şükela:  tümü | bugün
 • manastir olarak bildigimiz, mustafa kemal ataturkun egitim aldigi manastir askeri idadisinin bulundugu sehir. makedonya sinirlari icindedir.
 • skopje den sonra gelen büyük şehirleden birisidir.elçilikler şehri olarak da anılır.çok güzel bir şehirdir.tepesinde haç bulunan cami bu şehirdedir. bu cami ülkede tartışmalara yol açmaktadır.bütün makedonyada söylenen meşhur bir şarkının da evsahibidir.

  bitola moj roden kraj
  bitola , moj roden kraj,
  vo tebe sum roden,
  za mene si raj.
  bitola , moj roden kraj,
  jas te sakam , za tebe peam.
  bitola , moj roden kraj,
  jas te sakam od srce , znaj.
  mnogu gradovi , sela projdov,
  kako tebe bitola , nigde ne najdov.
  bitola , moj roden kraj,
  jas te sakam , za tebe peam,
  bitola , moj roden kraj,
  jas te sakam od srce , znaj.
  ej , roden kraj , koj bi mo`el,
  zbogum da ti re~e , da ne zapla~am.
  bitola , moj roden kraj,
  jas te sakam , za tebe peam.
  bitola , moj roden kraj,
  jas te sakam od srce , znaj.
 • uskup`den araba ile yaklasik olarak uc saat uzaktadir.
 • oteline girersiniz, "istedigin zaman cik, ister esyani birak gez dolas sonra alirsin" der. cep telefoncusuna sarj icin telefon birakirsin, donunce ne kadar borcum diye sorunca "allah'in elektriginin parasini mi alicaz" der, kahvesine girersin, ikinci kahvenin parasini odemek isteyince "hepsini senden mi alicaz bu da bizden olsun" der.. herakles'i gezersin, rehber "yarin gel hem biseyler iceriz hem makedon varliginin helen medeniyeti uzerindeki etkilerini konusuruz" der..

  bu sehirde basima bi pislik gelecek ama bilemedim..
 • dragor nehri kıyısında kurulmuş, evliya çelebi'nin seyahatnâmesinde " en güzel rum ili" tanımlamasıyla uzun uzun bahsedilmiş bir kültür şehridir. şehirde ticaret hayatı ve eğitim de çok gelişmiştir. ülkenin en büyük ikinci üniversitesi burada bulunur. atatürk'ün eğitim aldığı manastır askeri idadisi de bu şehrin sınırlarındadır. her dem hareketli meşhur širok sokağı ile birçok önemli filme dekor olmuştur. bu filmlerin arasında makedon sinemasının öncülerinden sayılan manaki kardeşler tarafından çekilen ve çeşitli tarihçiler tarafından ilk türk/osmanlı filmi olarak adlandırılan 'sultan v. mehmet'in bitola ziyareti' adlı film de bulunmaktadır. şehir, dillere destan güzelliği ile makedon edebiyatına ve şarkılarına ince ince işlenmiştir. bunlardan en önemlisi de şehrin gayriresmi milli marşı haline gelmiş olan "bitola moj roden kraj"dır ki; bu şarkı da şu an izmir'de ikâmet etmekte olan bir torbeş göçmeni; ajri demirovski tarafından bestelenmiş ve kaleme alınmıştır. şarkının tercümesi şu şekildedir:

  bitola güzel memleketim
  ben sende doğdum, sen benim yarimsin

  çok şehir ve kasabalar gördüm
  senden daha güzeline rastlamadım

  ben sende yürüdüm çıplak ve yalın ayak
  ben sende büyüdüm, misafirin değilim

  ah memleketim, nasıl olur da
  sana elveda derim de ağlamam

  bitola güzel memleketim
  seni bütün kalbimle seviyorum
  bitola güzel memleketim
  seni seviyorum, sana şarkı söylüyorum...

  http://www.youtube.com/watch?v=ezzidoxrzxe
 • şehirde atatürk'ün eğitim aldığı askeri idadi binasında bir müze bulunmakta. giriş ise yabancılar için 100 denar.
 • upuzun hamidiye caddesi'dir manastırın özü. tarihi eserler, camiler, saat kulesi, eski çarşı, askeri idadi, eleni'nin evi hepsi bu cadde üzerinde bulunur. istiklal'e benzer ama binalar iki üç katlıdır ve bir kısmının önünde şirin kafeler vardır.

  balkanlar'ın en güzel şehirlerinden biridir bitola.
 • bitola ya da osmanlıdaki adıyla manastır, ufak, oldukça fakir ama güzel bir şehir. bizim için ise çok özel bir yer çünkü atatürk'ün eğitim gördüğü manastır askeri idadisi bu şehirde ve ali rıza efendi'nin doğduğu kocacık köyü bu ilin sınırlarında.

  şehir merkezinde haritalarda marshal tito sokağı olarak geçen şirok sokak var, ufak bir istiklal havasında, vaktinde bir çok film çekilmiş burada, cidden güzel bir sokak. buranın sonunda ise bir iskender meydanı yapmışlar ki şehircilik derslerinde kötü örnek olarak geçmesi lazım kesinlikle, resmen sakil duruyor şehirde. balkanlarda her yerde olduğu gibi güzel osmanlı camileri ve değişik ortodoks kiliseleri mevcut.

  bitola çok özel bir şehir olmasa da türkiye'nin köklerinin çok önemli bir parçası. yakınlara yolu düşenlerin uğramadan geçmemesi lazım.

  (bkz: balkan turu /@vsop)