şükela:  tümü | bugün soru sor
 • küçükken bu pazarda bit satılıyor sanırdım. (bkz: kucukken neyi ne sanirdim)

  sonra büyüdüm, 8bit'in 1byte ettiğini öğrendim. işte asıl o zaman işler karıştı.
 • eskiye rağbet olsa nur yağacak yer
 • istanbulun bati yakasinda,avrupasinda olan bir pazar vardirki bu sifati tasiyan, topkapida bulunur, iyi birşeyler almak isterseniz eger oraya cumartesi gecesinden gitmeniz gerekir, ellerinizde el fenerleri ile dolasir, herkezden önce gelmis olmanin verdigi hazla dolanirsibniz, binlerce dolarlik seyleri milyonlarca liraya almaniz olasidir.
 • dolaşmaktan en çok zevk alınan pazar çeşidi. bu pazara yanılmıyorsam rus pazarı da deniliyordu. bir sürü gereksiz ve hiç aklınıza gelmeyecek şeyler alıp terkedersiniz bit pazarını. ayrıca eski şeylerin yanında kopya cdler de oluyor ve dumur edici bir birliktelik yaşanıyor bu pazarda.
 • gotik kızlar sayesinde artık ucuz olmayan;20 milyona sattıkları pantalonu 5 milyona aldım diye sevinseniz de,kazık yediğinizi hissettiğiniz,2. el pazarı.
 • (bkz: antika), (bkz: ucuz)... istanbul vatan caddesi'ndeki viyadük ayağında, izmir'dekinin yeriniyse gitmişliğime rağmen hatırla(ya)mıyorum, mızıka almıştık da hâlâ buralarda.
 • ayri bir kulturdur bu flea market aka bit pazari kulturu, bir nevi vintage fenomeniyle kardestir bu kultur, paylasilir, paylasilarak buyur, eskiyi almak, ba$ka insanlarin eski zamanlarda severek kullandigi elbiseden tutun da masa ortusune ve sehpaya kadar her turlu canak comlegi severek, ve tabiiki az para vererek, evine goturmek, o minik parcayi yeni bir evde yasatmaya devam etmektir.ba$li ba$ina ayri bir dunya oldugu icin bit pazari kulturu, yazilacak o kadar cok sey, bahsedilecek o kadar guzel anekdot vardir ki bu konuda, paper yazasi gelir sevenlerin bu entry'yi gorunce, fakat bu kadar azim bir kenara birakilip sozluk ortamina uyacak uzunlukta bir parca yazilmalidir.

  bit pazari kulturune yeni yeni girmeye ba$lami$ arkadaslar icin onemli olacak bir konuya deginmek gerekir ki, bu da flea marketa gidenler arasinda herkes hemen cakamasa da kesinlikle anlasilan bir hiyerar$i soz konusu olmasidir ( yillarini flea marketlerde stand acmaya vermis saticilar nerdeyse hic yanilmazlar kar$isindaki alicinin hiyerar$inin neresinde bulundugu konusunda), bu hiyerar$iyi zamanla ogrenir ki$i, ama uzulmez genelde, hele ki azimli ise bu flea market tutkusu konusunda - sozlukte olan dorduncu nesil azimli yazar konumu ve bu nesil farkindan dogan hiyerar$iye cok benzemektedir bahsedilen-, zevk alir sadece bit pazari ortaminda bulunmaktan ve aylar gecer, kendisi de hiyerar$ide basamaklari teker teker, cifter cifter hatta tirmanacaktir. e ne de olsa gap'ten kiyafet, ikeadan mobilya alan kulture hic mi hic benzemez bu kultur, nereden anlayabilir ki acemi bit pazarci buldugu ( hem de dort dolara) cay bardagi setinin berbat birsey olmadigini? eh tabi bunu anlayacak duruma gelmek aylari, hatta yillari alir, saticiya sorular sorulur, yavas yavas butun dekorasyon tarzlari ( mesela art nouveau) ogrenilir, cin gibi anlasilir, malin eve goturulecek duzgunlukte olup olmadigi.

  lafi kisa kesmek gerekirse (?), amerika'da yasayan ve "merak ettim bu karma$ik dunyayi" diyen arkadaslar icin amerika'daki butun flea market'larin adresleri olan kitaplar kitapcilarin dekorasyon bolumunde bulunmaktadir, ama soylenmeden gecilmemelidir ki, new york city 26th&6th avenue'de yillar yili durmus annex flea market hem ortaminin hipligi, hem satilanlarin cesitliligi ile yurekleri fethederken, washington dc deki georgetown flea market evine biraz southern havasi getirmek isteyenler ve vintage posterleri sevenler icin birebirdir. bu iki bit pazari da pazar gunleri aciktir, sevenlerine duyurulur.
 • (bkz: bit palas)
 • aof kayıt kuyrukları'nda beklerken içinde ne var ne yok tamamen öğrendiğim esnafıyla ahpap olduğum, öğrencilerin uğrak yeri 2. el cenneti