şükela:  tümü | bugün
  • mp3'lerde adi gecmeye ba$layan, mp3 player'in sozkonusu mp3'u calmasi icin saniyede kac kbps okumasi gerektiginin olcusu.. bilgisayarlarin mp3'u laylay diyerek calacak kadar hizli olmadigi donemde onemli bir konu idi artik sadece boyunu etkileyen bir konu..

    ayni zamanda streaming formatlarda stream'in ne kadar hizli bir connection istediginin de gostergesidir.
  • genel olarak "oynatılır" dosyalarda, bit cinsinden her saniye işlenen veri. türkçeye bit hızı olarak gelmiştir. 100 saniyelik ve 1 mb'lık bir ses kaydının bitrate'i 1024*8/100=~82 kbps eder.

    bit hızı kalite hususunda en belirleyici faktörlerdendir (eğer en değilse). dosya oynatılırken, dosyanın codec'e o 1 saniye içinde neler olduğunu anlatması için tanınan iznin ölçütüdür. örneğin bir vidoda, yüksek bit hızında en ince detaylar bile rahat rahat işlenirken düşük bit hızında "yea bu gölgede kalan yeri salla zaten görünmüyo, bundan sonra 45 kare boyunca bu duvar siyah" diye pintilik yapıp geçiştirilir. izlerken farkederiz, "mnk bu ne biçim görüntü" deriz.

    dosya türüne, codec ayarlarına göre bit hızı sabit (cbr) veya değişken (vbr) olabilir. değişken bit hızında encoder, dosyaya bakarak bit hızını ihtiyaç gördüğü yerlerde yüksek tutar (helikopter patlaması) ya da hareketlilik azsa iyice kısar (denize karşı oturan adam). böylece dosya boyunu şişirmeyerek kaliteyi optimize etmeye çalışır. yüksek kalitede videolar izlerken özellikle bazı sahnelerin takılmasının, veya bu videoyu 1080p'de gayet rahat izleyebilmenizin sebebi de budur. aynı mantık ses cephesinde de geçerlidir. vbr 320 kbps bir şarkıda, farzedelim solo öncesi 3 saniye duraklama var, işte orada bitrate 320 değildir, iyice düşer. bütün bu dalgalanmalar yüzünden vbr dosyaların bit hızı belirtilirken "ortalama" diye eklenir başına.