şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin suriye'ye girmesinin ardından bitti denilen işid'in peş peşe kafa karıştıran etkinliklerde bulunmasıdır. yorum yapmadan, dikkatimi çeken bir dizi gelişmeyi buraya not düşmek istiyorum:

    - trump; bölgedeki iki tane "kötünün kötüsü" işid'liyi alıp güvenli bir yere taşıdıklarını açıkladı. *
    - putin; "türkiye'nin suriye'deki harekatı neticesinde esir alınmış olan ışid militanları kaçabilir, ankara'nın bu durumu kontrolü altına alıp alamayacağı konusunda emin değilim" dedi. *
    - birkaç hafta önce ışid lideri bağdadi 'hapishanelere saldırın' talimatı verdi.
    - sabah ışid'li tutukluların kaldığı hapishaneye saldırı oldu.
    - sdf 'operasyondan dolayı destek çektik ve hapishane korumasını zayıflattık' dedi.
    - ışid, son kalesi bagur'un ele geçirildiği mart ayından bu yana ilk defa rakka'da güvenlik binasına yönelik bir intihar saldırısı gerçekleştirdi.
    - çeşitli kaynaklardan, işid'lilerin kamplardan kaçışını gösterdiği iddia edilen videolar paylaşılıyor. *
    - abd askerleri, türkiye'nin operasyon alanı kapsamındaki alanların yakınlarında devriye gezerken görüntülendi. *
    - trump; "türkiye adaletli olmazsa..." diyerek tehditler savurdu.
  • normaldir. trump'in ne dedigi onemli degil, zaten ak dedigine kara diyor az sonra. bolgeyi baris pinarindan once takip edenler de iyi bilirler ki isid ayni pkk gibi vur-kac harekati yapiyor ve hem rejim hem sdg guclerine de saglam zarar veriyor uzun zamandir. daha 2 gun once 10 civari esad yanlisi militani oldurduler bilmem ne colunde.

    harekattan bagimsiz olandir. bunu harekatla iliskilendirmek de ya cehalet ya ihanetten kaynaklanir.
  • avrupa'ya karşı biz nasıl mülteci kozu kullanıyorsak, aynı şekilde bize karşı ışid kozu kullanılıyor. 5.000 tır silahın sadece pkk/ypg/pyd için mi gönderildiğini sanıyorsunuz?

    -türkiye operasyona başlar

    -abd ve pyd çekilir

    -abd "ışidliler türkiye'ye emanet" açıklaması yapar

    -abd'nin ihraç ettiği özellikle paralı askerler ve pyd itleri üniformalarını kara renkli kıyaferlerle değiştirir.

    -ışid bir anda çeşitli saldırılar yapmaya başlar

    -bütün batı "aha bakın bitirdiğimiz ışid türkiye sayesinde geri döndü" propagandası yapar

    -arada olan yaralanan ve ölen türk askerine olur

    -sonuç olarak yine türkiye suçlu olur....

    peki ne yapalım? duralım mı? bu saatten sonra geri dönüş yok. bu senaryoyu kendi lehimize çevirmenin tek yolu kararlı olmamız.
  • türkiye bu barış harekatıyla beraber sınır bölgesine ya da tampon bölge denilen yerin komiserliğine talip oldu. emperyalist güçler ise hayhay dedi. ama bu hayhay demelerinin de bir kaç sebebi var.
    - birincisi, bölgede ki sorumlulukları ve uluslararası hesap verme ihtimalleri bir nebze de olsa azaldı.
    - ikincisi, işid terör örgütünün yapacağı her eylemin türkiye aleyhine olacağını çok iyi bildikleri için sırtımızı sıvazladılar.
    - üçüncüsü abd'nin desteklediği ypg/pkk terör örgütü ile rusya'nın her koşulda ve her şartta desteklediği resmi rejim olan esad güçleri ortasında ki ateşe attılar bizi.
    - abd'nin çıkarı şu, türkiye bu ateşin içinden çıkamazsa ne âlâ, çıkarsa zaten müttefiğimiz diyeceklerdir. kaldı ki bir ileri bir geri açıklama yapma sebepleri de bu.
    - rusya'nın çıkarı ise, türkiye'yi suriye'nin mutlak ve resmi devlet başkanı esad ile pazarlık masasına oturtup, ortadoğu hatta kuzey akdeniz üzerinde daha güçlü bir rusya haline gelmek.

    abd bizi rusların kucağına atmak için son 5-6 yıldan beri elinden ne geliyorsa yapıyor. kaldı ki bu hata sonucunda güçlü bir müttefiklerini kaybetmiş olmayacaklar. güçsüzleşmiş bir müttefikleri olacağız. bu da pek tabii rusya'ya ve bölgeye ciddi mesajlar içeriyor.

    rusya ise jeopolitik ve demografik yapısı ile ortadoğu'nun en önemli ülkesi olan türkiye'yi ağır şartlara bağlı olarak avucunun içine almak istiyor.

    neresinden bakarsanız bakın en başından bu yana suriye iç savaşını körüklemek hataydı. madem böyle bir hata yapıldı, bölge birileri arasında paylaşılmadan, işgale uğramadan ve devlet rejimi esad güç kaybedip ülkede terör örgütleri volta atmadan evvel suriye'ye girilmeliydi.