şükela:  tümü | bugün
  • sanayi devriminden sonra insanoğlunun, tasarladığı şehirler sebebiyle kendinden uzaklaştırıp yabancılaştığı fakat özünde büyük ihtiyaç duyduğu doğaya tekrar kavuşmasını sağlayabilecek, yenilikçi bir mimari tasarım akımıdır. biyofilinin bir uzantısı olarak, doğal malzemelerin doğal görünüşlerini, ışığı, bitkilendirmeyi ve doğal dünyanın diğer deneyimlerini kullanarak insanları çağdaş yapı çevresine taşımaktadır.

    özetle amacı doğa ile iç içe yaşıyormuş hissi veren mekanlar yaratmaktır. bilinen en ünlü ve belki de en abartı örneği, mimarlar için bir nevi hac vazifesi olan fallingwater'dır. abartı dememin sebebi bu yapının 1935-1937 yılları arasında bir şelale üzerine inşa edilmesi ve günümüzde yıkıldı yıkılacak konumda olmasıdır.

    türkiye'de de son dönemde yükselmeye aday bir trenddir. örneğin silkar madencilik tarafından düzenlenen ve beş mimari ofisin yarışmacı olarak katılıp bir çok başka mimari ofisi ve genç mimarı ağırlayan genç mimarlar biyofilik mermer bahçe yarışması, ülkemizde biyofilik tasarımın gelişmesi adına önemli adımlardan biri olmuştur.
  • instagram üzerinden son katılım tarihi 18 ocak olan ödüllü bir fotoğraf yarışmasına konu olmuş tasarım akımıdır.