şükela:  tümü | bugün
 • ahır gübresinden elde edilen yanıcı gaz, gübre gazı.
 • organik atıklardan atıklardan üretilen gaz.
 • dışkı fermantasyonu ile metan gazi oluşumu sonucu ortaya çıkan yeni nesil enerji...
 • metangazi projeleri ataturk zamanina kadar dayaniyor . zamaninda tubitak bu biogaz projelerini yapmis 1 er metre kupluk bidonlar icerisinde bircok hayvan diskisini denesimtir. sonuc husran !!
  dunyada en cok kuslarin ve tavuklarin diskilari biogaz cikariyor ayrica onu koyun , keci, inek , at ve fil seklinde takip ediyor . bir diski yaklasik yuzde 52 civarinda su ile karistirildiginda ve en az bir bucuk ay sonra gaz uretebiliyor ve bu gaz metangazi olarak biliniyor . metangazi normal evlerde kullandigimiz ocak gazlarindan pek bir farki olmadigi icin direk olarak ocaklarimizda kullanabiliyoruz. hindistanda , cinde ve afrikada kullanimi yaygindir. yapimi cok basit olmasina karsin insan genede bir teredut ediyor fakat korkulacak bisiy yok cunku metan gazi olusumundan sonra hic bir tezek kokusu olmuyor...
 • katı ya da sıvı atıkların, oksijensiz solunum yapabilen bakterilere dayanmasından sonra, o atıkları besin kaynağı olarak bünye de yakan organizmanın haliyle ürettiği gaz fazında ki yan ürün.* bu gazlardan methan ve hidrojen yüksek enerjili olduğundan, yol, su olmasa da daha sonra elektrik olarak tesise ya da herhangi bir yere* geri dönebilir; ki bu sebepten dünyanın orasında burasında bir takım zavallı proje grupları haldır haldur daha çok biyogazı nasıl üretirim diye çalışırda durur. ayrıca petrole rakip olabileceği endişesi ile amerika bu proje gruplarını hiç sevmez; fakat bilimi destekler ayaklar da poz yaparak, ağır abi takılır.
 • www.cevreorman.gov.tr/belgeler1/biogaz.doc

  internet adresinden faydaları ve tesislerin nasıl kurulacağının bir rapor halinde yazıldığı gazdır. önemli bir çevre unsurudur. havaya yayılıp koku yapacağına, kabinlerde depolanıp enerji üretimine katkıda bulunabilecek gazdır.

  (bkz: osuruk gazı)

  ayrıca doğu akdeniz üniversitesi hocalarından hasan hüseyin önder avrupa'da yaptığı araştırmalardan sonra avrupa'da büyük saygınlık görmüş sonrasında türkiye'de önemli profesörlere konferans verdiği zaman, "ulan hasan çok boktan işlerle uğraşıyorsun" tepkisini almıştır.

  (bkz: ülkemizin bilimsel gelişmelere bakış açısı)
  (bkz: gavur icadı)
 • kahramanmaraşta faal durumda çalışan 2 adet biyogaz tesisi var. andırın gebende de 2 adet tesis bitmek üzere hani ben gezdim gördüm ordan biliyorum. 2 tane akıllı çocuk dünya bankasından ve btc den`bakü tiflis ceyhan` den hibe almışlar öle yapmışlar. ülkemizin böle zehir gibi çocuklara herzaman ihtiyacı var.
 • yaklasik olarak %65 metan,%35 karbondioksit iceren ,evlerden tutunda arabalara kadar kullanim agi iceren degerli bir gaz.fakat arabalarda kullanilmasi icin upgrading yapilmasi gerekir.yani icerisindeki metan gazi oranini arttirmak yaklasik %97 lere yukseltmek gerekir.su anda bu islemi gerceklestirmek icin birkac avrupa sehrinin(bern,roma,stocholm,lille..)uzerinde calistigi biogasmax adinda bir proje mevcut.ayrica biogas dogal gaz sahalarina da enjekte edilebilmektedir.
 • biyogazın tarihi asurlularla kadar dayanmaktadır. ülkemizde ise ilk olarak 1957 yılında üretilmeye başlanmıştır. genel olarak hayvansal ve bitkisel atıklardan elde edildiği gibi evsel atıklardan ve katı su atıklarından da elde elilmesi mümkündür.
 • organik atıkların oksijensiz fermante edilmelerini sağlayarak elde edilen gaz karışımıdır. gazın kalitesi metanın çokluğu ve hidrojen sülfürün azlığıyla ifade edilir. nem bertaraf edilirse doğrudan kullanımı kolaydır.
  oluşumu hidroliz, asit oluşturma ve metan oluşturma şeklinde üç kademede gerçekleşir. asit oluşturucu bakteriler için ph en önemli husustur. ph sürekli takip edilmeli ve artması ve azalması durumunda müdahalelerde bulunulmalıdır. asit oluşum hızı metan oluşumundan hızlıdır. bu nedenle besleme hızı da iyi ayarlanmalıdır.
  türkiye biyogaz konusunda gerek teknoloji gerekse tesis sayısı olarak çok gerilerde kalmıştır. şu an kocaeli izaydaş'ta tubitak projesi olarak çok büyük bir biyogaz tesisi kurulmaktadır.