şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu tuhaf ülkede her yıl yaklaşık 4000 yeni mezunun eklendiği bir meslek grubunun kimse tarafından bilinmeyen günü, 16 nisan, bu gün. bir biyolog olarak kutlu olsun diyemiyorum, çünkü kutlanacak hiçbir şey, ne yazık ki yok. nedenleri detaylarıyla şurada: 35'lik

  bunlar da alıntılar:
  "bir ülkede bir fakülte düşününüz ki (fen/fen-edebiyat fakülteleri) tüm bölümleri temel bilimler eğitimi versin ve unvanları teknik hizmetler sınıfında sayılmasına rağmen sadece bir tanesi ayrılsın ve başka bir kamu sınıfında (sağlık hizmetleri sınıfı) gösterilsin.

  ama bakanlıklar arasında görüş birliği de olmasın ve o meslek maliye bakanlığı’na göre sağlık eğitimi alıyor olarak kabul edilsin ama sağlık bakanlığı aksini savunsun.

  aynı ülkede sağlık hizmetleri sınıfı’nda anılan bir meslek unvanı düşününüz ama çıkarılan yasa- yönetmelik ve yönergelerle (tıbbi laboratuarlar yönetmeliği) sağlık hizmetlerine ait kurum, kuruluş ve laboratuarlarda çalışmaları yasaklansın.

  yine o ülkede mezunlarına 1933 yılında biyolog unvanı ve kamuda yer verilen bu meslekte bulunanlar fakültelerinde en az 4 yıl (çoğunlukla 4+1 yıl yüksek lisans ve doktora eğitimleri vb.) okumalarına rağmen 2 yıllık meslek yüksek okulları mezunlarıyla eşdeğer kabul edilsin.

  ayrıca farklı isimlerde kurulan birçok bölümden mezun olanlar “biyolog” unvanı altında toplansın ama kadrolara alınırken ayrı kodlarla ifade edilsin.

  ek olarak 81 yıldır hala meslek tanımı yapılmamış olsun. yasa-yönetmelik ve yönergelerde dikkate alınmasın. herhangi bir yasal sorumlulukla karşılaşmamak için her zaman “diğerleri” gibi bir ifade ile geçiştirilsin.

  işi yapsın, sonuçlandırsın ama imzasını atamasın. işte o meslek unvanı biyolog’ dur ve dünyanın hiçbir ülkesinde türkiye’deki gibi yukarıda anılan olumsuzluklara maruz kalmamaktadır. yine son derece şaşılacak bir husus tüm fakültelerde olduğu gibi fen/fen edebiyat fakültelerinin tüm bölümleri kendi mezunlarını kadro ve unvanlarıyla istihdam edebilirken sadece biyoloji bölümleri mezunlarını biyolog kadrosunda istihdam edemez durumda olmasıdır."

  nasıl? güzel mi? kutlu olsun mu günümüz?
 • var olan bütün diğer ''özel'' günler gibi dravdan bir gündür.
 • 16 nisan (bugün) tarihinde kutlanan gündür. geri kalmış her ülkede olduğu gibi kimse tarafından fark edilmeyen, nobel fizyoloji veya tıp ödülü sahibi bilim insanlarının önemli bir çoğunluğunu oluşturan mesleğin (bkz: biyolog) günü.