şükela:  tümü | bugün
 • biyoloji, kimya, veterinerlik vb. bölümlerden mezun olanların tıp fakültelerindeki temel tıp bilimleri alanında akademisyen olabilmeleri durumu.

  en kısa zamanda kaldırılması veya yeniden düzenlenmesi gereken mantıksız bir uygulamadır. genellikle tıp doktoru olamamalarının kıskançlığını, öğrenciler üzerinden ego tatmini sağlayarak gidermeye çalışırlar. (bkz: biyoloji mezunlarının kendilerini doktor sanması)

  üniversiteye giriş sınavında ilk 100 bine bile girememiş ve hayatında tıp fakültesi eğitimi almamış bir insan, tıp fakültesi öğrencilerine tıp doktorları kadar kaliteli bir eğitim verebilir mi? tıp fakültelerinde sadece tıp fakültesi mezunu olan akademisyenlerin ders anlatması gerekir. doktorların tus'da bu bölümleri daha çok seçmelerini sağlayacak teşvik edici yenilikler de getirilebilir.
 • tıp fakültesinin nasıl işlediğinden haberdar olmayan tiplere derttir.

  gerisi bilimdir.
 • yahu arkadaş adamın eğitimi temel bilimler. anatomi, fizyoloji, histoloji, sitoloji vs. vs. adamın uzmanlığı bu sen kendi mesleğini öğren aq.
 • ornegin makine muhendisi olup da mekanik dersini bir fizikciden almak gibi bir durumdur. gayet normal olmasinin yaninda, cok daha iyi ve tercih edilendir.
 • temel tıp bilimleri alanında akademisyen olmaları gayet olağan bir şey.
 • tıpçıya şirk koşmaktır. alçaklıktır, şerefsizliktir. bu suça bir ucundan bulaşanlar derhal idam edilmelidir.

  zaruri edit: bu entari sadece alay ve ironi içerir. tek bir kelimesi bile ciddi değildir.
 • egona sokiyim afedersin.

  adam/kadın bir bilim dalından mezun olmuş, tusu kazanmış, ihtisasını yapmış gelmiş hoca olmuş. hekim oldum tabip oldum diye bir şey dememiş, sadece senin gibi dar beyinlilere eğitim vermeye gelmiş.

  yazık ki yazık bu yeni nesle.

  edit: yazarın son 5-6 entrysi “tıp”, “doktor”, “uzman doktor maaşı” gibi gibi. anladık kuzum doktorsun. şimdi sakin ol ve o steteskobu yavaşça yere bırak.

  edit 2: “tusa giremiyorlar” diye mesaj atanlar için şu ösym linkini bırakayım. temel bilimler kadrosuna tusla girebiliyorlar. tusla herhangi bir klinik bilimler seçip de cerrah falan olabiliyorlar demedim. lütfen biraz araştırınız.
 • mantıksızdır. adı üstünde tıp fakültesi. yani temel tıp bilimi bile olsa akademisyen olacak kişinin klinik bilimler hakkında da yeterince bilgisinin olması gerekir ki tıp dışı kökenli akademisyenlerin bu konularda neredeyse hiçbir bilgisi yok. bunun sonucu olarak da temel bilimlerin hastalıklarla ilişkisini kuramayıp öğrencilere aktaramıyorlar. tıp fakültesi okumamanın getirdiği kompleks de sebebini anlayamamakla beraber çoğu akademisyende net şekilde görülüyor.
 • doğru bulmadığım durumdur. klinik bilimlerden uzak bir temel tıp bilimleri olmamalı.
 • tıp kazanmaya kafası basmayan ve tıp okumaya götü yemeyen yandaşları tıp fakültesinde akademisyen yapma planı. biyologlar ameliyat da yapsın. biyolog ne ya?
  biyoloji öğretmenleri de dahiliye profu olsunlar.