şükela:  tümü | bugün
  • iki ilaç adı bilenin kendini doktor sandığı ülkede şaşırtmayacak durumdur.
  • ultrason yaptığım bir hastamın "ben de biyoloji öğretmeniyim. meslektaş sayılırız." demesiyle fark ettiğim durum.
  • herkesin kendini her şey sandığı ancak kimsenin hiçbir şey olmadığı memlekette normal.

evet, astrologlar da aslında astronot!
  • her baş ağrısı şikayeti için ağrı kesici yazıp hastayı başından savan, bilmem ne şikayeti için anlaşmalı antibiyotik yazan reçeteci doktorları üzmemesi gereken durum
  • tabi bizim ülkede biyoloji bölümü "puanım hiç bir şeye yetmedi madem biyoloji okuyayım da bilim adamı kontajanından karizmama karizma katayım" mentalitesiyle okunduğu için, sözlükteki üç beş şuursuz da biyoloji mezunlarını böyle kendi çaplarında ezmeye çalışabiliyorlar.

nitekim fizik bölmünde okuyanlarla kimya bölmünde okuyanların kaderi de aynı.

matematik bölümü zaten dersane hocası yetiştiriyor.

tıp doktor yetiştirir. biyoloji bilim adamı. biyoloji mezunu bir doktor olmasa da, eğer kendini yetiştirdiyse vücut içinde olan bitene bir doktor kadar hakim olabilir. siz puana bakıp da çok da dalga geçmeyin yani.
  • bakin soyle yapalim; dunyayi iki gruba ayiralim. doktorlar ve digerleri. siz ne kadar sig insanlarsiniz ki bilim ureten ve onlarin urettigi bilimi kullanan insanlar olarak siniflandirma derdine dusersiniz.
    uzmanligi cerrahide yap da tanri kompleksine gir madem.
    adettendir, doktor.
  • yaz geniş spektrumlu antibiyotiği geç hastalardan olmadıkları içindir belki de onlara duyulan nefretin sebebi. ya da tedaviyi öğrenmek istemesi de olabilir. çünkü doktorlar mükemmel hatasızdır, hatta hiç biri ilaç şirketlerinden faydalanmaz.

ulan kendine eskort ayarlatıp hilton'da kaldıran prof.lar duydu bu kulaklar.

doktorlar dm'den yazmasın bla bla bla... hele daha tıp fakültesinde okurken, sosyal medyada doktor yazanlar uzasın gitsin.

edit: bir kaç tane aklı kısa doktor mesaj atmış hakaretli olanlarından. işte doktor profilimiz bu. hiç bir şeye tahammülünüz yok. çünkü bilmem kaç yıl okudunuz, 30 ya da 30 küsürünüzde iş sahibi oldunuz adam akıllı. çoğunuzun öğrencilik hayatı bok gibi geçti. sonra tus'a kastınız. e şimdi hırsınızı bizlerden hastalardan çıkarıyorsunuz. okumayaydınız daha hayırlı olurdu.

benim annem ölmeden önce senin gibi eksik akıllı doktorların yanlış teşhisi yüzünden öldü. ondan önce de babam bakın diye yalvarmış bir şeyler ters gittiğini anlatmaya çalışmış kapıdan kovmuş o.pu.

şimdi rica ediceğim s.ktirin gidin.
  • açılın ben biyologum. çevremde milyon kadar biyolog ve biyoloji öğretmeni var bir tanesi de kendisini doktor sanmıyor. hadi diyelim ki doktor sanıyor. tıp hangi bilimin alt dalı bir bakar mısınız rica ediyorum. şimdi konular temelde aynı. hatta biyoloji daha da geniş bir bilim. onların genel anatomi altında gördüğünü ben hem hayvan hem bitki olarak görüyorum. fizyoloji adı altında gördüğünü de hem bitki ve hayvan olarak görüyorum. yetmiyor mikrobiyoloji görüyorum. hayvan (insan da dahil olmak uzere) ve bitki adına temel şeyleri biliyorum. ikisinin de anatomi ve fizyolojisine hakimim. bu demek değil ki insan vücudunu tanıyorum diye hastalığa teşhis koyarım. ama bırakın da mikroorganizmaların ne olduğunu, nasıl çoğaldığını, nasıl öldüğünü ben de bileyim. ayrıca doktorları da bu tip başlıklar altında yermek hiçbirimizin harcı değil. siz bir bakteriyel enfeksiyonu nasıl yeneceginizi biliyorsanız dem vurdugunuz antibiyotik yazan doktora gitmeyin bu kadar basit. hem siz gitmezseniz başkaları sıra beklemeden muayene olma fırsatı yakalar.
    ek olarak belirtmeme gerek var mıdır bilmiyorum ama bölüm derslerinin çoğunda tip kitabı kullandıran hocalarım oldu. aktarlarin, mahalle kadınlarının önerdiği tavsiyelerden çok çok daha iyisini veririm size. ama yine de doktora gidin.
    ayrıca biyologlar ced bilgisine de sahiptir ve eğer dileyip ced sertifikası alirsalar ced raporu için de çevre mühendisi gibi çalışabilirler. sadece doktor değil mühendis de sanıyor dersiniz artık.
  • asdasdas veterinere giydiren var lan daha da bişey demiyorum olum doktor olarak veterinerlere de harbiden burun üstü bakıyosanız bence kendinizi yakın ulan adamın aldığı eğitim sana yakını geçiyorum senden fazla her şeyin sahada olması da cabası. tamam iyi hoş meslek manava göre kendinizi üstte görün ama o kadar birader biyolog, veteriner yok artık yani. kendini doktor saymak derken gidip köyde insan tedavi edemezsin ama ayıptır söylemesi doktor beyim öyle uygun görmüş alim reçetemi gidiyimde yapmaz yani kimse. nasıl ki kliniğe gelen beyfendi doktor kedisine neden parasetamol vermediniz diye soruyosa bende müsade edin ama kendim için bilgim dahilinde soru sorayım.

not:kedide parasetamol kontrendikedir