şükela:  tümü | bugün
 • nukleer silahlardan bile sonra kullanilmasi dusunulen, kontrol edilip edilemeyecegi bilinemedigi icin olsa gerek, uretilip uretilip bir kosede patlayacagi gunu bekleyen silahlar.
  bir kere dunya yuzeyine ciktiklarinda goodbye blue sky diyebilecek vaktimiz anca olacak.
 • soguk savas yillarinda uretilen biyolojik silahlarin bir kisminin sirra kadem basip, ayak numarasini derince birakmis olmasi sebebiyle, "baba ne zaman patlayacak? ne zaman helva servisi baslayacak?" dedirten olusum.
 • tatarlar kaffer kalesini kuşattıkları esnada, askerler arasında bir veba salgını yayılmış.. tatar komutanının aklına da veba'dan ölenleri mancınıkla kalenin içinine fırlatmak gelmiş ve bu düşüncesini pratiğe dökmüş.. netekim, kale içerisinde veba salgını yayıldıkça yayılmış ve sonunda kaleyi tatarlara teslim etmişler, iş bu vukuat ilk biyolojik silah kullanımı sayılsa da bu olaydan önceleri de şehirlerin su kaynaklarına hayvan leşleri bırakmak gibi piçlikler, sansarlıklar de yapılmıyor değilmiş.
 • (bkz: hiv)
  (bkz: ebola)
 • (bkz: biyolojik terör) (bkz: şarbon)
 • bakteriler , protozoalar, ricketsialar, virüsler ve mantarlar vs..türü ajanlari ve toksinleri i¢erir..
 • m.ö. 6. yüz yıldaki persler 'den, yakın geçmişteki iran vs irak savaşına kadar birçok kereler kullanılmıştır bu ölüm toksinleri...hatta sivil toplum kesiminde de bu olayın bir örneği 1984 eylülünde yaşanmıştır ki; amerika birleşik devletlerinde dallas oregon'da bir yerel seçimin sonuçlarını etkilemek amacıyla bir grup tarafından bölgede restoranlarda ki salata barlarına salmonella typhi karıştırılmak suretiyle 750 kişinin zehirlenmesi sağlanmı$tır..
  nisan 1979'da sverthlovsk (rusya) şehrinde çıkan 64 kişinin ölümüyle sonuçlanan, 96 kişiyi kapsayan şarbon salgını, biyolojik silah etkeni olarak çalışılan bir laboratuardan kaza sonucu ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. bu tahmin ruslar tarafında doğrulanmamıştır...

  -amerikınn neyşınıl bayalojikıl instütütinkk labarotoring araştırmacilari tarafından yayınlandı bir dostum sayesinde bu belgeler banada ulaştı..gerçektir..
 • daha çok askeri amaçlarla kullanılan ve mikropların, virüslerin yardımıyla düşman bölgesinde hastalıklar çıkartılmasına yarayan silahlardır. üçe ayrılırlar:
  insanlara karşı kullanılan: doğrudan insan toplulukları arasında salgın hastalık veya ölümlere sebep olmak üzere kullanılan biyolojik silahlardır.
  hayvanlara karşı kullanılan: doğrudan doğruya insan ihtiyaçlarını karşılayan hayvanlar arasında salgın hastalıklar yaymak, öldürmek ve böylece insanların gücünü azaltmakta kullanılır.
  bitkilere karşı kullanılan: bitkileri yok ederek gelişmelerine engel olan silahlardır.
 • (bkz: outbreak)