şükela:  tümü | bugün
 • los angeles kaliforniya üniversitesi'nde yapılan bir deneyde, 1 yıl boyunca 9 adet deneğe bir büyüme hormonu ve iki diyabet ilacı karışımı verilmesi sonucunda, deneklerde gözlemlenen olay.

  bu kişilerin biyolojik yaşlarının 2,5 yıl gerilediği tespit edilmiş. bu sürede katılımcıların genomları üzerindeki izler ve bağışıklık sistemlerinin de gelişme kaydettiği gözlemlenmiş. araştırmanın ana hedefi büyüme hormonlarını vücudun bağışıklık sistemini destekleyen timüs bezine etkisini ölçmekmiş. fakat araştırmacılar ikincil amaç olarak biyolojik saatleri kontrol etmeyi düşünmüşler ve böyle bir sonuçla karşılaşmışlar.

  --- spoiler ---
  bilim insanları tesadüfen yaşlanmayı tersine çevirdi: karışım verilen 9 kişi 2.5 yıl gençleşti

  nature dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma bilim insanlarının yaşlanmayı geri çevirebileceğini ileri sürdü.

  araştırmaya katılan gönüllülere bir yıl boyunca değişik ilaçlardan oluşan bir karışım verildi ve bir yılın sonunda bu kişilerin biyolojik yaşlarının 2,5 yıl gerilediği tespit edildi. bu sürede katılımcıların genomları üzerindeki izler ve bağışıklık sistemlerinin gelişme kaydettiği gözlendi.

  çalışmayı yürüten bilim insanları da elde edilen bulgular karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. los angeles kaliforniya üniversitesi araştırmacılarından steve horvath biyolojik saatte bir yavaşlama tahmin ettiklerini ama gerilemeyi beklemediklerini belirtti.

  bilim insanları çalışmanın sadece 9 kişi gibi sınırlı sayıda katılımcı ile yapıldığına ve bir kontrol grubu olmadığına dikkat çekerek kesin sonuçlara ulaşmak için henüz erken olduğunu belirtiyor. yine de daha geniş deneylerle bu çalışmanın işe yaradığı kanıtlanabilirse insan sağlığı açısından bir devrim sağlanabilir.

  araştırma sürecinde katılımcılara bir büyüme hormonu ve iki diyabet ilacı verildi ve daha sonra bu kişilerin epigenetik saatleri takip edildi.

  bir organizmanın dna'sındaki kimyasal değişimler epigenetik saatler tarafından ölçülüyor. bir insan yaşlandığı sürece dna'sına kimyasal modifikasyonlar ve etiketler ekleniyor. bu eklere ve izlere bakılarak kişinin biyolojik yaşı ölçülebiliyor.

  araştırmanın ana hedefi büyüme hormonlarını vücudun bağışıklık sistemini destekleyen timüs bezine etkisini ölçmekti. fakat araştırmacılar ikincil amaç olarak biyolojik saatleri kontrol etmeyi düşündüler.

  araştırma sonuçlarını incelerken profesör horvath farklı yaşlardaki katılımcıların tamamının biyolojik yaşlarının gözle görülür bir şekilde azaldığını farketti.

  şimdi bilim insanları aynı çalışmayı farklı yaş grubu, etnik köken ve cinsiyetten daha fazla insan üzerinde bir kontrol grubu eşliğinde yaparak benzer sonuçları elde etmeyi ümit ediyor.

  kaynak 1: euronews
  kaynak 2: nature magazine
  kaynak 3: deneyin makalesi
  --- spoiler ---
 • üzerine yıllardır araştırma yapılan, telaffuz edemeyeceğim miktarda paralar harcanan olayın tesadüfen bulunması ya acı ironidir ya fazla basit bir yalan.

  bilemiyorum altan
 • hem mutlu eden, hem de korkutan çalışmadır.insanlarda kullanılmaya başlanmadan, dilerim rte'ye allah uzun ömürler verir.

  yanlış anlaşılmasın kızmayın, silivri soğuk çünkü.
 • (bkz: entropi)

  bir hücre, yepyeni taze bir hücre üretirken (bölünürken) bile efor sarf eder ve ömür tüketir. kaldı ki yenilenemeyen hücrelerin, hayati öneme sahip organlara ait olduğunu da görebiliriz. telomerleri sentezleyen telomeraz, rna'yı taslak alıp her bölünmede kısalan telomer uçlarını korumayı sağlıyor. kısaca; uygulanabilir hücreler için ölümsüzlüğü zaten buldular arkadaşlar. kanser hücresinin çalışma prensibini adamlar yedi, yaladı, yuttu. dolayısıyla; taklit edebilecek, ölümsüz sayılabilecek (yenilenebilen) hücrelerin, bu prensiple çalışmasını sağlayacak verileri elde ettiler.

  bir gün olur da; tüm hücrelerin yenilebileceği bir gelişme yaşarsak, zaten bulunmuş olan ölümsüzlük fiiliyata dökülür. büyük konuşmamak lazım, yapay organlar çok uzun olmayacağını sandığım bir sürede raflarda yerini alacaktır.
 • ılginç hadise.
 • iki üstteki entryde anlatıldığı gibi iş telomerlerde bitiyor ve şu anda telomerazın aktivitesini arttıran ilaçlar mevcut ve sır vereyim hammaddesi ülkemizde üretiliyor. bu ilaç sayesinde yaşlanmayı geciktiriliyor ve hatta bu molekülün bir aşama ilerisinde üretilen bir molekül de alzheimer tedavisinde kullanılacak. bildiğim kadarıyla onun klinik çalışmaları devam ediyor.

  ekleme: vay babayın derdine yanayım ne kadar çok genç kalmak isteyen varmış *. neyse atılan mesajlara buradan toplu cevap vereyim, ilaç ta-65 ama hammadde olan molekül yurt içine satılmıyor, üretici abdde ve patentleri var başkası üretmiyor. tamamen bir bitki üretilen molekülün adı da cycloastragenol, dileyen araştırabilir. ancak aşırı derecede maliyetli bir iş sermayem olsa şu gün bunu üretmeye bilen kişiye veririm.

  ekleme2: bahsi geçen ta-65 adlı ilaç piyasada gıda takviyesi olarak satılıyor ve pahalı bir ürün. öyle bir kutu alayım içeyim gibi bir şey değil sürekli alınması lazım. cycloastragenol ise türkiyede bol miktarda bulunan geven adlı bir bitkiden üretiliyor. ancak bu bitkinin bir takım işlemlerden geçmesi lazım öyle dağdan toplayıp yemeye kalkmayın zaten bildiğin odun gibi bir şey ayrıca bölge bölge fark ediyor. ben odun da yerim derseniz de boşu boşuna yemeyin*. bir de son olarak bu molekülü üretmek için bir çok yatırımcı ile görüştük ama bu ilaçtan para kazanılacağını düşünmüyorlar.
 • viagra isimli ilacı da kalp ilacı yaparken buldular. olabilir mi olur bence.