şükela:  tümü | bugün
 • 3.9 milyar yıllık sümüklü evrimsel geçmişine bakmadan homo sapiens beyninin kendisini var eden 13.82 milyar yıllık evrene dönerek karşıdaki küçük süpernovaları ben patlattım demesi hadisesi...

  o senden 10 milyar yıl büyük, senin ona abi demen lazım.

  şakası bir yana mümkün olabilir mi dedirtendir. gerçekten de biyoloji fizikten önce gelen şeyleri mi açıklar yoksa fizik mi biyolojiden önce gelen şeyleri açıklar?
 • biyolojinin hala 3 boyutlu fizik sınırlarında oldugumuz için aciklama da bu gercekle yerini bulabilir.
 • ülkede bilim adına çivi bile çakılmadığından bu platformda bile bilimin ana branşlarını yarıştırıyor.

  bilim bir bütündür felsefeden matematiğe fizikten biyolojiye hepsi iç içe bilim dediğiniz evrensel küme iç içe geçmiş branşlardan oluşur. her bilim dalını birbiri ile açıklayabilirsin ama kıyaslaman saçma bir eylem. sidik yarışına giresin diye de kafa patlamadi bunca insan sayın ahali. daha geçen gün matematik ve fiziği yarıştırıyorlardı. belli ki matematik mezunları ağırlıkta bir başlıktı. traji komik bilimin ne olduğunu kavrayamayış.
 • biyolojideki hiçbir açıklama fiziğe ters düşemez. örneğin fotosentezin gerçekleşmesi hadisesi açıklanırken termodinamik kanunları göz önüne alınır.

  öte yandan biyolojik bir kavramı ele alalım. örneğin hücre teorisi. canlılığın hücrelerden oluştuğunu ileri sürer bu açıklama. bunun fizikteki bir olguyu sınırlayan bir tarafı yoktur öyle değil mi?

  haa, demek ki neymiş, "bilimler bir bütündür" edebiyatı meseleyi açıklamak için yetersizmiş. elbette birbirleri ile uyumluluk gösterirler ama bu uygunluğun ne şekilde olduğunu irdeliyor zaten başlık!