şükela:  tümü | bugün
 • yeryuzundeki karaların gruplandırılmasına yarayan buyuk ekosistemlerin her birine verilen ad. her biyom kendine özgü iklim koşullarına sahip olan bir bölgenin doruk toplulugudur.
 • kendine özgü bir iklimi, bitki örtüsü ve hayvanlar topluluğu bulunduran karasal bölgelere verilen ad.
 • trabzon zirvesi 1 etkinliğinde tanıştığım kişi. ilk başlarda sürekli dinleyici olarak kalması daha sonradan ortaya çekilerek ifadesinin alınması suretiyle olaya daha iyi girmiştir*. bir ara konuşturmak için farklı yöntemler*** düşündüysek de bu eylemdeki olası konsept kaymasını önceden farkedip bu yollara başvurmadık. ayrıyetten fotoğrafla ilgilendiğini öğrendim, trabzon yaylalarında şipşak zirvesi de yapabiliriz.*
 • cok iyi bir dinleyici olduğuna kanaat getirdiğim yazar. ben kendisinin birinci önceliğinin konusmamak ya da dinlemek değil; gözlem yapmak olduğu kanısındayım. bir dahaki sefere soracağım bakalım öyle mi? değil mi? ona göre haber veririm ben size.
 • bir zirve ortami sayesinde * tanidigim ve tanidigima pek memnun oldugum sozluk yazari. kendisi hakkinda yazilabilecek bircok $ey olmasina kar$in o bu yazilabilecek $eyleri bizlere vermek icin konu$arak ipucu bile vermemi$ti, anlayin artik ne menem bir insan oldugunu. adam daha konu$madan kendisi hakkinda bircok tespit yapilabilmesine imkan taniyor.

  sakin, sessiz ve arkada$ ortaminda konu$ulanlarin hepsine saygili duru$uyla olsun, gerekli gereksiz olmadik yerde soze atlayan bazi kendini bilmezlerin icine du$tugu * gaflet ve dalaletin icine girmeyi$iyle olsun bizlere beyefendi kavramini bir kez daha hatirlatip hafizalarimizdan silinmemesini saglami$tir. sanirim beyefendi olunmuyor beyefendi doguluyor. biz oradan kaybetmekteyiz.

  kendisiyle her ortamda, her tur konuda, her $ekilde oturup konu$ulabilir. belki size bulundugu ortama yeteri kadar cabuk isinamiyor gorunumu arzeder ama icindeki cevheri oyle $appadanak verme meraklisi olmamasi kendisi icin bence kotu degil tam aksine iyi bir opsiyon. az konu$kan gorunumune bakip aldanmak yerine kendisini biraz zorla da olsa konu$maya yonlendirdigimiz icin uzgun oldugumu da soyleyemeyecegim. ne iyi etmi$iz de kendisini zorlami$iz.

  son soz olarak diyebilirim ki daha nice nice ortamlarda beraber olabilmeyi can-i gonulden arzu ettigim bir suserdir kendisi.
 • ilk ba$larda suskun olmasını ilk kez girdiği ortama alı$amamaktan kaynaklandığını söylemi$ ve bunu muhabbet ilerledikçe göstermi$tir.. beyfendi tavrı ilk göze çarpan özelliği geldi bana.. zirvenin ertesi günü dvd'ye çekeceğim ar$iv için beni evine davet etmi$tir ve ne kadar yardımsever olduğunu göstermi$tir*.. bazı insanlar yardım ederken bunu zorunluluk gibi görürler fakat biyom'un gözlerinde en ufak bir rahatsızlık görememem ne kadar iyi bir ahlaki yapısının da olduğunu bana göstermi$tir.. bunların dı$ında elektro gitar öğrenme hevesi, fotoğraf çekmedeki ustalığı, müthi$ derecede konser ve resim ar$ivi onda dikkatimi çeken diğer öğeler..
 • (bkz: biyomeyom)
 • (bkz: sucul biyom)
  (bkz: karasal biyom)
 • olumsuzu:
  (bkz: bimiyom)

  doğru yazılışı için:
  (bkz: biyorum)

  değişik bir bakış açısı:
  (bkz: ikiyom)

  (bkz: kendinden iğrenmek)
 • iklim bölgelerine verilen addir. daha dogrusu iklim kavraminin daha kapsamli halidir. ornegin biz iklimlere genel ad soyleriz ve ozelliklerini sayariz. o ozellikleri tasiyan bolgelere biyom denir.

hesabın var mı? giriş yap