şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fizik ve kimya ustunde yogunlasabiliyorsunuz. sadece bi foundation biyoloji dersine ihtiyaciniz var. (bkz: bi arkadasim) kol yapti ilk senesinde. gecen gun de derinin seklini alan bantlarin tanitildigi seminere gitmis heyecanli heyecanli anlatiyodu. yapistiriyosun kaynasiyo derinle sonra cekip cikariosun deri oluyo oley die
 • tıp sektöründe teşhis&tedavi amacıyla kullanılan mekanik,anolog,elektronik cihaz ve sistemlerin tasarımı, üretimi, teknolojilerinin geliştirilmesi, teknik işletmesi ve bakım&onarım kompanze işlemlerini kapsar...tıbbi teknolojilerde ölçme ve görüntüleme amacıyla kullanılan ekg, emg, eeg, rontgen, ultrason, ct, mr, pet sistemleri teşhise yönelik olmakla beraber radyoterapi ve laser sistemleri ise tedaviye yönelik olarak en yaygın biçimde kullanılan biyomedikal cihaz ve sistemleridir...
  hastanelerde kullanılan benim şahsen bildigim yirmi beş bine yakın farklı tür anolog,mekanik,elektronik&bilgisayar sistemli tıbbi cihaz ve sistem kullanılmakta ve bu hergecen gün yeni teknolojilerle artıyor hepsini bilmekte ayrı bir dert olup ülkemizdeki kullanılan biyomedikal cihaz ve sistem sayısı son yirmi yılda on iki kat arttı... biyomedikal sistemlerin tasarım ve geliştirme faliyetlerini yürütecek, sistemlerin verimli kullanılmasında görev alacak teknik ve bilimsel bilgi birikimine sahip elemenlara duyulan gereksinim her geçen gün hızla artıyor... giderek artan medical klinik eleman ıhtıyacını karşılamak için açılmış bır bölum olup turkıyede bir universitede lisans programı olarak verılıyor..ancak bırkaç unıversıtede master ve elektronik muhendisliği ile ortak senkronizasyonlu olarak gösteriliyor...ben kendimden biliyorum yani..
 • aslında tıp-elektroniği diye kısaltsak yeridir bu bölümü...ancak tıp sektöründe bu bölum açılmadan evvel mevcut bulunan teknik personel elektronik muhendisleri oldugundan tam randumanlı bir çalışma sergıleyemıyorlardı..nedeni ise bir elektronik muhendisi tahsıl hayatında belki tıbbı elektronık sıstemlerle karşılaşıyor ancak tıbbi bilgi yoksunlugundan herhangı bır operasyonda operatörle beraber çalışamıyordu..bu eksıklıkden dolayı açılan biyomedical muhendisliği bölümü tıbbi bilgiler yani nedir bunlar anatomi,fizyoloji,biyokimya,matematiksel fizyoloji,biyoistatistik,tibbi teknoloji yonetimi vs..turu tıp dersleri ile destekli bir program olup ameliyatlarda bile bulunabilme yetisine sahip uzman kadro yetiştirilmesini sağlamakta...işte elektronik muhendisliğinin ve biyomedical'in arasındaki ana fark budur..
 • devre teorisi*, sayisal mantik tasarimi,elektronik,elektromanyetik teori,sinyaller ve sistemler,mikroislemciler gibi elektroniksel derslerimizde mevcuttur..akıllara zarar...
 • hocasına bağımlı olarak psikanaliz,psikomotor teknoloji,kadavra dersleride mevcuttur...koşarak uzaklaşmak gerekebilir ortamdan...
 • odtu elektrikte de olmasi lazim bundan,gordugumu hatirliyom kataloglarda bununla ilgili bi seyler ama okuyani yada ugrasinina rastlamadim,masterda kasiliyo buna herhalde.prezarvatifleri dahi bunlarin yaptgini soylediydi doktorun biri,tibbin girmedigi alani kalmamis bu adamlarin,ameliyat eldiveninden,goz lazerine,kalp ameliyatindaki aletlere kadar.
 • ankara universitesi ve baskent universitesi elektrik elektronik muhendisligi bolumlerinde docent dr osman erogul tarafindan verilen dersin adi. cok boyutlu isaret isleme'den ( fourier donusumu) devre analizi, elektromanyetik teori, analog ve sayisal elektronige kadar bir cok dersin konusunu icinde barindiran ders. dersin genel konulari klinik muhendisliginden ziyade biyolojik sinyaller, goruntuleme sistemleri ve goruntu sinyallerinin islenmesidir.
 • bir baska soylenisi biyotip muhendisligidir. bu alanin icersine tip/fizyoloji vs ile ilgili akla gelen her turlu konu girer. biyotip konusuna muhendislik/tip/temel bilim alanlarindan yetismis insanlarin katkilari olabilir. alt konulari (su anda aklima gelenler) biyomalzeme, doku muhendisligi, biyoelelektrik, biyomekanik, biyoinformatik olarak listelenebilir.

  biyomalzeme konusu, biyolojik dokularla uyumlu malzeme uretimi ile ilgilenir. yapay kalp kapakcigindan tutun da, kalp pili gibi insan icine yerlestirilen elektronik cihazlarin doku ile etkilesimini onleyecek kaplamaya kadar pekcok malzemenin uretimi ile ilgilidir.

  doku muhendisligi, adi ustunde doku uretimi ile ilgilidir. ama bahsi gecen yapay doku degil, biyolojik dokudur. en yaygin uygulama alani deri uretimidir, ozellikle yanik tedavilerinde buyuk ilerleme saglamistir. ama ileriye donuk amac, organ nakli icin verici bir insan bulmak yerine yapay olarak biyolojik organi uretip hastaya nakletmektir.

  aslinda biyoelektrik ve tibbi cihaz teknolojilerini birbirinden ayirmak ne kadar dogrudur bilmem. tibbi bilimlerde teshis, tedavi ve arastirma amacli kullanilan her turlu elektrik-elektronik donanim, biyolojik sinyallerin/goruntulerin kaydedilmesi ve incelenmesi, insan vucudunun isleyisini anlamak veya vucuttaki elektriksel/manyetik kaynaklari tespit etmek icin matematiksel modellerin gelistirilmesi bu alanda incelenir.

  biyomekanik, ornek olarak vucuttaki akiskanlarin dinamigini, yapay eklemleri, mekanik kalp kapakciklarini vb. konulari inceler.

  biyoinformatik ne yapar, tam bilmiyorum.. ogrenirsem burayi doldururum.