• fizik ve kimya ustunde yogunlasabiliyorsunuz. sadece bi foundation biyoloji dersine ihtiyaciniz var. (bkz: bi arkadasim) kol yapti ilk senesinde. gecen gun de derinin seklini alan bantlarin tanitildigi seminere gitmis heyecanli heyecanli anlatiyodu. yapistiriyosun kaynasiyo derinle sonra cekip cikariosun deri oluyo oley die
  • medikal elektronik cihazlar üzerine eğitim dalı
  • tıp sektöründe teşhis&tedavi amacıyla kullanılan mekanik,anolog,elektronik cihaz ve sistemlerin tasarımı, üretimi, teknolojilerinin geliştirilmesi, teknik işletmesi ve bakım&onarım kompanze işlemlerini kapsar...tıbbi teknolojilerde ölçme ve görüntüleme amacıyla kullanılan ekg, emg, eeg, rontgen, ultrason, ct, mr, pet sistemleri teşhise yönelik olmakla beraber radyoterapi ve laser sistemleri ise tedaviye yönelik olarak en yaygın biçimde kullanılan biyomedikal cihaz ve sistemleridir...
    hastanelerde kullanılan benim şahsen bildigim yirmi beş bine yakın farklı tür anolog,mekanik,elektronik&bilgisayar sistemli tıbbi cihaz ve sistem kullanılmakta ve bu hergecen gün yeni teknolojilerle artıyor hepsini bilmekte ayrı bir dert olup ülkemizdeki kullanılan biyomedikal cihaz ve sistem sayısı son yirmi yılda on iki kat arttı... biyomedikal sistemlerin tasarım ve geliştirme faliyetlerini yürütecek, sistemlerin verimli kullanılmasında görev alacak teknik ve bilimsel bilgi birikimine sahip elemenlara duyulan gereksinim her geçen gün hızla artıyor... giderek artan medical klinik eleman ıhtıyacını karşılamak için açılmış bır bölum olup turkıyede bir universitede lisans programı olarak verılıyor..ancak bırkaç unıversıtede master ve elektronik muhendisliği ile ortak senkronizasyonlu olarak gösteriliyor...ben kendimden biliyorum yani..
  • aslında tıp-elektroniği diye kısaltsak yeridir bu bölümü...ancak tıp sektöründe bu bölum açılmadan evvel mevcut bulunan teknik personel elektronik muhendisleri oldugundan tam randumanlı bir çalışma sergıleyemıyorlardı..nedeni ise bir elektronik muhendisi tahsıl hayatında belki tıbbı elektronık sıstemlerle karşılaşıyor ancak tıbbi bilgi yoksunlugundan herhangı bır operasyonda operatörle beraber çalışamıyordu..bu eksıklıkden dolayı açılan biyomedical muhendisliği bölümü tıbbi bilgiler yani nedir bunlar anatomi,fizyoloji,biyokimya,matematiksel fizyoloji,biyoistatistik,tibbi teknoloji yonetimi vs..turu tıp dersleri ile destekli bir program olup ameliyatlarda bile bulunabilme yetisine sahip uzman kadro yetiştirilmesini sağlamakta...işte elektronik muhendisliğinin ve biyomedical'in arasındaki ana fark budur..
  • devre teorisi*, sayisal mantik tasarimi,elektronik,elektromanyetik teori,sinyaller ve sistemler,mikroislemciler gibi elektroniksel derslerimizde mevcuttur..akıllara zarar...
  • hocasına bağımlı olarak psikanaliz,psikomotor teknoloji,kadavra dersleride mevcuttur...koşarak uzaklaşmak gerekebilir ortamdan...
  • odtu elektrikte de olmasi lazim bundan,gordugumu hatirliyom kataloglarda bununla ilgili bi seyler ama okuyani yada ugrasinina rastlamadim,masterda kasiliyo buna herhalde.prezarvatifleri dahi bunlarin yaptgini soylediydi doktorun biri,tibbin girmedigi alani kalmamis bu adamlarin,ameliyat eldiveninden,goz lazerine,kalp ameliyatindaki aletlere kadar.
  • ankara universitesi ve baskent universitesi elektrik elektronik muhendisligi bolumlerinde docent dr osman erogul tarafindan verilen dersin adi. cok boyutlu isaret isleme'den ( fourier donusumu) devre analizi, elektromanyetik teori, analog ve sayisal elektronige kadar bir cok dersin konusunu icinde barindiran ders. dersin genel konulari klinik muhendisliginden ziyade biyolojik sinyaller, goruntuleme sistemleri ve goruntu sinyallerinin islenmesidir.
hesabın var mı? giriş yap