şükela:  tümü | bugün
  • 1 şubat 2006 itibariyle almanya icin vize başvurusunda talep edilecek vesikalık format türü.
    artık ne tarafa doğru bakacağını bile kurallar söyleyecek. öyle artistik pozlar vermek yok.
    detaylı bilgi için bakınız;
    http://www.istanbul.diplo.de/…e__bilder__seite.html
  • bildiğin dijital fotoğraf makinesi ile, bildiğin vesikalık fotoğraf çeker gibi çekilen ve beş dakika sonra elinize tutuşturulan ancak dört adetine 15.-ytl vermek zorunda olduğunuz fotoğraf cinsi. vardır bir hikmeti belki ama ilk bakışta farkı fiyatı gibi duruyor sadece..

ayrıca
    (bkz: götünüzden element uydurmayın)
  • amerikan konsolosluguna vesikalik begendirebilen yurdum insani bunu da begendirir bence. en azindan kare isteriz diye tutturmamislar sadece efendi olun, artist gibi durmayin kime benzediginiz belli dursun diyolar.
  • alman konsolosluğu vizelerde sadece biyometrik fotoğrafla yapılmış başvuruları kabul ediyor. bunun için da yalçınlar, zümrüt gibi bir takım belli başlı fotoğrafçıların olduğu bir liste vermişler. buraya kadar eyvallah. ama yalçınlar.a gidip "vize için çektiriyorum. biyometrik olacak" dediğiniz an 35 ytl.cik talep ediyorlar.
  • biyometrik resmin tanimi soyle verilmistir: "biyometrik ozellikleri tam olarak gosteren resim". meali, suratinizdaki bilumum carpikliklari tum ciplakligi ile gosteren vesikalik turu. biyometrik resim normal vesikaliktan boyut olarak buyuk oldugundan suratiniz tabak gibi cikar, terorist gibi gorunursunuz, cirkindir.

alman konsoloslugunun istegi uzerine yeni bir sektor olusmus, alman konsoloslugu cevresindeki fotografcilar biyometrik fotograf ceker olmuslardir. 10 dakika icinde teslim ederler, ucreti 15 mio civarindadir. (4 adet icin).
  • kulağınızın bir kısmı gözükmese bile geçersiz sayılan resim türüdür. o yüzden biyometrik fotograf çektirirken çok dikkatli olun çünkü alman konsolosluğu kesinlikle kabul etmiyor.
  • alman konsolosluğu'nun web sitesinde şekillerle nasıl fotoğraf çektirmeniz gerektiği anlatılan bir fotoğraf şekli. çenenizden alnınızın tepesine kadar olan kısmın fotoğrafta 32 veya 36 milimetre olması gerektiğini belirterek beni benden almış fotoğraf türü. resmin ışık kalitesinden yüzünüzdeki sırıtma ifadesine kadar herşey çok önemli. yılmadım çektirecem diyorsanız işte nasıl olması gerektiği:

http://www.istanbul.diplo.de/…e__bilder__seite.html
  • yer cehavir alışveriş kombine merkezi...
    saat 21:10 civarı
    yalçınlar'a girilir :

- biyometrik fotoğraf çektirecektik... vize için istiyorlar da...
    - yarın gelseniz ? makinayı kapattık ta...
    - e peki kaç gün sürüyor bunun teslimi ?
    - yok on dakikada veririz...

ertesi gün :

- merhaba dün de gelmiştim...
    - ha evet makinamızı daha açmamıştık ama şincik açarız.. siz şöyle oturun...
    - ...
    - bızzzt... "bay eskati... ben köprüden arıyorum, bir müşterimiz var ışınlanmak istiyor kendisi..."
    - "anlaşıldı kaptan... fazer şarj ünitelerini devreye sokiim hemen"
    "zbançwzzzzzzz... çtunk ! çtonq ! çtang ! fışyyyyrrrzzznee...."
    - "hazır kaptan"
    - tamam eskati... sağolasın..
    - buyrun efendim... buhura sizi şindi yatay asansörle biyometrik fazerli ışınlama odasına sevk edecek... yavrum buhara... al abiyi götür eskatiye, biyometrisini çıkartsın... sonra da getir bana rontgeni.. tomograf bi akraba var ona gösterteyim... baksın uygun mudur alman vizesi için..
    - ?!
    - valla beyfendi, geçenlerde bir müşteri geldi, burnu yamuk... mahallede kavgaya bulaşmış, burnu kırılmış önceden... valla konsoloslukta kabul etmediler fotoğrafını... burnu ölçülere uymuyormuş... gidip acıbadem'de burnuna estetik yaptırmak zorunda kaldı... ssk da karşılamıyormuş, senet imzalattılar da öyle çıktı hastahaneden... garibim alamanya'ya amca oğlunun yanına gidecekti. neyse sonunda gidebildi ama havaalanında karşılayanlar tanıyamamışlar önce, beklemiş bayağı...dönercide çalışıyor şimdi.. geçen gün kart atmış, elke diye bir hatun buldum, hem zengin hem de taş gibi diyor. eheehe... şey neyse... hadi buhura, daha ne bekliyorsun yavrum sevk et abiyi ? ....taş gibidir bu da abisi... ha ! geçenlerde biyometrik fazerli ışınlanma odasında....
    - öhöööö !?
  • aslen "biyometrik fotoğraf" denen şey görsel bilgilerin aynı parmak izinde veya retina taramasında olduğu gibi dijital olarak alınıp ilgili belgeye rfid vs. bir şekilde kodlandığı bir sistemdir.. örneğin çoğu ab ülkesinin, abd'nin, kanada'nın vs. pasaportlarında bu tip bir uygulama var.. kişinin görüntüsü alınıp dijital olarak kodlanarak ilgili belgeye kaydediliyor; sonra da örneğin sınırda geçerken webcam vs. ile alınan görüntü belgedeki dijital veriyle karşılaştırılarak kişinin kimliği anında ve çok sağlam bir şekilde teyit edilmiş oluyor..

bizim "biyometrik fotoğraf" dediğimiz şeyin ise bununla pek bir ilgisi yoktur.. burada kastedilen "biyometrik özellikleri gösteren", yani yüz hatlarının vs. belirgin olduğu fotoğraf anlamındadır.. neyse işte; bu fotoğrafları konsolosluklardan uzak yerlerde çektirirseniz gayet ucuza geliyor.. ölçüydü şuydu buydu parlaklıktı bilmemneydi onları da fazla dert etmeyin, çoğu fotoğrafçı artık dijital çalıştığından gayet güzel ölçüp biçebiliyorlar o oranları (bkz: #10273120).. bir de kimi konsoloslukların aksine kimileri de (fransa, çek cumhuriyeti vs.) bu fotoğrafı asla kabul etmemekte, illa bildiğimiz vesikalıktan istemekteler.. anlayan varsa beri gelsin..
  • gün itibari ile şişli sistem fotografta 4 adedine 8 ytl verilerek çektirilebilmektedir.