şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: biotechnology)
 • halk arasinda biyomedical muhendisligi ile karıstırıldıgına tanik oldugum ilim kurumu..kısmen biyomedical muhensligi ile benzerlik gösterdigi anlar vardir..teknik icatlar bakimindan..mesela biyomedicalde üretilen biyoteknoloji test ve ölçüm argümanlari bu alana hizmet verir..ama ikisinin bir sanmak allahsizlikdir....ilime bilime fitne fücur katmaktir..
 • muhendislik prensiplerinin biyolojiyi de icerecek sekilde uygulandigi sistemlerin dayandigi bilim dalidir.. diger bir deyisle, molekuler biyoloji, biyokimya, mikro biyoloji, hucre metabolizmasi ile, temel muhendislik ve malzeme bilimlerindeki hizli ilerlemeler sonucu gelisen biyolojik teknikler ile muhendislik ilkelerinin canli sistemlere ve bunlarda karsilasilan sorunlara uygulandigi bir bilim dalidir.. biyoproses muhendisligi, genetik muhendisligi, ve biyomedikal muhendislik alt dallarindan olusur..
 • devlet üniversitelerinden sadece ege üniversitesinde(şimdilik) lisans öğretimi verilen ve 2004 yılı itibariyle ilk mezunlarını vermiş dal. hem biyoloji hem mühendislik. al eline bir bakteriyi oyna genleriyle (bkz: gmo) aktar büyük ölçekte bir reaktöre, üret proteinini, eksrakte et bu karışımdan proteini, al sana her aşamasıyla biyomühendislik konusu bir hadise. sonra vur paranın beline ilaç işine falan gir ohhh!

  -kolay mı bu dediklerin abi
  -değil!
 • türkiye de ilk olarak ege üniversitesinde açılan bölüm.ilk mezunlarını 2004 yılında vermiştir.
 • kopyala yapıştır mühendisliği. zevklidir netekim. (ben de başşka bir dalla karıştırdım bilerek hadi çıkalım işini çinden :)
 • tam olarak ne ile ugra$an, ne egitimi veren bir bolum oldugunu soranlara o anda kapsamli ve tatmin edici bir yanit vermemin imkansiza yakin oldugu* ve akabinde sorulmasi muhtemel "-dort yillik mi bu?" gibi sorularin insani dumura ugratabilecegi muhendislik dali.
 • esasen yurt disindaki bolumleri de dahil olmak uzere, genellikle bir alan uzerine yogunlasmis bolumlerdir. mesela ege biyomuhendislik biyoproses muhendisligi uzerine yogunlasmisken, sabanci biyomuhendislik, bitki genetigi ve biyoteknolojisi uzerine yogunlasmistir. bunun yaninda diger biyomhendislik dallari uzerine de egitim verilir. misal egede biyoproses muhendisligi, genetik muhendisligi ve biyomedikal muhendisligi anabilim dallari mevcuttur.
 • eğitim süresinin altı yıl olması konusunda kurucu başkanla mütabakata varılmaması sonucu onca bilgiyi öğrencilere dört yılda yükleyen zor,ancak okuyosanız yol arkadaşınız olan teyzelerin sorusuna cevap olarak biyomühendis olucam teyze dediğinizde ne o iki yıllık mı die verilen tepkilere maruz kaldığınız bölüm