şükela:  tümü | bugün
 • şu an fantezi, bilim kurguymuş gibi geliyor ama ilerki yıllarda olmayacağının garantisi yok. şu an bazı böcekleri bu şekilde yönlendirebiliyorlar;

  http://www.eecs.berkeley.edu/…rbiz/sato_2008_hh.pdf
  https://en.wikipedia.org/…iki/remote_control_animal
  http://www.dailymail.co.uk/…angerous-buildings.html
 • (bkz: black mirror)
 • 2 senede rami şişirecektir.
  sonra format falan uğraş dur.
 • (bkz: westworld) bu konuyu merak edenler için biçilmiş kaftandır. ayrıca bununla ilgili 80'li yıllarda yapılan (bkz: terminator) filminin ana temasını da zaten bu tür projelerin gerçekleşme ihtimali oluşturuyor.

  yapay zeka ile android teknolojisi birleştirilirse ki, çok rahat bir şekilde birleştirilebilir, bu durumda insandan farklı yapay bir varlık yaratmış olursunuz. yapay zeka ile yapılan uyarılar sebebiyle insanların yönetebileceği bir yapay zeka türüne ihtiyaç duyuluyor, çünkü insanoğlu yarattığı şey tarafından yok edilmekten çok korkuyor.

  insanlara hizmet edecek kadar programlanıp bu şekilde kullanılması ve amaçlarının dışına çıkmaması gerek.

  ayrıca bu işe insanı androidleştirmek demeyelim, bir gözü kaza veya hastalık sebebiyle kaybedilmiş bir hastaya gören sapasağlam bir göz hediye edebilecek bir teknoloji diyelim.
 • apple fanboyları tarafından ioslaştırmak daha iyi şeklinde karşı çıkılabilir.

  + hem daha stabil olur, android çöp abi.
  - tamam.
 • temel olarak ve günümüz teknolojisi ile belli bir seviyede mümkün olan durum.

  hali hazırda savaş gazilerine yapay bacaklar, kollar, bilek kısımdan el veya parmaklar yapılıyor. geçtiğimiz günlerde üç boyutlu yazıcı ile insan vücudundaki pankreasın işlevini yerine getirebilen yapay organ üretilmişti. her ne kadar portatif olmasa da diyaliz makinesini de böbrek yerine sayabilirsiniz. ek olarak göğüs kafesinin bir kısmı titanyum ile güçlendirilebiliyor, çene kemikleri de bu şekilde yapılabiliyor. teknoloji ilerledikçe ve insanoğlu teknolojiyi küçültme ve daha da iyileştirme sürecine adapte oldukça beyin - omurilik ve göz hariç tamamen yapay bir insan yaratmak mümkün olacaktır.

  beyin, omurilik ve gözün taklit edilmesi, mekanikleştirilme süreci ise pek yakın zamanda ve uzak gelecekte mümkün olmayacak bir durum. nöronların karmaşık ve taklit edilemez iletişim yapısı, omuriliğin sinirleri de aynı şekilde. göz ise başlı başına kendi içinde kompleks bir yapıya sahip ve sinirler ile direkt olarak beyin ile iletişim halinde.

  böyle bir konuyu bilgisayar oyunu olarak sunan hayal gücü de size en azından bu süreç hakkında bir fikir verebilir diye düşünüyorum.

  (bkz: deus ex human revolution)