şükela:  tümü | bugün soru sor
  • biyolojik materyali alıyosun(bkz: enzim). bir cubuğun ucuna takıyosun(bkz: biyosensör). sonra daldırıyorsun çözeltinin içine. çözelti içinde özel olarak aradığın bir molekülün olup olmadığını veya ne miktarda olduğunu sana söylüyor.
  • ilaç araştırmalarda da sıkça kullanılan bir yöntem. ucuzdur ve uygulanması kolaydır. bir de kapalı sistem ölçümleri makbuldür. yine de çalışırken aletin canı istemezse* saçma sapan sonuçlar verip kafayı yedirtebilir. uykkusuz günler geçirtebilir.
  • analiz edilecek madde ile seçimli bir şekilde etkileşime giren biyoaktif bir bileşenin, bu madde ile etkileşimi sonucu ortaya çıkardığı sinyalin ve bu sinyali ileten bir iletici sistemle birleştirilmesi ve bu etkileşim ürünlerinin bir ölçüm sistemi ile ölçülmesi olarak tanımlanabilir. yani kısaca biyolojik bir ajanla birleştirilmiş olan fizikokimyasal dedektördür ve bu yapı istenilen ürünün analizi amacıyla kullanılmaktadır. basit bir şekilde gösterimi şöyledir.
    canlılardaki çevreyi hızla algılama ve adapte olma mekanizmaları biyosensörlerin in vitro (laboratuvar ortamında ya da yapay koşullarda) olarak geliştirilmesi ve kullanımı için model oluşturmuştur.
  • biyosensör' ün babası leland c. clark' tır.
  • biyosensörler; bütün hücrelerdeki birtakım kimyasal reaksiyonları kullanarak, elektriksel, optik, ya da termal sinyaller aracılığı ile kimyasal komponentleri belirleyen; tıp, eczacılık, gıda, savunma, çevre gibi geniş bir kullanım alanında çok mühim rol oynayan analitik aygıtlardır.