şükela:  tümü | bugün
 • bir veya birden fazla aktif madde içeren, kullanıma hazır hâlde satışa sunulmuş, kimyasal veya biyolojik açıdan herhangi bir zararlı organizma üzerinde kontrol edici etki gösteren veya hareketini kısıtlayan, uzaklaştıran, zararsız kılan, yok eden aktif madde ve müstahzarlar.

  kaynak : biyosidal ürünler yönetmeliği
 • (bkz: domestos)
 • biyosit de deniyor bunlara kısaca.
  (bkz: #22507272)
 • sinek ilacından tutunda dezenfektana hatta koruyucu boyalara kadar çok büyük bir ürün yelpazesi olan ürün grubu.

  ayrıca bu ürünlerin ruhsatlanması ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından yapılmaktadır.
 • biyosidal ürünler, içerdikleri aktif madde ya da maddeler sayesinde zararlı olarak kabul edilen bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalar, hamam böceği, kene, karasinek, sivrisinek gibi böcekler, fare ve sıçan gibi kemirgenler üzerinde kimyasal veya biyolojik etki gösterirler.

  bu sayede biyosidal ürünler zararlı organizmaların hareketlerini kısıtlayabilir, uzaklaştırabilir, zararsız kılabilir ya da yok edebilirler. biyosidal ürünler; dezenfektanlar ve genel biyosidal ürünler, koruyucular, haşere kontrolü için kullanılan biyosidal ürünler ve diğer biyosidal ürünler olmak üzere 4 ana gruba ayrılır. ha bir de içerdikleri aktif maddelere göre de sınıflandırmak mümkün aynı zamanda biyosidalleri ki aktif madde içermeyen ya da bir ve birden fazla aktif madde içerenleri mevcuttur.

  efenim ben niye biyosidal ürünler başlığına yazma gereği duydum kısmına gelince; dünya ve ülke gündeminden mütevellit biyosidal ürünlerle ilgili yeni bir karar çıktı son günlerde ve aslında hayli zor olan biyosidal ruhsatlandırma süreci, 3 aylık geçici ruhsatlandırma başvurularının yapılabilir kılınmasından sebep hem ruhsat almak isteyen ve o zorlu biyosidal başvuru sürecini göze alamayan üretici hem de ithalatçı firmalar için bu durum bir fırsata dönüştü.

  evet nispeten kolay dediğim bu süreç çok da kolay değil elbette ve ruhsat başvurusu için ürününüzle ve üretici firmanızla ilgili ön başvuruda lazım olan evraklar ve yine başvuruda bulunacağınız ürünle ilgili yetkilendirilmiş bir laboratuvardan (yetkilendirilmiş şartı geçici ruhsatlar için göz ardı edilmekle birlikte sonrasında ruhsat uzatmak istenildiğinde en başından yetkilendirilmiş bir laboratuvar seçmek en doğrusu) ürünle ilgili alınmış mikrobiyolojik, fizikokimyasal, hızlandırılmış stabilite test sonuçları ve en geç 1 ay içinde başvuruya eklenecek cilt irritasyonu test sonucu gerekiyor.

  tüm bunları yapıp biyosidal ürün piyasasında var olmak isteyenlere kolaylık, sabır ve de selamet diliyorum.