şükela:  tümü | bugün soru sor
 • söz verdikleri adamın söz veren grubu anında satacağını tahmin bile etmeyen kitlenin ifadesi
 • (bkz: @4 sikti beyler)

  edit: ohoo aradan bayağı zaman geçmiş arada uçan entryler olmuş. dolayısıyla an itibariyle (bkz: @3 sikti beyler)
 • - "iyi hos da, niye turkce verdiniz ?"
 • bu şarkının orijinal sözlerinde apo'ya verilen "söz" değil.
  klipteki gorillaların götlerini tuta tuta kaçmalarından anlayabilirsiniz.
 • sanal provokasyon.
  ortam gergin. millet birbirini kesiyor/kesecek noktada. sinirler allak bullak olmuş, kim kime çatsın şaşırmış. her gördükleri kürdü terörist sanan bir sürü insan var ya da her türkü kürt kesiyor bunlar diye gören bir sürü kürt var. millet delirmiş, 30 senedir kan akıyor, sinirler gergin, apo lafı tetikleyici oluyor, insanların aklına kaybettikleri yakınları, genç fidanlar, fidanken sökülenler geliyor, bağrı yanık analar geliyor. en faşist dediğin partiler sükun ve birlik, sağduyu ve sessizlik çağrısı yapıyor. (birinin çağrıları yalandan ama olsun. baktı ki göte giren şemsiye açılacak, sükun sükun demeye başladı ama olsun bakalım.)
  sonra biri çıkıyor, biz apo'ya söz vermişiz diye bir laf atıyor, sonra diyor ki: bu marştır.
  e şimdi sormak lazım; bu provokasyon değil de nedir? sen bunu ortalıkta söylersen, seni döverler mi dövmezler mi? benim okulumun gezi otobüsü diyarbakır'a gidince ön camındaki bayrak bazılarını tahrik etti ve durup dururken otobüsümü taşladılar, ne marş söyledim, ne bir halt ettim, döndüm bayrağı indirdim camdan, içim yandı, canım acıdı ama otobüs taşlanmasın daha fazla diye bayrak camdan indi, ama sen şimdi bana marş adı söylüyorsun, gerginlikten nemalanmaya mı çalışıyorsun nedir derdin?
  bu kadar ortalık gerilmişken, en sağduyulu bildiğim adamlar bile birbirini kıracak noktadayken, nedir yani şimdi bu marş adı yazmalar?
  ayıp olmuyor mu?
  bazen bir sevgili birinden ayrılmak ister, çeşitli sebeplerden dolayı cesaret edemez bunu söylemeye, dürter, dürter, dürter karşısındakini, ona söyletir kendi söyleyemediğini, ayrılılarlar sonra, çünkü sürekli dürtülen taraf artık söylemek zorunda kalır "ulen bi git ayrılalım ben dayanamıyorum" diye, sonra da adı öbürü istedi de ayrıldık olur. kendi söyleyemediğini başkasına söyletmek sanatı, ya da vicdansızlığı, ya da ahlaksızlığı diyelim.
  bugün, herkes birbirini dövüyorken, sap yeyip saman sıçmanın aslı nedir? hatay şehrin göbeği bir alay polis öldü, inegöl köftesi ile meşhurdu, az kalsın katliamı ile de meşhur olacaktı. iyi mi olacaktı? acımazmısınız kendi kanınızdan olan adama? ya da hümanistsiniz ya, acımazmısınız insanlara??
  "xxx'in de götüne koyayım, senin de, gerillana da sokayım, beşiktekine de, eşiktekine de" derse birisi nolacak? bunumu duyacaksınız illaki? sonra gelsin gg. şikayetleri, gitsin gg.şikayetleri, ay o bana sövdü, vay bu bana ırkçılık yaptı.. yekten methiye düzmeler gg. değil de öbürü gg. değil mi? vaah vaaahhh..
  çok kınadım, ama hiç şaşırmadım. kış kışlığını yapmadan yaz gelmez.
  tutun sözlerinizi. karşı tarafın da sözleri vardır belki tutacak. hatırlatmış olursunuz. olan masumlara olur. memnun olursunuz, kandan beslenirsiniz, vampirsiniz.
 • zannimca diyar isimli kurd sarkicinin sewe isimli sarkidan gayri derli toplu soyledigi yegane parca olabilir..
 • 2010 yılında aydin nazilli otogarında, istanbula gidecek otobüste oturuyorum. kalkış saatine daha var, yolcular bagajlarıni teslim ediyor. sanırım otobüsün içinde 5-6 kişi vardı. derken bu şarkı çalmaya başladı. şarkı yarısına kadar çaldı, ardından mauvin bu şarkının çaldığını duyunca gelip kapatti. bu da benim böyle bir anımdır.
 • sevgi pıtırcığı selahattin demirtaş tarafindan
  "kardesliktir hedefimiz" nidalariyla secim şarkısı haline getirilmiş bir nevi terörist marşı.

  seçtiği şarkıdan belli kardeşliği(!)