• (bkz: futbol)
    (bkz: san marino)
  • düğünlerin vazgeçilmez retorik sorusudur. oynamak istemeyen yerinde mutlu mutlu oturan kişileri taciz etmekte kullanılır.
    kullanım örneği:
    a- ooh, ooh, yandan, yandan ...
    b- (oturduğu yerden) bravo
    a- hadi ama seyretmekle olmaz, kalk da biz seni seyredelim biraz.
    b- yok, yok ben iyiyim böyle (sıçtık)
    a- hadi ama hadi, dök kurtlarını.
    b- bilmem ki ben zaten. boşver (bunu da söyledim ya kesin kaldıracaklar)
    a- amaaaan, biz biliyoruz da mı oynuyoruz?
    b- ehuehe, halay başı olacağım.
    (bkz: olaylar gelişir)
  • x-pşşt!hamzaa!gel abi poker oyniicaz!
    y- ben poker oynamayı bilmem abi..
    x-olum gel lan şuraya;biz biliyoruz da mı oynuyoruz!
    y-eh iyi peki bakalım
    ...
    ...
    y-eee abi, şimdi?
    x-ne biliim;bilmiyoruz dedik ya..
    y-ebeninki murtaza..
  • + suleyman abi kalk allah askina, oturmaya mi geldik?
    - yok asim sagol. ben bilmem oynamayi.
    + ask olsun abi, biz biliyoruz da mi oynuyoruz sanki?
    - evet asim, goruyorum bilmedigini...
    + hadi abi hadi, vallahi oturtmam seni burda.
    - ulan adamlar tango yapiyor be essegin cocugu. benimle mi tango yapacaksin?!
  • buna benzer (bkz: ben oyun bilmem).
  • oynayanlar ozellikle boyle oyuna kalkmak istemeyenleri kaldirirlar ki onun hiyarca oynamasinin yaninda kendileri balik gibi gozuksun diye..
  • düğün salonlarının vazgeçilmez repliğidir. bir adet düğünolsunoynayak ile bir adet düğünnekilatipi insan arasında geçer. şöyle anlatayım;

genellikle düğünlerde zaten müzik çalsa da kendimden geçsem diye bekleyen tipler vardır, bunlar 7 yaşındayken düğünlerde sahneye atlayan veledin büyümüş versiyonudur, bir değişik versiyonu ise masaya çıkıp oynamıştır o yaşta milletin alkışları arasında. ben ise o sırada anamın dizinin dibinde oturan suratı asık konuşmayan sevimli olmayan çocuktum.

neyse daha sonra bu sahneye atlayan tipler her düğünün vazgeçilmez elemanı, müptelası olur. daha yaşı ufaktır 12 13 yaşına kadar zaten kimse takmaz onun nasıl oynadığını, kendine güvenide vardır çıkar sahneye iyi kötü parçalar kendini. ee tabi eşek değil ya bir yazda en az 15 20 düğün oluyor bu hevesli eleman birkaç senede çatır çatır öğrenir oynamayı ve 17 18 yaşında profesyonel düğün dansçısı olur çıkar. ben mi? ben aileme isyan etme durumlarının başladığı 11 12 yaşından itibaren o nefret ettiğim düğünlere gitme tekliflerini redetmeye başladım. tabi o yaşta fazla etkili olmuyordu ama gitsem dahi bir köşede kös kös oturuyor yada uykulu numarası yapıyordum. yaşıtlarımla özellikle arkadaşlık kurmuyordum ki gel oynayalım diyebilecek kimse olmasın. ee yaş büyüdükçe lafımı dinletme oranımda arttı ve 17 18 yaşına doğru hiçbir düğüne gitmez hiçbir akrabayı tanımaz oldum.

yıllar yavaş yavaş geçti.. o piste atlayan arkadaş düğünde göbek dansı yaparak profesyonelliğine profesyonellik katarken ben metal müzikle tanıştım, headbang öğrendim, saçımı uzattım filan.. işte asında o 7 yaşındayken bariz ortada olan senaryo gerçekleşti herşey oluruna vardı, karakter meselesi sonuçta herkes çıkıp oynamaktan zevk alacak yada kendine o kadar güveni olacak değil ya.. neyse ne diyordum yıllar geçti 20 li yaşlara geldik artık hür iradeymiş, aileye isyanmış filan sökmez oldu yakın bir akrabanın düğünü oldu mu baba tarafından duyulan geleceksin ulan eşek kadar adam oldun gelmezsen ayıp olur zart olur zurt olur sözleriyle tekrar başa dönüp zorla düğünlere götürülmeye başladık.

sonra o yıllardır görmediğim düğün göbekçisi akraba ufak ufak yanaştı düğün esnasında önce klasik nerelerdesin, okuyon mu, ne okuyon, 2 senelik mi (garip olan şu ki mühendislik okuyorum diyorum adam hala 2 senelik mi diyor neyse bu konuya ayrı bir başlıkta değinecem) filan soruları sorduktan sonra o beklenen diyalog yaşandı:

-hade olm kalk 2 göbek atalım
    -yok abi ben anlamam öle oynamak filan
    -naz yapma be olm bak herkes oynuyo düğün işte düğünde oynanır.
    -yok cidden beceremem yani yoksa sorun değil ama bilmiyorum ben hiç
    -boşversene ya kalk hadi biz biliyoruz da mı oynuyoruz
    - (iç ses) biliyorsun tabi lan anuna kodum 2 saattir en kral oryantale taş çıkarcak göbek dansı, en kral çingeneye taş çıkaracak romen havası, egeliden aşa kalmayan zeybek oyunları bide bunlar yetmez gibi yeni nesil dans kolbastı oynuyorsun. neyini bilmiyon anunakodum neyini.. benim en son 10 yıl önce duyduğum o garip düğün şarkılarını ezbere söylüyorsun hala biz biliyoruz da mı oynuyoruz. sen ömrünü bu işe adamış düğünden düğüne koşan adamsın, ben ise hiçbir müzik türünde dans edemememden kaynaklı zoraki metalci olmuş kafa sallamaktan başka bi zkim bilmeyen adamım. sen orda kolbastı oynuyorsun ben daha bağdaş kuramıyorum lan pezevenk. vücut öyle bir kilitlenmiş ki artık bırak dans etmeyi oturup kalkmaya kemikler çatırdıyor, estetik 0, el ayak kordinasyonu yok. sen benden ne beklion lan ibne, sahneye çıkıpta 2 alkış yapıp maymun maymun hareketler yapmamlamı tatmin ediyorsun kendini. ben herkese rezil olacam sen kral olacan bu mudur yani olay. ben seni üzerindeki takım elbiseyle birlikte komple olduğun gibi rock bara götürüp giyinişlerinden ve uzun saçlarından dolayı kız mı erkek mi belli olmayan tiplerle (genellikle kısa saçlı ve az makyajlı olan kızdır) kol kola girdirip headbang yaptırıyormuyum. seni sahnenin ortasına fırlatıp pogolara kurban ediyormuyum he benim güzel kardeşim. şimdi bi siktir git çay koy daha da bana bulaşma.
  • genelde "oohoo oturmaya mı geldik $appi $appi" tarzı bi dansa cagırıs modelinden sora sarfedilen cumle..ki karsı tarafın hayır demeye hic $ansı kalmasın..
  • biz biliyoruz da mı oynuyoruz ?

- maçtan sonra beşiktaşlı futbolcu repliği
hesabın var mı? giriş yap