şükela:  tümü | bugün
  • 14 nisan 2018 abd'nin suriye saldırısına destek veren ülkeler arasında başı çeken fransa'nın cumhurbaşkanı emmanuel macron'un açıklaması. dün akşam fransız bfm tv'de özel bir programa katılan macron, "biz bu operasyon ile türkler ve rusları ayırmayı başardık. türkler kimyasal saldırıyı kınadılar ve ardından operasyonu desteklediklerini söylediler" ifadelerini kullandı.

kaynak buradan.

macron hakkında önemli bir flood bırakayım;

https://twitter.com/…oglu/status/985613932491657216
  • daha 1 hafta önce putini ağırlayıp mega projeleri açılışını yapan biziz. fırat kalkanı ve zeytin dalı operasyonlarında rusya ile ortak hareket eden ve afrin için icazet alan biziz. rusya'dan göt alıp amerika'ya dikilen yine biziz. şu ana kadar sıkıntı yok tamam. dün dikildiğimiz abd bugün esadı dolaylı olarakta rusya'yı vuruyor ve ilk destek bizim dışişleri bakanı ve başbakandan geliyor.

2 hafta evvel fransa ypg'ye sahip çıktı ve biz fransaya karşı çıktık. abd'ye dikiliyorduk daha dün. bugün rusya... beynim yandı amınakoduklarım biraz yavaş dönün. 1 ay gibi kısa sürede bu kadar çok taraf değiştiren zihniyetin aq.

tanım: fransa cumhurbaşkanın haklı tespiti.
  • türkleri tanımadığı her halinden belli... lan bizim yedi kocalı hürmüz diye romanımız var ...
  • yanlış tespit. macron operasyonun 'başarısını' halkına aktarmak için hikaye sıkmış. ruslarla ayrıldığımız falan yok. akp hükümetinin suriye politikasındaki tek tutarlılığı, esad karşıtlığı. esad'a türkiye olarak doğrudan veya dolaylı olarak atağa kalkışmadığımız müddetçe rusya ile sıkıntı yaşamayız. geçmişte bu yönde bir girişim olmuştu. (bkz: özgür suriye ordusu) ancak abd ve ab arkamızda yeterince durmadığından biz de öso'yu kendi amaçlarımız üzere kullanmaya başladık.
  • macron enteresan bir tip. fransa'nın yıllarca ab içinde pasif oluşu almanya'nın gölgesinde kalması fransızları rahatsız ediyor. bu yüzden macron üstüne vazife olmayan işlere balıklama atlıyor. hani kendisini ispat etmek için kıvranan ben de varım yahu beni de dikkate alın diyen tipler vardır ya macron tam böyle bir tip.

türkiye önemli. hem ab için hem de rusya için zira suriye'deki problemin çözüm anahtarı türkiye'nin elinde.
  • (bkz: macron’un mikro şeylerle tatmin olması)

bunlar sizin için çok önemli olabilir fakat bizim için gayet sıradan olaylar monşer.
  • fransız, yine her boka fransız.
  • türkiye'nin son dönemde suriye politikası iki maddeden ibaret.

1- sınır güvenliğinin sağlanması ve terör örgütlerinin yok edilmesi.

gerek zeytindalı gerekse fırat kalkanı harekatı bu maksatla yapıldı, sınırımıza paralel, rejim kontrolünden çıkmış, itin kopuğun kol gezdiği bölgeyi temizlemek.
    burada amerika özellikle ypg'yi desteklediği için politikamız amerikan karşıtı görünüyor.

2- esed ve rejim karşıtlığı. burada bizi doğrudan etkileyen bir durum yok. rejim şam ve çevresine çekildiğinden bizden uzaklaştı. biz burada aktif rol almıyoruz. belki fikri olarak rusya ile aynı safta değiliz ama bir aksiyon da almıyoruz. buradaki ayrılığın rus-türk ilişkilerini zedeleyeceğini sanmıyorum çünkü en baştan beri aynı çizgide bir fikrimiz var ve ruslar bunu geçen hafta santral temeli atarken de biliyorlardı.

ben ortada ciddi bir tutarsızlık görmüyorum.
  • bu açıklama acilen daha fazla s-400 bataryası almamız gerektiğini gösteriyor. fakat bu da yeterli değil. acilen kendimize ait hava savunma sistemlerini de üretmemiz gerekiyor. sıra eninde sonunda dönüp dolaşıp türkiye'ye gelecek. hazır olmak zorundayız. bunların niyeti belli.