şükela:  tümü | bugün
 • bi de böyle bir klişe var.
  en son dün gece alper kırşan, avanak kuzenler için söyledi bunu.
  '' biz çekerken çok eğlendik, izleyicilerin de eğleniceğini düşünüyoruz''

  yani her yeni filmde çekenler çok eğleniyor anasını satim. o değil, çekenler eğlendiği için, izleyicinin de eğlenmesi şart oluyor.

  arkadaşım 31 çekerken de eğleniyorsun oysa. senin 31'inin beni eğlendirmesi mi lazım şimdi.

  ayrıca başlık karakter sınırından böyle. ayrıca böyle daha fesat olduğundan hoşuma gitti.
  yazarken çok eğlendim, şukela verin o zaman, ne duruyosuuz.
 • bu beyan'in bir evveliyati var, anlatayim da aradan ciksin.

  yapimcilar, bir film'de emegi gecen kast'i, kadro'yu olustururken onlara genellikle bir sozlesmeyle giderler. bu sozlesmeler genellikle gizlilik, sozluluk, promosyonlarda gorunmek luzumu gibi tek tarafli cezai sartlarla belirlenmis, baglayiciligi olan maddeler'i icerir. is yapacaksan, yapmak istiyorsan bu sozlesmeyi imzalayacan. ben imzalamasam olur mu, ben imzalamiyorum yok. ya imzaliyon, ya imzaliyon. imzalamazsan disarida senin gibi tonla adam var kredi karti borcuyla, aile ve ev gecimiyle, sohretle kafayi bozmus. onlar imzalar.

  tamam, hadi bu film icin degil de, bu film'den aldigin finansal guvence ile girisebilecegin bir muhayyel film icin, sanat icin, ya da, dupeduz gecim sikintisina imzaladin. o dakikadan sonra film hakkinda olumsuz tek bir kelime edemezsin. edersen gelir yaptirim. altina imza atip, noterden sana tasdik ettirdikleri sozlesmede acikca belirtildigi oranda ve miktarda karsina dikelir (*). sikik bir film yuzunden girdigin belaya deger mi? degmez. degmiyor da.

  film cekiliyor. vizyona giresi oluyor. yapimci promosyon hamleleri ile hedef izleyiciye yonelik medya alanlarinda filmin tanitimina girisiyor. topluyor above the line, medyatik, prezentabl isimleri kamera karsisina, onlar da dayiyor bunlara mikrofonu. herkesin sikik oldugunu bildigi bir film hakkinda fikirlerini soruyorlar? iste bu, bildigin manevi iskence aslinda. herif kendisiyle, bildigiyle ve inandigiyla ters dusmek pahasina da olsa hakikati, gercegi nasil desin sana? diyemiyor, o yuzden dayiyor beyaz yalan'i.

  ''biz cekerken cok eglendik. sette samata oldu. valla biz izlerken cok gulduk.'' falan diyor kurtarmalik. sen de kek gibi adamin soyledigine inandigina inaniyon, veriyon mizahi asabiyeti. adam aktor olm, inandirici diyecek tabi, isi o. ''film, her vaad eden film gibi para vaad ediyordu, vaad ettigini de verdi. bana kalsa tabi, amcigim gibi film ama ne yapacaksin? artik insallah daha iyi teklifler bekliyorum'' diyecek degil a? yalan dunyada tek tek ebelenmis herifleri yakalayip 'hakikat'te israr etme. olayin arka planini da arastirmadan da 'yapabildigin' ayrinti, gozlem mizahi bu kadar. bunu bil, buna gore davran.

  (*) bu yaptirim maddeleri, ''fahis olmadigini kabul ediyorum'' gibi maddelerle miktarin fahis olmadigini da dayatmaya calisa da genellikle davalarda hakim'in takdir yetkisiyle 'fahislesecek olan' bildigin fahis cezai sartlari, meblaglari icerir. yine de yuce turk adaletidir, karari dogru da olsa, hemen sonuc alamayabilirsiniz. hic riske atmayin derim.
 • bu lafı eden bir yönetmene, oyuncuya, yapımcıya güvenemem birader. kimse kusura bakmasın parama kıyıp da o filme gidemem.

  nasıl ki unvanında "öz" geçen bir firmaya-esnafa güvenemiyorsam, biz çekerken çok eğlendik diyen bir yönetmene de kuşku ile yaklaşırım. yani sen bu lakırdıyı ederek “valla biz bi bok yedik… senaryo, kıytırık bir amerikan filminden aşırma, oyunculuk desen zaten eldeki malzemeyi görüyorsunuz, mekan olarak da bizim hala oğlunun evini, havuzunu kullandık… ama ne yapalım ettiğimiz masrafı da çıkarmamız lazım… yani gelseniz iyi olur.” demiş oluyorsun nazarımda.

  - hikmet bey, yeni filminiz hakkında neler söyleyeceksiniz,
  + hııı… şimdi öncelikle, biz çekerken çok eğlendik.
  - hikmet bey çekerken eğlenmişsiniz ama, hiç kusura bakmayın bi boka benzememiş film.
  + benzememiş dimi.
  - oyuncular da berbat.
  + evet.
  - belki görsel efektlerde iş vardır diye umut ettik ama onu da becerememişsiniz
  + bizi yıkan o oldu zaten.
  - eee sonuç olarak?
  + çekerken çok eğlendik lan… valla bak.
 • siz izlerken hayli hayli eğlenirsiniz, eşşek değilsiniz ya diye devam edebilecek bir cümle.
 • rammstein (pussy klibi ile ilgili röportajdan)
 • siz eğlenirken biz çok çektik şeklinde geri beslemesini yapmak niyetinde olduğum, aslında yapmış olduğumuz dişe dokunur hiçbir şey yok demenin oyuncu literatüründeki modern karşılığı bir lafu güzaf. her ne zaman kadrolu komedyenlerin görülmesi alışılagelen düşük bütçeli tırt bir yapım orda bu laf. sanırsın ki yapılan sözleşmelerin maddeleri arasında çekilirken eğlenilecek, eğlenilmediği takdirde film pazarlanırken çekilirken çok eğlenilmiş hissiyatı yaratılarak anlatılacak gibi bir şart koşulmuş. dolayısıyla bu lafın sahibi kişilerin senden elektrik alamadım izahatında bulunan beyinlerle dirsek temasında bir ilişkilerinin olması muhtemel.

  endüstriyel ilişkiler hakkında belirtme yaparsak bu filmler; yazın tatil yaparken yakınlarda kamera varsa düşük bütçelisinden havuz kenarında bol şakalaşmayla güldürmeceli, üzerine yazılan senaryoya toner eskitilmiş gençlik zirzoplukları ya da her dönemin oyuncusu niteliğinde joker eleman vazifesi görecek şakacı sima ya da simaların boy gösterdiği konudan bağımsız bol kadın göğsü ve baldırı barındıran sexist kolpalıkların olduğu filmlerdir.

  bu lafı kullanan adamların dürüstlüğüne ve bu lafın bekasına tek bir şartla inanırım. her kim ki aynı kalıbı bir korku filminin pazarlamasında aynı içtenlikle sarfeder ve biz çekerken çok korktuk umarım seyreden herkes altına sıçacaktır beyanatında bulunur o gün sinema salonları türk yapımlarının gösterimi için üç boyutlu lazımlıkla dolar taşar.

  onlar çekerken çok eğlendi : (bkz: moral bozukluğu ve 31)
 • bi boka benzemeyen filmlerin neden boktan olduğunu anlamamıza yardımcı olan bir cümledir.
  evet kardeşim siz çekerken çok eğlenmişsiniz.zaten bi tek siz eğlenmişsiniz.daha doğrusu iş yapmamışsınız sadece eğlenmişsiniz..
  bu cümleyi kuranlar aslında filmden pek beklentileri olmadığını da belli ederler ayrıca..çünkü adama sorarlar; yeni filminiz hakkında ne düşünüyorsun diye, cevapta şu tarz bişey gelir :
  - ya öncelikle şunu söylemek istiyorum,biz bu filmi çekerken çok eğlendik.umarım izleyenlerde......
  burda aslında şu demek istenmiştir: arkadaşlar film pek bi boka benzemiyo ama en azından biz eğlendik yani o da güzel bişey.... onun için bu cümleye gıcık olmak gereklidir diye düşünmekteyim...
  kardeşim bize senin eğlendiğin değil, bizi eğlendircek film lazım aloooo.ben ne anlatıyorum sana ..