şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sabah 8 akşam 6 tıkır tıkır işleyen şu sistemi düşününce pek de mantıksız olmayan soru
 • içinde bulunduğun evrenin bir kola bardğında ki bloncuk olduğunu düşünsene.
 • teorik olarak %50 doğru bir çıkarımdır. gerçekte var olma olasılığımızın da aynı şekilde %50 olması düşünülürse önemli değildir.

  bizim bulunduğumuz gerçeklikteki tek kural, deney ve gözlemle kanıtlanamayan her şey yalandır. deney ve gözlemle kanıtlanan bilgilerin ise bir kısmı şimdilik doğrudur, ileride yalanlanabilir.
 • evreni düşünmek.. insanın beynini açacak, onu yozluğun karanlığından aydınlığa taşıyacak en güzel düşünce. cahil vasfını taşıdığına inandığınız insanlara üstü kapalı evreni gözlemlemelerini önerin. bir süre sonra meraklarıyla size gelip düşüncelerinin yozluktan aydınlığa doğru aktığını göreceksiniz. düşünsenize iki tane karıncanın 80 milyonluk bir yuvada ittifak kurup başkanlığa oynadıklarını bunu insanlardan kim umursar? işte şu an türkiyenin gündemi güneş sistemine göre karınca örneği gibi. peki ya galaksimize göre bu örnek ne olur ? bir toz tanesi üzerindeki 80 milyon mikrobik canlıdan ikisinin ittifak kurup başkanlığa oynaması. peki ya milyarlarca galaksinin bulunduğu evrene göre biz neyiz ? atom altı parcaciklarinin dünyasındaki karıncanın bastığı toz üzerindeki 80 milyon mikrobik canlıdan biri. bir daire düşünün bu daireyi ortadan ikiye bölün. sol taraf gözlemlenebilir evren sağ taraf gozlemlenemeyen evren olsun. ve bu dairenin dünyamız olduğunu düşünün. bunu kapsayan bir evren daha var. onu kapsayan bir tane daha. ve bu sayı sonusza gidiyor.

  kısaca biz birilerinin atomaltı parçacıklarının atomaltı parçacıklarının atomaltı parçacıklarının atomaltı parçacıklarının......... atomaltı parçacıklarıyız. aslında dünyada savaşlar çıkartan birbirini öldüren doğaya ve diğer canlılara zarar veren insanoğlu evren için bir hiç.

  dünya da 7 milyar insan var.
  galaksimizde sayamiycagimiz kadar yıldız var.
  evrende sayamiycagimiz kadar galaksi var.
  bu sayamadığımız galaksi içinde sayamadığımız kadar yıldız...
  sonsuz yıldızdan bir tanesinin doğumundan ölümüne geçen süre ortalama 70 milyar yıl. ama 7 milyarcik insanın ortalama yaşam süresi 70 yıl. biz evrende gerçekten hiçiz.