şükela:  tümü | bugün
 • 19 nisan cumartesi yapılacak bir eylemin ismi. kendilerine kara duvaklı erkekler diyen bir grup tarafından yapılıyor.

  açıklaması şöyle:
  (editledim, çünkü editlendi)

  "biz erkek değiliz!

  pippa bacca’nın korkunç ama çok da sıradışı olmayan ölüm biçimi, yani tecavüz edilerek öldürülmesi, sansasyonel bir durum yarattı bu defa. 8 martta başladığı yürüyüşünü savaşların olduğu ya da güvenliksiz olarak nitelenen bir rotada gerçekleştiren bir kadın sanatçı ve ‘yabancı’ olmasıydı bu sansasyonun nedeni. trajik bir biçimde dikkat çekmeye çalıştığı öntargıların kurbanı olması da vicdanları sarstı belki.

  ama ikiyüzlülüğü de ortaya çıkardı bu olay. sanki bu ülkede hergün namus-töre-iffet adına kadınlar öldürülmüyormuş gibi; ‘biz avrupa’nın ahlaksızlığını almadık’ minvalinde nutuklar çeken bir başbakan yokmuş gibi, kadınlara yönelik taciz-tecavüz-salsırı ve öldürme olayları nerdeyse sıradan olaylar değilmiş gibi, medya ve yetkililer namusumuzu hemen temizleyiverdiler. ‘bizi elaleme rezil eden bir alçak hemen derdest edildi.’ hemen diplomatik yollarla özürler dilendi, manşetler atıldı, haber bültenlerinde alçak tecavüzcü teşhir edildi. sanki ‘iffetsiz’ avrupalı kadınlara yönelik taciz ve tecavüzün neredeyse bir milli erkek sporu haline gelişi, sokaklarda kadınların her an tacizle karşılaşabiliyor olması, bir kuytuda ya da herkesin gözleri önünde öldürülüyor olması, intihara zorlanıyor olması başka bir ülkeye ait olgularmış gibi; sanki akp’li bir kadın milletvekilinin sonuçlarını bile açıklamaya ürktüğü ensest araştırması başka bir ülkede yapılmış gibi.

  ikiyüzlülük ortadadır artık, herhangi bir örtüyle kapatılamaz. zaten birkaç gün önce yine gebze’de bir polis ev basıp, evde bulunan kadına tecavüz edilmesini sağlayarak, tekzip etmiştir ikiyüzlülüğü gizleme halini.

  bunların farkında olan erkekler olarak artık utancımız ve vicdan azbımızla susup kalmak istemiyoruz.

  üçüncü sayfa ülkesinde yaşamak istemiyoruz.

  bize de yüklenmiş ve zaman zaman gereklerini yerine getirdiğimiz toplumsal cinsiyet rollerini oynamak istemiyoruz. reddediyoruz bu rolleri.

  tecavüz etmek erkeklikse biz erkek değiliz!

  namus-töre bekçiliği yapmak erkeklikse biz erkek değiliz’

  öldürmek erkeklikse biz erkek değiliz!

  homofobik olmak erkeklikse biz erkek değiliz!

  hayatı ve sokakları kadınlara dar etmek erkeklikse biz erkek değiliz’

  biz erkek değiliz girişimi"

  buluşma yeri: galatasay lisesi ile yapı kredi bankası arasındaki heykelin önü
  zaman: 19 nisan cumartesi saat 17:45
 • (bkz: batmaya mahkum eylem isimleri)

  edit: illa açıklama mı yapacaz anlamadım ki , eylemin her kelimesi doğru ve mantıklı da olsa, isimden dolayı tutması çok zor.
  hepimiz ermeniyiz lafına bin defa sorun cıkaran insanlar , erkek değiliz e mi destek olacaklar.
  çok zor çok
  ...
 • bir kere okudum.
  bi daha okudum.
  bi daha okudum.

  erkekler. erkekler, erkek kimliğinin onların sırtına çaldığı kırbaçtan kurtulmak için ses verecekler.

  hem de evde rakı sofrasında, ergen bloglarında, ekşi sözlük entrylerinde değil.

  sokakta. taksim gibi bir semtte.

  gümbür gümbür haykıracaklar, her şeyden önce kendi özgürlükleri ve vicdanları için.
  erkek olarak, hemcinslerinin ve kadınların karşısında pankartlarını açacaklar,
  "ben katil değilim!" diye basbas bağıran yazıları taşıyan.

  çünkü erkek, namus bekçiliği gibi, "bu kadın bunu sikmek lazım" öğretilmişliği gibi, "erkek adam ağlamaz" saçmalığı gibi etiketlerden yırtılmak istiyor.

  çünkü erkek, erkek kimliğiyle özdeşleştirilen "tecavüz ve katl" gibi suçların erkeklerin üzerine "hakmış" gibi yapışmasınan artık bıktı.

  erkek, "erkekliğinin" suçlarla anılmasından tiksindi.

  bunun için, öğretilmiş erkeklikten sıyrılıp, insanca yaşamak için, adam gibi yaşamak için ses verecekler..

  bir kadın olarak, karşı cinsle gurur duymamı sağlayan ve ona saygımı arttıran çok çok önemli bir adım.

  içinde cesaret ve vicdan olan tüm erkeklerin katılması gereken eylem.

  çünkü bu savaş kadınların savaşı değil, insanlığın savaşı!

  kaybedecek isimmiş.
  siz, erkeklik/insanlık onurunuz için neyi göze alırdınız?
 • nihayet ülkemde de kadın hareketinin erkeklerce de korkusuzca desteklenebileceğinin müjdecisi güzel eylem...
 • izmir'de ikamet ettiğim için bedenen olmasa da ruhen ve aklen tam destek verdiğim ve helal olsun dediğim eylemdir, hepsine helal olsun. insan önce insandir zira
 • kabul görmüş erkek ve kadın modellerinin, cinsel rollerden şekillenmesinin ne kadar yıkıcı olduğu bir çok insan tarafından idrak edilmiş ve meydanlarda söze dökülecek kadar sahiplenilmiş. ne güzel!
  kadın cinselliğini sunar, erkek sahip olur; erkek bir bıçak gibi saplar yarar, kadın bir çanak gibi taşır, hayat verir; erkek güçlüdür, kadın güçsüz; erkek etkendir kadın edilgen. anatomik sebeplerle şekillenmiş cinsel rollerin kimlik halini alması kadının da erkeğin de aynı düzlemde aynı şeyleri hisseden, aynı şeyleri düşünen insanlar oldukları gerçeğini yaralıyor maalesef.
 • sayıca kalabalık olmasını diledğim eylem. ha bir de, umarım pankartlardan en az birinde hepimiz güldünya hepimiz şemseyiz yazar...
 • "kesinlikle takdire şayan samimiyetinizle yüreklere su serpen insanlarsınız" demeyi borç bilirim... insansılara inat ve hala insan gibi insanların/adam gibi adamların olduğunu bir kez daha hatırlatanların eylemidir...

  (bkz: helal olsun)
 • türkiyede olsaydim kesinlikle destekleyecegim, ön saflarda yürüyecegim eylemin ismi.
 • tarihin bizim coğrafyada doğan insanlara miras bıraktığı söylenen saygı, sevgi ve hoşgörünün artık masallarda kalmış nitelikler olmadığına dair küçük bir kıvılcımın mottosu. desteklemeli.