• bir kere okudum.
    bi daha okudum.
    bi daha okudum.

erkekler. erkekler, erkek kimliğinin onların sırtına çaldığı kırbaçtan kurtulmak için ses verecekler.

hem de evde rakı sofrasında, ergen bloglarında, ekşi sözlük entrylerinde değil.

sokakta. taksim gibi bir semtte.

gümbür gümbür haykıracaklar, her şeyden önce kendi özgürlükleri ve vicdanları için.
    erkek olarak, hemcinslerinin ve kadınların karşısında pankartlarını açacaklar,
    "ben katil değilim!" diye basbas bağıran yazıları taşıyan.

çünkü erkek, namus bekçiliği gibi, "bu kadın bunu sikmek lazım" öğretilmişliği gibi, "erkek adam ağlamaz" saçmalığı gibi etiketlerden yırtılmak istiyor.

çünkü erkek, erkek kimliğiyle özdeşleştirilen "tecavüz ve katl" gibi suçların erkeklerin üzerine "hakmış" gibi yapışmasınan artık bıktı.

erkek, "erkekliğinin" suçlarla anılmasından tiksindi.

bunun için, öğretilmiş erkeklikten sıyrılıp, insanca yaşamak için, adam gibi yaşamak için ses verecekler..

bir kadın olarak, karşı cinsle gurur duymamı sağlayan ve ona saygımı arttıran çok çok önemli bir adım.

içinde cesaret ve vicdan olan tüm erkeklerin katılması gereken eylem.

çünkü bu savaş kadınların savaşı değil, insanlığın savaşı!

kaybedecek isimmiş.
    siz, erkeklik/insanlık onurunuz için neyi göze alırdınız?
  • nasil ki turk kani tasimadigi icin katledilen bir canin acisina ortak olmak icin ermeni kiligina girerse vicdan, ayni vicdan yeri geldiginde insanligindan, erkekliginden utanmasini, "erkek degil misin sen!!" sorusunun ataerkil siddetine karsi gerektiginde erkek kiligini cikarip cirilciplak kalmasini da bilir.

senelerce kaybolan evlatlarini arayan annelerin gozyaslariyla islanmis bir kaldirimda* basladiktan sonra; ellerde tasinacak bir demet karanfil ve bir beyaz gelinlik ile, bir kadin siginma evinde bitmesini diledigim eylemdir.

ne guldunya'ya, ne semse'ye ne nuran'a ne giuseppina'ya verecek baska bir mea maxima culpa'miz kalmadi cunku.
  • kimsenin bir cinsten veya milletten iğrenmekle yola çıktığı bir şov değil.

kadına karşı işlenen suçlar, erkek egemen kodlardan ileri gelir. neymiş? erkek egemen kodlar.

bu kodların anlamsızlığını ve zarar vericiliğini algılayabilecek her birey, "ben erkek değilim" sloganı altında ne olduğunu anlar. adam açık açık da yazmış zaten.

hadi diyelim ki gerçekten salaksınız. o zaman şöyle düşünün. farz edin ki kültürümüzde kadının doğurduğu ilk kızını öldürmesi gibi bir gelenek var. belki toplumun eğitim anlamında üst düzeyindeki aileler bunu yapmamaya başlamış falan. ama kırsalda hala geçerli. bunu o kadar kanıksamışız ki, üzüntü vermiyor bile. bunu yapmazsan, kızlıktan kadınlığa geçemiyorsun. yıl 2008, öldürme yöntemlerini acısız kılma dışında hiç bir değişiklik yok diyelim.

"kadınlık buysa ben kadın değilim!"

niye? çünkü benim kimliğime yapışmış bir sülük bu!

niye? çünkü erkeğin kimliğine yapışmış bir sülük bu!

siz üniversiteye falan nasıl girdiniz onu anlamıyorum ben. tıkanıklık hangi kılcal damarda?
  • tarihin bizim coğrafyada doğan insanlara miras bıraktığı söylenen saygı, sevgi ve hoşgörünün artık masallarda kalmış nitelikler olmadığına dair küçük bir kıvılcımın mottosu. desteklemeli.
  • şehrimden, semtimden soğumamı, sokaktan, geceden korkmamı sağladılar ama yenilmemek için ve korkuyla beni değiştirmelerine izin vermeyeceğimi kendime göstermek için hiçbir zaman yapmak istediklerimi, saati, kıyafetlerimi kısıtlamadan yaşamaya çalıştım. ben kendi kendime cebelleşirken, başka kızlar tecavüze uğrar, öldürülür, kadınlar dövülür, aşağılanır, köleleştirilirken susan insan/erkeklere hep bir kızgınlık ve kırılmışlık duydum. nasıl hemcinslerinin yaydıkları dehşete karşı durmazlar, hiç biri mi bundan rahatsız olmaz, nasıl bu kadar kanıksamışlar soruları gitmedi bir gun bile kafamdan. bunun nedeni korunma isteği, güvensizlik falan değil sadece anlayamıyordum sessizliğinizi. dünyanın gelişmiş her köşesinde erkekler kadınlarla birlikte yürürken, onların hakları için onların yanında mücadele ederken neden bizimkiler kadının yanında yer almayı kendine yediremez, feminist olmayı küfür sayar, kadının özgürlüğünü erkekliğinden kaybetmek olarak algılar? nedenlerini bildikçe tiksindim.
    ama bu yürüyüş, o küçük erkek grubu bana o kadar umut verdi ki, o kadar hoşuma gitti ki bu ses, gurur duydum hepinizle, biz erkek değiliz diyebilen her erkekle. çünkü onlar erkekliği o pislenmiş, çürümüş, hastalanmış toplumsal çukurundan çıkaracaklar, onlar erkekliği yeniden inşa edecek, erkeğe insan olmayı öğretecekler. benim 'erkek'ten anladığım işte sizsiniz.
  • izmir'de ikamet ettiğim için bedenen olmasa da ruhen ve aklen tam destek verdiğim ve helal olsun dediğim eylemdir, hepsine helal olsun. insan önce insandir zira
  • 45 dakika sonra katılacağım aktivite. ben de erkek olmadığım için değil; bu aşikar; ama ben de erkekliğe yüklenenleri kabul etmediğim için orada olacağım.
  • "kesinlikle takdire şayan samimiyetinizle yüreklere su serpen insanlarsınız" demeyi borç bilirim... insansılara inat ve hala insan gibi insanların/adam gibi adamların olduğunu bir kez daha hatırlatanların eylemidir...

(bkz: helal olsun)
  • 19 nisan cumartesi yapılacak bir eylemin ismi. kendilerine kara duvaklı erkekler diyen bir grup tarafından yapılıyor.

açıklaması şöyle:
    (editledim, çünkü editlendi)

"biz erkek değiliz!

pippa bacca’nın korkunç ama çok da sıradışı olmayan ölüm biçimi, yani tecavüz edilerek öldürülmesi, sansasyonel bir durum yarattı bu defa. 8 martta başladığı yürüyüşünü savaşların olduğu ya da güvenliksiz olarak nitelenen bir rotada gerçekleştiren bir kadın sanatçı ve ‘yabancı’ olmasıydı bu sansasyonun nedeni. trajik bir biçimde dikkat çekmeye çalıştığı öntargıların kurbanı olması da vicdanları sarstı belki.

ama ikiyüzlülüğü de ortaya çıkardı bu olay. sanki bu ülkede hergün namus-töre-iffet adına kadınlar öldürülmüyormuş gibi; ‘biz avrupa’nın ahlaksızlığını almadık’ minvalinde nutuklar çeken bir başbakan yokmuş gibi, kadınlara yönelik taciz-tecavüz-salsırı ve öldürme olayları nerdeyse sıradan olaylar değilmiş gibi, medya ve yetkililer namusumuzu hemen temizleyiverdiler. ‘bizi elaleme rezil eden bir alçak hemen derdest edildi.’ hemen diplomatik yollarla özürler dilendi, manşetler atıldı, haber bültenlerinde alçak tecavüzcü teşhir edildi. sanki ‘iffetsiz’ avrupalı kadınlara yönelik taciz ve tecavüzün neredeyse bir milli erkek sporu haline gelişi, sokaklarda kadınların her an tacizle karşılaşabiliyor olması, bir kuytuda ya da herkesin gözleri önünde öldürülüyor olması, intihara zorlanıyor olması başka bir ülkeye ait olgularmış gibi; sanki akp’li bir kadın milletvekilinin sonuçlarını bile açıklamaya ürktüğü ensest araştırması başka bir ülkede yapılmış gibi.

ikiyüzlülük ortadadır artık, herhangi bir örtüyle kapatılamaz. zaten birkaç gün önce yine gebze’de bir polis ev basıp, evde bulunan kadına tecavüz edilmesini sağlayarak, tekzip etmiştir ikiyüzlülüğü gizleme halini.

bunların farkında olan erkekler olarak artık utancımız ve vicdan azbımızla susup kalmak istemiyoruz.

üçüncü sayfa ülkesinde yaşamak istemiyoruz.

bize de yüklenmiş ve zaman zaman gereklerini yerine getirdiğimiz toplumsal cinsiyet rollerini oynamak istemiyoruz. reddediyoruz bu rolleri.

tecavüz etmek erkeklikse biz erkek değiliz!

namus-töre bekçiliği yapmak erkeklikse biz erkek değiliz’

öldürmek erkeklikse biz erkek değiliz!

homofobik olmak erkeklikse biz erkek değiliz!

hayatı ve sokakları kadınlara dar etmek erkeklikse biz erkek değiliz’

biz erkek değiliz girişimi"

buluşma yeri: galatasay lisesi ile yapı kredi bankası arasındaki heykelin önü
    zaman: 19 nisan cumartesi saat 17:45
  • katılmayacak olan erkeklerin golge etmemesi gereken eylemdir.
    (#13054593) soyle bir sey var hali hazirda yazilmis sen hala amadasın bilmemne...
hesabın var mı? giriş yap