şükela:  tümü | bugün
  • isra suresi on üçüncü ayette geçen cümle. doğru tercümedir, yanlış tefsirdir falan teknik detayına giremeyeceğim bilmediğim için ama inananı da inanmayanı da kucaklayan evrensel bir doğru gibi duruyor.

"ne yapacağımızı bilen tanrı niye bizi sınava tutuyor" diyen kafası karışığa da cevap, "yaptım yaptım olmadı, madem olmayacağı belliydi neden uğraştım" diyene de cevap, "allah büyük" deyip ömrü yayılmakla geçene de cevap.

buradaki çaba sonuç ilişkisini sorgulamaya çalışmak gayet saçma olacaktır düşünebilen için diye düşünüyorum kifayetsiz halimle. uyandığım vakit alnımda yazdığını görsem büyük bir motivasyon olurdu. belki de yazıyor ama okuyamıyorum.
  • ve (bkz: türkiye)’yi yarattık
  • basit bir mantıkla, sana seçenekleri sunan, seçeneklerin sonuçlarını bilen senin zaten hangi seçeneği seçeceğini de biliyor. yani kudret sahibi varlık her haltı biliyor ancak yine de kaseti oynatıyor. çok ilginç, hasta sanırım yahut eğlenceye ihtiyacı var.
  • yani insan kendi kader çizgisini kendisi çiziyor sonucu çıkan ayettir .
  • ee? kaderim beni analitik düşünce ve diyalektik materyalizme yönettiyse? bu şekilde net bilimle, jeoloji, biyoloji, antropoloji ve dilbilim gibi bilim dalları yoluyla son derece tatminkar cevaplar bulmuş ve tanrı denen mitten ayırmışsa "kaderim" beni?

mühürlü kaderiiiim ben gibiii erirrrr miiisiiinnn mi diyeceğiz? tanrı kardeş diyor ki yarattık ama kaderini kendi çizecek. büyüdüğüm çevre neyse oradaki dine inanıyorum işe bak ki.

"insan neye çabalarsa kaderi o olur, ama bana inanması lazım." kafası nasıl bir kafadır? dahası ateist bir ailede büyüyen çocuk zaten bir inanca sahip olmayacaktır ekseriyetle. şimdi bunun "istenen şey için çabalayıp kıçını yırtması" mı gerekmektedir?

bakın hacılar ve de bacılar. bu irade, kader, özgür düşünce ama istenen iman falan var ya, bu konular tamamen deli saçmasıdır. tanrısal katmanda hiçbir tatmin edici açıklaması yoktur. dincilerin de hiçbir şekilde cevap veremedikleri en can alıcı konu budur. hiçbir rasyonel argüman üretememektedirler.

özet : tanrıyı kendi kafanızda arayın.
  • muhteşem bir ayettir.