şükela:  tümü | bugün
  • gençlik arkadaşı va nu yle yolları ayrıldıktan sonra, nazım hikmet ona böyle demiş.
  • "en güzel günlerimin üç melun adamı var
    biri sensin,biri o,biri ötekisi
    kanlı bıçaklı düşmanımdır ikisi

sana gelince..
    ne ben sezar'ım,ne de sen brütüs'sün
    ben ben sana kızarım,
    ne de zatın zahmet edip bana küssün
    artık seninle biz,
    düşman bile değiliz"
  • aruz üzre benzeri olarak,
    (bkz: herkes gibisin/6)
  • (bkz: ignore)
  • düşman olmanın ve nefret etmenin bile layık görülmediği insanlara çekinilmeden sarfedilmesi gereken cümle.
    hayat sevdiğimiz, sevmediğimiz ve olsa da olur olmasada... dediğimiz insanlarla geçer. onlara yüklediğimiz değerler hangi sınıfta yer alacaklarını belirler. gidenler ve gelenlerle zaman içerisinde bu sınıfların mevcudu değişir. hayatımızdan kötü duygularla çıkardıklarımızdan, çıkarmak zorunda kaldıklarımızdan önce nefret eder, kendimize kızar, ona harcanan dakikaya bile üzülür hale gelebiliriz. bu noktada birçok derde deva olan zaman yine işimize yarar ve sayesinde nefret etmek, düşman olmak ''bile'' anlamsız deriz. çünkü nihayetinde nefret etmekte bir değer atfetmedir.
  • birçok kişi hayatında hiç kullanmaz ya da çok az sayıda kullanır, çoğu zaman kişilerin hayatında ayrılıklar, kopup gidişler bu sözü dudaklardan dökecek kadar kökten olmaz. hep gönlün bir parçası gidende kalır, bir parça umut bırakılır bir köşeye zor zamanlarda kalbi ağrıtsın diye... ama bazen, bazen öyle insanlar ile karşılaştırır ki hayat; öylesine riyakar, öylesine içten pazarlıklıdır ki o, değil ardından tatlı ama hüzünlü bir tebessümle bakmayı; nefret etmez, kızmaz, öfkelenmezsiniz bile. gözler kısılır, eller soğur, zaman durur; kalp bile ritmini yavaşlatır sanki az önce gönderdiği kanın dudaklardaki yansımasını duymamak için, sonra; sonra dudaklardan dökülüverir nazım üstadın o eşsiz sözü: artık seninle biz, düşman bile değiliz...
  • facebook'ta paylaşılınca hemen beğenilmesi gereken mısralardır.

bunları paylaşanın gerçekten desteğe ihtiyacı vardır psikolojik olarak normale dönmesi için.
    komik de gelse beğenin, "@bilmemkim ile buradayım" tarzı durum güncellemelerine ortak edin. bilin ki kıskandırmak istediği kişi hala çevresinde ve onu pişman ettirmekten başka amacı yoktur.

oha ne anlamlar yüklemişim lan mükemmel şiire.

her neyse nazım hikmetin en beğenilen şiirlerinden biridir, kıymet verin.
  • nazım hikmet'in 1933 yılında yakın dostu va nu için yazdığı rivayet edilen "sen" isimle şiirin son mısrasıdır. en ağır küfürden bile daha etkilidir. düşman bile değiliz....

şiirin tamamı ise şu şekildedir;

en güzel günlerimin
    üç mel'un adamı var:
    ben sokakta rastlasam bile tanımayım diye
    en güzel günlerimin bu üç mel'un adamını
    yer yer tırnaklarımla kazıdım
    hatıralarımın camını..
    en güzel günlerimin
    üç mel'un adamı var:
    biri sensin,
    biri o,
    biri ötekisi..