şükela:  tümü | bugün
 • yazılım teknolojilerinde özellikle distributed systemlerdeki koordinasyon ve entegrasyon problemleri hakkındaki yazılarda karşımıza çıkan bir mutabakat sorunudur. blockchain hakkında araştırma yaparken de karşılaşılabilir. problemin tanımı 1982 yılında leslie lamport ve arkadaşları tarafından yazılan bir makalede yapılmıştır.

  sorunun kaynağı bir şehri kuşatan bizanslı generaller topluluğudur. her general ordunun bir kısmını komuta eder. generaller aralarında şehre saldırıp saldırmamak için bir karar almak istemektedir. bazı generaller saldırıyı bazıları geri çekilmeyi savunur. burada önemli olan nokta herkesin aynı kararı almasıdır. eğer mutabakata varılamayıp bazı generaller saldırıya geçer bazıları çekilirse sonuç topluca saldırmaktan da topluca geri çekilmekten de kötü olacaktır. ayrıca generaller kararlarını birbirlerine ulaklar aracılığıyla göndermektedir.

  sorunu komplike hale getiren kısım bazı generaller satılmıştır, haindir tabiri caizse fetöcüdür. bu generaller özellikle daha kötü olan kararı seçme eğilimindedir. mesela dokuz generalden dördü saldırı, dördü çekilme haberi yolladıysa, sona kalan fetöcü general saldırı isteyenlere saldırı haberi, savunma isteyenlere savunma haberi göndererek ordunun bölünmesine ve en kötü sonucun alınmasına sebebiyet verecektir.

  işte bu ahval ve şerait içerisinde ordunun içindeki birtakım satılmışların harekatı sabote etmesinin önüne nasıl geçilebilir sorusu byzantine generals' problem olarak adlandırılmıştır. ayrıca problem ulakların yolda ölmesi, ulakların kararı yanlış iletmesi, bir yerine birden fazla fetöcü general bulunma ihtimali gibi değişkenler eklenerek daha karmaşık hale getirilebilmektedir.
 • hakkında okumak yapmak isteyenler için şöyle bir yazı bulduğum problem.
  http://www-inst.eecs.berkeley.edu/…al_byzantine.pdf
 • detaylı bakış için
 • satoshi nakamoto şöyle demiş : https://www.mail-archive.com/…owd.com/msg09997.html