şükela:  tümü | bugün
  • şuradan tamamını okuyabilirsiniz

tam hali bizim tarihimizle bağımızı kopardılar. bizim okuduğumuz tarih kitaplarında garip garip şeylerle geçmişi olan bir tarih okuduk, anlı şanlı tarihimizi bize okutmadılar şeklinde olan bir tayyip erdoğan beyanı.

sayın cumhurbaşkanı neyi öğretmediler bize? osmanlı'yı osman bey'in nasıl kurduğunu mu ? bursa'nın fethini mi ? balkanlara nasıl geçtiğimizi mi ? kosova savaşını mı ? sıprsındığı savaşını mı ? niğbolu savaşını mı? beyliklere nasıl teker teker son verildiğini mi? fetret devrine giden süreci ve sonrasındaki yeni osmanlı atılımlarını mı ? istanbul'un fethini, bir çağın nasıl kapandığını,yavuz'un o kızgın çölü nasıl geçtiğini,kutsal emanetleri getirişini, iran'a nasıl seferler düzenlediğini ve hazineyi dopdolu bıraktığını, kanuni'nin avrupa seferlerini, viyana kuşatmasını,avrupa içlerinde savaşacak ordu bulamayışını, mohaçı, köprülüler ailesinin başarı ve başarısızlıklarını, yıkılmaya giden süreci ve bu süreçteki reformları, yenilikleri meşrutiyeti, tanzimatı,abdulhamit'i mi neyi sayın cumhurbaşkanı ?

yoksa padişahların eş sayılarını mı ? tahta oturmak için katledilen kardeşleri mi ? saray ile tebaa arasındaki farkı mı ? yeniçeri dolaplarını,saray entrikalarını, vezirlerin, sadrazamların özel hayatlarını mı öğretmediler?

yani insanın aklı almıyor. bir ara osmanlıca öğretiyordunuz millete ne oldu o iş ? kuru bir hamaset miydi,neydi ? gündemde tutulması çıkarınıza olan, içi boş oyalama taktiği miydi ?
  • valla düz lisede bize baya okuttular. hatta normalden şanlı okuttular. siz hangi lisede okumadınız acaba? imamlı hatipli bir lise olmasın.
  • bilakis o kadar şanlı öğrettiler ki realist olmaktan uzak, kolayca kontrol edilebilen bir kitle oluştu. her lafını alkışlayan ve dünyaya hükmedeceğimizi tarihinden aldığı gazla inanan insanlar bunun kanıtı.

halkın kolay kontol edilebilmesinin asıl sebebi cehalet ama olsun çaktırma
  • merak uyandıran bir açıklama.
    anlamadığım esaret altındamıydık? sömürge bir ülkemiydik de anlı şanlı tarihimiz öğretilmedi? ne öğretilmeliydi de öğretilmedi? yeminle merak ediyorum ve gerçekten ne kastedildiğini bilmiyorum. benim zamanımda lise 2'de okutulan tarih dersleri şunlardı:
    türk islam tarihi,
    türk sanat tarihi,
    osmanlı tarihi,
    inkılap tarihi,
    türk edebiyatı tarihi,
    islamiyetten önce türk tarihi,
    genel türk tarihi (hatırlattığı için lafalsamoneda'ya teşekkürler.)
    tam 7 tarih dersi vardı. ispatı da mümkündür. açın bakın yıl 97-98, bölüm sözel, sınıf lise 2.
    daha da hangi tarih okutulmalıydı da okutulmadı merak ediyorum. bilen biri beni aydınlatırsa memnun olurum.

edit: unutulan bir ders daha yazıldı.
  • "türk çocuğu atalarını tanıdıkça, büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır" sözünü söyleyen atamın kurduğu kurumun başına mümtaz'er türköne' yi de babam getirmişti zamanında.

sizler ecdadımızın tarihini bu hainlere emanet etmezseniz, millet de tarihini daha iyi öğrenir.
  • eğer kastedilen osmanlı ise(ki okumadım haberin içeriğini kusura bakmayın) yahu bize orta okul ve lise boyunca azıcık islam öncesi türk tarihi, ardından gene azıcık selçuklu, sonrasında ise yıllarca osmanlı öğrettiler. üstelik bilenler bilir, öğretmenler gayet ballandıra ballandıra, yalan yanlış bir şekilde anlatıyorlar. örn; osmanlı'nın sınırları konusu.

her neyse. ama haklı adam. bize anlı şanlı türk tarihini öğretmediler. islam öncesi türk devletlerini ve tarihimizi pek az ve kalitesiz bir şekilde öğrettiler.

not: sy. cumhurbaşkanımızın istanbul'un yandaşa peşkeş çekilmesiyle iligli yaptığı eleştirilerden sonra verdiği demeçleri takip etmeyi bıraktım.
  • imam hatipte öğrenemediyse kendi kabiliyetiyle alakalıdır diye düşünüyorum.
  • merakınızı gidereyim; tayyip erdoğan'ın kastettiği öğretilmeyen tarih osmanlının işgaline kadar olan dönemi kapsamaz. işgalle birlikte başlayan direnişin hemen öncesini ve sonrası yani 1918 ile 1938 arasını kapsar.
    derin tarih, alternatif tarih, yalan söyleyen tarih utansın diyenler 1918-1938 arasında olan biteni o yirmi seneyi bir türlü içlerine sindiremezler ve şanlı tarihimizle, dinimizle bağımızı kopardılar diye anlatır durur.
    bunu kimse de sorgulamaz, sorgulasa zaten kimseler bu beyanlara inanmaz.
    kurtuluş savaşını, hindistan altınlarını vs vs anlatıp dururlar, hatta şeyhülislamdan alınan fetvanın takla olduğunu söylerler, sultanın direnişi örgütlediğinden bahsederler ve hatta o şanlı tarih içerisinde ingiliz parasıyla kurulan hilafet ordusuna da bir takım açıklamalar getirirler.
    yoksa cumhuriyetin ne osman beyle, ne yıldırım beyazıtla ne fatihle ne de yavuzla ve hatta sarhoş selim veya 4. muratla dahi bir problemi olmamıştır. anlı şanlı osmanlı tarihi de türk okullarında gerekli hamasetle öğretilmiştir.
    yalnız 1918-1938 arası şanlı islamcı tarihi bir türlü öğretilmemiştir. iskilipli atıf hocadan, dr rıza nur'dan, said-i nursiden bu tarihi öğrenenlere bakın hele bir, hele bir de fesli tanzimat zamparasından öğrenirler bu tarihi.
    belge dersin belge yok, önüne rıza nur'un hezeyanlarını koyarlar.
    geçiniz.
    mağduriyet edebiyatı vol 240034509034058034580808345345.
    bir araştırma enstitüsü kursunlar da şanlı tarihimizi mukayeseli öğrenelim.
    zira emin oktay abimizin lise tarih kitapları da çok boktandır ve tek taraflı yazılmış rezil bir kitaptır.
  • değil mi ya? ben mesela, old rebuplic dönemiyle, simillion tarihini sonradan kendi imkanlarımla okuyup öğrendim. atalarımız jedi şövalyeleriyle, dunedainlerin ne kadar mübarek insanlar olduğunu resmi tarih derslerinde öğretmediler bize. işte bunlar hep mağduriyet!

tanım: sayın cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan beyefendinin yüzde yüz katıldığım ifadesi.
  • bizde de mallık var öğrenmeye üşendik, lütfen.