şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şuradan tamamını okuyabilirsiniz

  tam hali bizim tarihimizle bağımızı kopardılar. bizim okuduğumuz tarih kitaplarında garip garip şeylerle geçmişi olan bir tarih okuduk, anlı şanlı tarihimizi bize okutmadılar şeklinde olan bir tayyip erdoğan beyanı.

  sayın cumhurbaşkanı neyi öğretmediler bize? osmanlı'yı osman bey'in nasıl kurduğunu mu ? bursa'nın fethini mi ? balkanlara nasıl geçtiğimizi mi ? kosova savaşını mı ? sıprsındığı savaşını mı ? niğbolu savaşını mı? beyliklere nasıl teker teker son verildiğini mi? fetret devrine giden süreci ve sonrasındaki yeni osmanlı atılımlarını mı ? istanbul'un fethini, bir çağın nasıl kapandığını,yavuz'un o kızgın çölü nasıl geçtiğini,kutsal emanetleri getirişini, iran'a nasıl seferler düzenlediğini ve hazineyi dopdolu bıraktığını, kanuni'nin avrupa seferlerini, viyana kuşatmasını,avrupa içlerinde savaşacak ordu bulamayışını, mohaçı, köprülüler ailesinin başarı ve başarısızlıklarını, yıkılmaya giden süreci ve bu süreçteki reformları, yenilikleri meşrutiyeti, tanzimatı,abdulhamit'i mi neyi sayın cumhurbaşkanı ?

  yoksa padişahların eş sayılarını mı ? tahta oturmak için katledilen kardeşleri mi ? saray ile tebaa arasındaki farkı mı ? yeniçeri dolaplarını,saray entrikalarını, vezirlerin, sadrazamların özel hayatlarını mı öğretmediler?

  yani insanın aklı almıyor. bir ara osmanlıca öğretiyordunuz millete ne oldu o iş ? kuru bir hamaset miydi,neydi ? gündemde tutulması çıkarınıza olan, içi boş oyalama taktiği miydi ?
 • valla düz lisede bize baya okuttular. hatta normalden şanlı okuttular. siz hangi lisede okumadınız acaba? imamlı hatipli bir lise olmasın.
 • "türk çocuğu atalarını tanıdıkça, büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır" sözünü söyleyen atamın kurduğu kurumun başına mümtaz'er türköne' yi de babam getirmişti zamanında.

  sizler ecdadımızın tarihini bu hainlere emanet etmezseniz, millet de tarihini daha iyi öğrenir.
 • imam hatipte öğrenemediyse kendi kabiliyetiyle alakalıdır diye düşünüyorum.
 • merak uyandıran bir açıklama.
  anlamadığım esaret altındamıydık? sömürge bir ülkemiydik de anlı şanlı tarihimiz öğretilmedi? ne öğretilmeliydi de öğretilmedi? yeminle merak ediyorum ve gerçekten ne kastedildiğini bilmiyorum. benim zamanımda lise 2'de okutulan tarih dersleri şunlardı:
  türk islam tarihi,
  türk sanat tarihi,
  osmanlı tarihi,
  inkılap tarihi,
  türk edebiyatı tarihi,
  islamiyetten önce türk tarihi,
  genel türk tarihi (hatırlattığı için lafalsamoneda'ya teşekkürler.)
  tam 7 tarih dersi vardı. ispatı da mümkündür. açın bakın yıl 97-98, bölüm sözel, sınıf lise 2.
  daha da hangi tarih okutulmalıydı da okutulmadı merak ediyorum. bilen biri beni aydınlatırsa memnun olurum.

  edit: unutulan bir ders daha yazıldı.
 • öyle bir öğrettiler ki koskoca birinci dünya savaşı yenilgisi bile almanlara ihale kaldı.
 • bence de ogretmediler. misal:
  (bkz: içoğlanı)
  (bkz: muhallebi çocuğu)
  hep anlı hep şanlı.
 • eğer kastedilen osmanlı ise(ki okumadım haberin içeriğini kusura bakmayın) yahu bize orta okul ve lise boyunca azıcık islam öncesi türk tarihi, ardından gene azıcık selçuklu, sonrasında ise yıllarca osmanlı öğrettiler. üstelik bilenler bilir, öğretmenler gayet ballandıra ballandıra, yalan yanlış bir şekilde anlatıyorlar. örn; osmanlı'nın sınırları konusu.

  her neyse. ama haklı adam. bize anlı şanlı türk tarihini öğretmediler. islam öncesi türk devletlerini ve tarihimizi pek az ve kalitesiz bir şekilde öğrettiler.

  not: sy. cumhurbaşkanımızın istanbul'un yandaşa peşkeş çekilmesiyle iligli yaptığı eleştirilerden sonra verdiği demeçleri takip etmeyi bıraktım.
 • amerika'da korumalarının millete dalmasını "oh ne güzel de dalıyorlar" diye yorumlayanlar için yapılmış olması muhtemel yorum. devlet geleneği, liyakat, saygınlık hak getire, ortam çomarlardan geçilmiyor.

  20'li yaşlardaki insanları överken "gazi mustafa kemal 38 yaşında samsun'a çıktı" demiştir. atatürk'e atatürk denmemesi de ayrı bir mesele.

  ben güvenmiyorum. 1 saat önceki dediğiyle 1 saat sonraki dediği tutmayan birisi türkiye'yi iyi yöne götüremez. vatanım sensin'deki oraya buraya saldıran yobazları örnek alamam.
 • bizde de mallık var öğrenmeye üşendik, lütfen.