şükela:  tümü | bugün
 • hayat kaynağını trabzonspor'dan alan, her zaman için sadece ve sadece trabzonspor'un menfaatlerini gözeten, trabzonspor'un ilk ve en büyük taraftar sitesi bordomavi.net içerisinde temelleri atılan ve "türkiye'de ilk kez bir takımı taraftarı anlatıyor" mottosuyla hazırlanmaya başlanan ve çok yakında piyasaya çıkacak olan ilk "taraftar" kitabı.

  "gün ışığı, en doğudan merhaba der memlekete. trabzon şehri de, ilk selamlananlardandır karadeniz’de… aldığı erken selamın hakkını verir ele avuca sığmayan trabzonlu… yurduna, bambaşka ilkler armağan eder her alanda. futbol, belki en göze çarpanıdır…

  1800’lerde trabzon’da futbol turnuvaları düzenlenirken, tarih 1922’yi gösterdiğinde anadolu’nun ilk futbol kitabı yine bu şehirde yazılır. bunun da hakkı ödenir; tam 45 yıl sonra, yazdığı kitapta yeni bir sayfa açar şehir trabzonspor’la birlikte ve yepyeni ilklerin temelini atar.

  bugün ise ilk defa bir takımı, taraftarı anlatıyor. futbolu aşan niteliğiyle, sosyolojik bir saha çalışması halini alıyor adeta bu kitap. bir futbol takımından öte; bir şehri, bir kimliği, bir duruşu ve bir kültürü sunuyor satırları arasında.

  bize her yer trabzon, kilometrelerin anlamını yitirdiği sevgi yoğunluğunda, bir çift rengin ardına düşen milyonların sesi oluyor."

  http://img220.imageshack.us/…756011070488095go8.jpg

  emeği geçen başta değerli gazeteci harun çelik olmak üzere tüm bordo-mavi sevdalılarına binlerce kez teşekkürler.

  kitapla ilgili daha detaylı bilgi için:

  http://www.bizeheryertrabzon.com/
  http://www.bizeheryertrabzon.org/
  http://www.bizeheryertrabzon.net/

  not: bu arada "bize her yer trabzon" cümlesi, trabzonsporlularca özellikle deplasman tribünlerde yapılan yaygın bir tezahürattır. şimdiye kadar hem yurt içi hem yurt dışında, bordo-mavi'sinin gittiği her yerde kendine ayrılan tribünleri elinden geldiğince tümüyle dolduran trabzonsporlular, bu tezahüratlarıyla her deplasmanın aslında birer avni aker stadı, birer küçük trabzon olduğu mesajını verirler.
 • yakışır trabzonuma bu kitap.güzel bir satış organizasyonu ve pazarlama kampanyası ile birçok futbolsevere ulaşmalı ve sadece trabzonsporlular değil btn futbol severler okumalı bence.
 • bu akşam* başkent tv'de tanıtımı yapılacak kitap.
 • tv8'de erkan tan'ın sabah programında* tanıtımı yapılacak kitap. başladı sayılır program, başladı evet. kolbastı'yla başladı hem de.*
 • yenilikçi bir taraftar yayını yaklaşımı ve izah edeceğim gibi tam da yerinde bir isim.

  "gençleribirliği maçı sonrası metroya biniyorum. maçı trabzonspor kazanmış, metroda bordo mavili 7 den 70e bir sürü insan. derken telefonlardan hoptek müzikleri açılıyor, millet çıldırıyor, metroda hoptek oynanıyor. sonra karşı tarafta bekleyenler ile bordo-mavi çekiliyor, metro geliyor. metronun içinde nidalar "bize her yer trabzon" , "çök, çök, çök, çök" tezahüratlar. durağım geliyor, metrodan iniyorum, bakıyorum kalanlar devam ediyor. sonra düşünüyorum, lan bi maç aldık böyle olduk, şampiyon olsak ne olacak...

  ve başka şeyler, maçın bitiminde futbolcular hoptek oynuyorlar, diğerlerinde olmayan bir kimlik, ayrı bir sevinç, ayrı bir öfke, dahası, baş kaldırış, apayrı..."
 • trabzonspor taraftarı adına doğru olmayan önerme.
  eğer her yer trabzon olsaydı; her galibiyette her yer bayram yerine döner, alkol su olur akar, fener alayları yapılırdı. sarhoş olduktan sonra da sokakta gezen özellikle öğrenci olan insanlara bulaşırlardı.
  her mağlubiyette de yine sarhoş olana kadar içer, ağlar ve yine sokaktaki öğrenci tipli insanlardan çıkarırlardı sinirlerini.
  ve maç olsun olmasın her an başka bir takımın renklerinde aksesuar taşıyan insanların önünü kesip tehdit eder, daha ötesinde bıçak çeker, uygun bir yer bulurlarsa döverlerdi. trabzonspor'lu popülasyonu yoğun yerlerde suç oranı artar, hayat çekilmez olurdu.

  not: genelleme gibi farkındayım ama yaşadıklarımızı söylüyorum. bu genellemeye dahil olmadığını düşünen adam gibi taraftarlar varolsun.
 • şöyle de bir tanıtımı var kitabın, ilgililerin ilgilerine sunulur:

  "bize her yer trabzon kitabı 6 bölümden oluşuyor. ilk bölüm "trabzonspor büyüktür; çünkü onun fıtratı büyüktür", ikinci bölüm "sürekli doğru yönü gösteren tek yıldız kuzey yıldızıdır", üçüncü bölüm "bu efsane hiç bitmez", dördüncü bölüm "hayata tribünden bakanlar", beşinci bölüm "biz sadece bize benzeriz" ve altıncı bölüm ise "fotoğraflar"dan oluşuyor.

  faruk n. özak, şenol güneş, ergun ata, yusuf reha alp, cevat ocak gibi tanınmış isimlerin yazılarını da "taraftar" sıfatlarıyla içinde barındıran kitapta kah güldüren, kah duygulandıran, kah heyecanlandıran yazılar bulunuyor.

  1999 yılında kurulan ve trabzonspor taraftarları'nın internet üzerindeki en eski oluşumu olan bordomavi.net, ardından varlığını yıllar içinde trabzonspor'u her alanda destekleyen bir gerçekliğe taşıdı. türkiye'de futbol taraftarlığının tarifinde kafaları karıştıran yüksek üye profil kalitesiyle, camiasına gurur verdi."
 • 25 ocak 2009 fenerbahçe trabzonspor maçı'nda duyulmuş, gözleri sulandırmış tezahürattır.

  söyleyenlerin ağzına ve yüreğine sağlık olsundur, söyletenlerin ayağına sağlık olsundur.
 • bize halmstad bile trabzon'dur. şöyle ki;

  http://i40.tinypic.com/5u1edu.jpg

  yukarıdaki fotoğraf şehrin futbol takımı halmstad bk'nın maçında çekilmiştir. kareye yakalanan trabzonspor formalı yakın arkadaşımdır, elinde tuttğu atkı da benim için aldığı atkıdır.. atkı koleksiyonumun en değerli parçalarından olacak o..

  konuyu dağıtmiyayım, evet, ne diyorduk, hah.. bize her yer trabzon..