şükela:  tümü | bugün
 • emine senlikoglunun romanı.
  romanda muslumanların, gunluk hayatta cektigi dertler ve islam'ı yasamak isteyen muslumanların onune cıkan engeller vb. konular ele alınmıstır.

  1994'te de, isim muhafaza edilmekle birlikte; konu, biraz degistirilerek, filmi cekilmistir.

  basrolde, fatma belgen, ekrem dumer ve oglu yalcın dumer oynamıstır.
 • sübhanallah, ibretlik bir kitap kardeşler.

  yazar, daha önsözünde kitabın herhangi bir edebi amaç taşımadığını ''...edebiyattan fakir olan kitapçıkta mücadele azmini ve günümüz çarpıklıklarını bulacaksınız.'' diyerek belirtmiş. bahsettiği ''günümüz''ün tam hangi gün olduğunu bulamadım. elimdeki kitapta basım yılı yazmadığı gibi, internette yaptığım ufak çaplı araştırmada da kitabın ilk basım yılını bulamadım. ha çok araştırsam bulurdum da, çok araştırmadım. tahminim 1980'ler falan. yanılıyor da olabilirim tabi. ama kitap yayınlandığı dönemde o kadar çok ses getirmiş ki, kitabın arkasında yayınevi kitabın ilk baskısının 15 günde 7000 adet basılıp tükendiğini belirtmiş.

  kitabın baş karakteri rabia adlı genç bir kızdır. rabia'nın annesi, babasını aldatır ve ardından akıl sağlığını yitirir. bu şekilde akıl hastanesinde zor koşullar altında bir süre yaşadıktan sonra hayata veda eder.

  rabia, annesi öldükten sonra bile babasını aldatmış olmasını hiç unutmaz ve ondan nefret eder.
  çok sevdiği babasıyla birlikte hayat mücadelesi verir.

  bu arada bir fabrikada çalışmaya başlar. fabrikada tanıştığı hüseyin abisi, rabia'ya dini bir takım telkinlerde bulunur. rabia, bu telkinlerden zaman zaman etkilenir, zaman zaman umursamaz.çünkü etrafında hüseyin abi'den başka kendisine dini anlamda yol gösterecek herhangi biri yoktur.

  rabia bu gelgitleri yaşarken anne ve babasıyla ilgili korkunç gerçeği öğrenir. (ille de kitabı okuyacağım diyenler, şu andan itibaren yazdıklarımı okumasın.ama yok ben kitabı okuyamam, özet geç de okumuş kadar olayım diyenler varsa buyrun devam edin.)

  --- spoiler ---

  meğersem annesi babasını aldatmamış. babası annesini aldatmış. hemi de erkek kardeşinin karısıyla. annesi, kocasını suç üstü yakalamış ve adam, karısına iftira atmış. yatacak yerin yok be adam. rabia, bunu öğrenince tabi kahım kahım kahrolur. sonra da babası hapishaneyi boylar.

  beri yandan herkes rabia'yı, hüseyin abi'ye yakıştırırken, ki ben de okurken pek yakıştırdım, amma rabia ''yok o benim ağabeyim.'', hüseyin de ''yok o benim bacım'' dediği için aralarında birşey olmaz. zaten hüseyin'in nişanlısı vardır. ancak hüseyin, dini propoganda yaptığı için hapse atıldığında, nişanlısı onu daha fazla bekleyemeyeceğini söyleyip hüseyin'i bırakır. hüseyin hapisten çıkınca rabia'ya gider ama o da ne, rabia evlenmiştir.

  --- spoiler ---
 • sinema'da izlediğim ilk film.

  türk islam sentezi muhafazakar bir ailenin çocuğu olduğumu bu filmi sinemada izlemem ile öğrenmiş olduğumda 9 yaşımdaydım. oysaki ilahiyat mezunu dayımın 7 yaşında namaz kılmayı öğreniyorum (kız) adlı kitabı elime tutuşturduğunda anlamam lazımdı.

  bu filmi izleyene kadar sinemada yalnızca çizgi film izlemişim (bkz: aslan kral) ve evde çılgınlar gibi koltuktan koltuğa zıplayıp baaaaaaaaaaaa sowenyaaaaaaa mabeatsebabababba bağırdığımı hatırlıyorum günlerce.

  dini aşılamak gayretinde olan dayımın elimden tutup hadi sinemaya götüreyim ben seni demesiyle, film izlemeye, sinemaya küseceğimi nereden bilebilirdik, o karanlık sinema salonunda 2 saat korkup ağlayıp, gözlerimi kapatıp geçirdiğim zaman senin yüzünden güzel kardeşim. film izleme kültürümün olmaması da senin yüzünden.

  bana nasıl kıydınız.
 • zamanında çok tartışma koparan bir sahneyle başlayan film.

  --- spoiler ---

  istiklal mahkemesinde yargılanırken eceliyle ölen bir şeyhin cesedi, gıyabında verilen idam cezasının infazı için mezardan çıkarılıp asılıyor.

  --- spoiler ---

  bu sahne ekseninde dönen tartışmalar turgut özakman 'ın vahdettin m. kemal ve milli mücadele kitabında aktarılır.
hesabın var mı? giriş yap