şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beşiktaş-kocaeli maçından sonra aşikar olan bir durumun sözlere dökülmüş hali. uydurma penaltılarla birilerine kıyak geçiliyorsa lider olan takım tabi ki o koltukta kalıcı değildir, endişelerinde haklıdır.
 • eğer şampiyon olamazsak, şimdiden mazeretimiz hazır olsun da şu yazı rahat geçirelim düşüncesinin bir ürünü. kimseyi şampiyon yapmıyorlar zaten, sen çıkıp maçlarını kazanıp oluyorsun.
 • bir farkındalık mesajıdır.
  kendini koruma güdüsü de vardır içinde. iki hafta sonra olası bir trabzonspor mağlubiyetinde "gördünüz mü hakemi? ben demiştim bizi şampiyon yapmazlar" diyerek; kendini vefakar, çileli, hakkını alamayan, gönüllerin şampiyonu konumuna geçirmek amacı vardır.
  bir başka bakış açısı ile de "olayın iç yüzünü biliyorum; eğer bu işe kalkışan olursa köstek olsun bu açıklama; maksat işler zorlaşsın." anlamı taşır.
  özetlenirse kazananın her daim sivasspor olduğu manipülatif bir açıklamadır.
 • melih gökçek'in gökçek gidecek sol gelecek manevrasını hatırlatan laf öbeği. cin olmadan adam çarpmaya çalışmayınız lütfen.
 • 23 kasim 2008 trabzonspor sivasspor maçı, 22 şubat 2009 sivasspor eskişehirspor maçı ve sair birçok maçta hakem hataları ile galip gelen sivasspor'un başkanının gereksiz açıklamasıdır.

  öte yandan, "bizi şampiyon yapmazlar." demek, "yapsalar keşke." demektir. bu sözü söylüyorsanız, siz zaten şampiyonluğun alınan değil, verilen bir şey olduğuna inanıyorsunuz demektir. isteğiniz, birinin sizi tutup şampiyon yapması demektir.

  geçen senenin başındaki olaylı trabzonspor maçından sonra bilmem kaç tane futbolcusunun tedavi gördüğünü iddia eden, yalan söyleyen, bu yalanlarla duygu sömürü yapan, bu duygu sömürüsü birçok sözlük yazarı tarafından da alkışlanan mecnun odyakmaz, kendisinden beklenen bir açıklama daha yapmıştır nihayetinde.
 • (bkz: ağlama melis)
 • sivasspor'un mazlum edebiyatıdır. 2007 - 2008 sezonu sonundaki şampiyonlar ligine katılamaması üzerine dönen tartışmaya benzemektedir. somebody elses lover uyararak ekledi ki uefa'ya da katılamamışlardı.
 • söz konusu takım beşiktaşın, son yıllarda şampiyonluk yarışlarında hakemlere ve federasyona en fazla serzenişte bulunan, en fazla ağzı yanan takım durumunda olması dolayısıyla son derece ironik de bir demeçtir.

  ayrıca `türkiye'de bütün takımlar eşittir, 3 büyükler daha eşittir, fb ve gs en eşittir` ilkesinin bir göstergesidir.
 • klasik ters motivasyon lafıdır. şampiyon olacağız şampiyon olacağız diye futbolcuların tepesine çöken bilindik yönetici ve taraftar lafları, önermelerin tam orta yerinde bulunan futbolcuları ne kadar geriyorsa, "bizi şampiyon yapmazlar" lafı da aynı futbolcu kümesini o kadar rahatlatır ve "şampiyon olmasak bile bize bir şey diyecek olan yok" rahatlığına ulaştırır.

  aşırı baskının takım oyununa nasıl etkisi olduğunu beşiktaşlılar iyi bilir: (bkz: kartal gol gol gol)

  tabii bu ters motivasyonun dozajını iyi tutturmak gerekir, fazlası zararlıdır.

  aynı lafların dozajı arttırılarak etkisi tersine çevrilen benzerlerini üç yüz bin senedir avrupalı teknik adamlar türk takımları ile yapacakları maçlar öncesinde söylemektedir ve hedef takım her seferinde bunu yemektedir. misal arsenal ile fenerbahçe maç yapacaktır; fenerbahçe tarafı tedirgin, arsenal tarafı nispeten rahatttır. maçtan iki gün önce arsenal teknik direktörü açıklama yapar "fenerbahçe çok saygı duyduğumuz, avrupa'nın çok iyi ekiplerinden, maçta şanslar eşit, fenerbahçe zor rakip, beraberlik bile bizim için iyi skor olabilir". bunu duyan fenerbahçe aşırı rahatlar, disiplinden kopar, tokadı yer, maç biter.

  velhasıl, "bizi şampiyon yapmazlar" da aynı mantığın ürünü olan, dozajı iyi ayarlandığı vakit iyi çalışan bir stres azaltma lafıdır.