şükela:  tümü | bugün
  • her ailede olabilecek mantık hatalarıdır. annem çok bencil. aile kavramını bilmiyor. müthiş bir tutarsızlık içinde. bizim aile böyle.

(bkz: salağa yatmak)
  • bu akşam izlerken bizim de bulduğumuz hata. gerçi söylendikten sonra kimse sallamamış keyifle izlemeye devam etmiştir. ancak bizim bulduğumuz hata tam aynısı değil aslında anneler günü mayıs ayında ama yaşar usta fabrikatör saim bey' e gittiğinde "karda kışta günahsız insanları sokakta bırakıyorsun" gibi bir şeyler söylüyor, işten atıldıktan sonra da tuncay'a alınan palto baharın geldiği ile ilgili bir umudun olmadığını gösteriyor vs. biz bunun mantık hatası olduğunu düşünmüştük. ama yine de keyfimizden bir şey alıp götürmüş değil tabi.
  • filmde dışarısı kış kıyamet, soğuktan kırılıyor. baştan itibaren hatta filmin sonunda sokağa atılmalarında dahi hava soğuk, mevsim kış.

evin en küçük oğlu tuncay* finale doğru giderken elinde çiçeklerle evin annesi melek'e* geliyor ve sürpriiiz: anneler günüymüş!!!

1975 senesinde anneler günü her yıl şubat ayının üçüncü perşembesi kutlanıyorsa eyvallah. yok değilse senaryo ekibinden başlayarak bütün yetkililerden* makul bir açıklama bekliyorum.
  • benim de ilk ben buldum sandigim mantik hatasi. gerci ben tuncay'in pazar gunu kutlanan anneler gununde okuldan onlukle gelip "bugun anneler gunu, bak sana cicek getirdim" demesine takilmistim. tuncay bos zamanlarinda siyah onluk giyen bir marjinal olsa? yok, o gunun pazar olmadigi cok belli, zira ferit'le alev de derse gittiler. demek ki tuncay anneler gununun tarihini bilmiyor, zaten kisin ortasinda kutluyor zibidi.
  • evin en küçük oğlanının evine annesine sağlam fake atması veya "sadece 1 gün değil her gün anneler günü" lafını çıkaran ilk kişinin uygulamaya dökmesi... ahaa yaşar usta sahnesi başlıyor. gorusu...
  • herkes tuncay'in karda kista anneler gununu kutlamasini elestirmis. mesela ıngiltere'de anneler gunu mart ayinda oluyor, hattaseneye anneler gunu 17 mart.

belki de tuncay'in ingilizce ogretmeni mrs brown o gun cocuklara ingiltere de anneler gununun mart'ta kutlandigini soyledi, bizimki de gaza geldi. mart'ta kar yagmasi normal. ne de olsa mart kapidan baktirir kazma kurek yaktirir

ha ama yine de, neden okul gunu kutladigina bir kulp bulamadim. belki, gec olsun guc olmasin dedi ve pazartesi kutladi. olabilir yani neden olmasin.

cocugun sucu yok, atasozlerinin gazina gelmis. *
  • açıkçası ben de tuncayın feride abla evlenince nerede uyuduğunu düşünüyordum. odayı eski sahibi ferdi alıyor ferit, ben de yalnız kalıcam diyor eee tuncay nerde kalıyor? ben mi kaçırdım acaba.