• çoğu durumlarda, olmayandır. hayalidir..

kendimizle ilgili anlatamadığımız, soramadığımız konuların başrol oyuncusudur..

bana ne zaman birisi, "abi bizim bi arkadaşın başına böyle böyle bir iş gelmiş naapması lazım?" diye sorduğu zaman aklıma ilk gelen bu olur..
  • bizim bir arkadaş demek değildir. onu yazıda da kullanabilirsiniz, oysa bizim bi arkadaş sözlü kültüre ait bir şeydir. polisin eline geçme ihtimali olduğundan böyle imalar içeren laflar yazılı belgelerde yer almaz. ne gibi imalar? burada sözü geçen arkadaşın, ondan bizim bi arkadaş diye söz eden kişiyle kişisel arkadaşlığın ötesine bağları bulunur. işin içinde başka ortak arkadaşlar da olabileceği gibi, özellikle ortak bir amaç ya da dünya görüşü birliği, bir örgüt, parti, tarikat yandaşlığı vb. olmalıdır.

ondan söz etmek zorundasındır ama ismini de deşifre etmeden. ne dersin? "bizim bi arkadaş" dersin abi. karşındaki de anlar zaten. nereli, adı ne gibi sorular sormaz.

benim bildiğim böyle. bugün "bizim bi arkadaş" dediklerimin hiçbiriyle elbet gizli örgüt ortaklığım yok, ama ben hâlâ örgütçülük günlerinden, 1980'lerden, '90'lardan kalma sıcaklık ve heyecanla bu lafı kullanıyorum şahsen. blogumda bizim bi arkadaş diye konu etiketi bile var.

edit-not: kanaatimce, sadece başkasını değil kendini kamufle amacıyla da kullanılmaya elverişli olması ve kendi durumunu başkasına mal edip zaaflarını deşifre etmeme amacıyla kullanılması bu yazdıklarımı yanlışlamaz, bilakis belki destekler.
  • bu akşam duydum çok güldüm, bizim bi arkadaşın başına gelmesi de bence ayrıca komik.
    bizim arkadaşlar kaş'a tatile gitmişler. denizde yüzerken bizim arkadaş poposunda bir acı duymuş ama ne acımak! zehirlendim falan diye düşünmüş o an. ne olduğunu anlamadan debelenirken diğeri hemen çekmiş kurtarmış bunu.
    dönmüş bi bakmış (bkz: caretta caretta)!
    abi kızı caretta caretta ısırmış; poposundan ve elinden, eli kanamış hatta.
    millet toplanmış etrafına bakalım diyecek ama diyemiyor çünkü ısırık poposunda! öylece kalmışlar.
    ha bir de olay tatilinin ilk altı saatinde olmuş. acımış falan ama neyse torunlarına bile anlatabilir beni de caretta caretta ısırdı diye :)
  • yakında serisini başlatmayı planladığım çalışma. ola ki arkadaşlarımın yolu bir gün sözlüğe düşer de fantazi olarak kendi ad soyadlarını yazarlarsa şok şok şok! flaş flaş flaş ! diye kalmaları amacıyla sözlüğün ebesine bir de ben atlayayım diyorum.
hesabın var mı? giriş yap