şükela:  tümü | bugün
 • ba$rolunde gul$en bubikoglu'nun oldugu bir ye$ilcam filmi. annesi babasi olmayan, manaviyla, kasabiyla butun mahallenin sahiplendigi, cok sevdigi, okuttugu bir genc kiz olan hanim kizimiz zengin ve yaki$ikli bir gence a$ik olur. olaylar geli$ir...
 • en yaran ve kalite ortalamasını en yükselten sahnelerinin öztürk serengil ve toto karaca'nın ilişkisinden bahseden sahneler olduğu film.
 • yapımcılığını ve yönetmenliğini türker inanoğlu'nun yaptığı yeşilçam filmi. kalabalık kadrosu ve dönemin sıcak aile fimlerinden olması ile kayda değer bir filmdir.

  --- spoiler ---

  hacer*, ömer*, tayfur *, haydar * ve cevriye * cami avlusunda bir bebek bulurlar. adını zeynep* koyarlar ve ömerle kardeş kardeş büyür zeynep kızımız. derken yıllar geçer zeynep ve ömer büyür. ömer hayta olarak takılırken zeynep üniversiteyi bitirir. mezuniyet töreni gelir çatar. zeynep mezuniyet töreninde işadamı adil bey’in* oğlu murat’la* tanışır. ömer mezuniyet töreni sonrası yapılan partide alkolu fazla kaçırır ve etraftaki hatunlara fabrikalarından, yatlarından falan bahseder. derken murat zeynep’e abayı yakar. ve ailesiyle zeynep’in ailesi ziyaret etmek ister. zeynep, zenginlik yalanından pişmandır ve ayrılmayı düşünür. ama aşkı galip gelir ve yalanı sürdürmeye devam ederler. o sırada hacer çalıştığı köşkün sahibinin evde olmamasından yararlanıp murat ve ailesini köşke davet eder. herkes rolunu ezberler ve zenginmiş gibi davranırken köşkün sahibi çıkagelir. ama onlar da oyunu bozmazlar. adil bey'in şoförü* plan kurar ve murat’la zeynep’i kaçırıp fidye isterler. adil ve eşi adalet* bu olayı gizli tutar. murat adamlara karşı koyar ve kendini ve zaynep’i gangsterlerin elinden kurtarır. bütün bunlar olurken günlük hayat devam etmekte ve zeynep’in ailesinin foyası yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. adil bey bir gün taksi ister otel çıkışı taksici olarak rıza gelir. murat tombala oynamak ister tombalacıyı çağırır bir de kimi görsün ömer. herkes bunu bilmemiş gibi davranmaya devam eder. nişan öncesi zeynep murat’a gerçekleri açıklar. nişan hazırlıkları esnasında kuyumcuya çek verirler derken foyaları ortaya çıkar tam nişan esnasında polis basar oteli o anda adil bey gelir ve bir yanlışlık olduğunu söyleyip kendi çekini verir. derken nişan başlar ve mutlu son.

  --- spoiler ---

  filme dair diğer bir not ise toto karaca 15 yıl sonra ilk kez bu filmde oynar. onun oynadığı tek renkli filmdir.
 • kayınvalide adayının manevi değeri büyük olan bir yüzüğü kızın işaret parmağına taktığı film.
 • (bkz: kedi)
 • aileye sonradan katılan eniştenin (bkz: enişte), aileye sonradan katılan geline (bkz: gelin) hitap şekli. cümle içinde kullanalım:

  -ee ne var ne yok bizim kız? nasılsın?
  -iyiyim enişte, sen nasılsın?

  haldunbarda bayram izlenimlerini anlattı, şimdi söz merkezde.
 • özellikle muğla bölgesinde kız kardeşlere, komşu kızlarına ve tanıdık kızlara söylenip duran bir ifade. erkek egemen yapının bir nevi dışa vurumu. çünkü söyleyişin temelinde bir koruma önayak olma durumu sezinlenilir. belki de bir parça kız kardeşle komşu kızının birbirinden farklı değerde olmadığını yansıtma yöntemidir. böyle gelmiş böyle gider deyişini doğrular bir ağızdır.
 • an itibariyle kanal d'de yayınlanan film.
 • tiyatro sanatçısı tekin siper'in de rol aldığı film.
 • annesi de kızımızı çığlık çığlığa, boğkalayarak*, yoğurarak severdi. bizim kız anadan gördüğünü krimini'ye uyguluyor. o inletiyor, krimini mecbur kaldığında yüzüne tırmık bile atıyor. sadece kıyarcasına değil, inleyip, sıkıldığını son hadde kadar gösterdikten sonra. avcı, savaşçı, haydut, psikopat karışımı, hiçbiri de az ölçüde değil, hepsinden bol var. (bkz: cri du chat/@ibisile)

  [o durunca kız da dururmuş. "bizim kız, elim eline değsin yeter," dedikçe gülermiş kız; "gel," dermiş. sülo koşunca o da koşarmış; hep yirmi adım ileride. sabaha karşı kaybolurmuş.] yusuf atılgan - ekmek elden süt memeden (korkut'a masal'da)

  (bkz: bizim oğlan)
  (bkz: bizim gız)
  (bkz: kadın kızım)
  (bkz: hanım kız)