• rahat edilmemesine kültür diyoruz zaten.
  • kültür mü değil mi bilmem ama insanda büyük bir suç işlemiş hissi uyandıran eylemdir. ha ayakkabıyla eve girdin ha eroin kaçırdın.
  • bizim kültürümüzde ev diye bir kavram yok ona bakarsak.
  • ben de evde giymiyorum ayakkabı falan, ama bunu kültürün devamı için değil, annemin beni öldüreceği için yapıyorum
  • olmasın da zaten. insanlar yeri geliyor yolda yürürken, yeri geliyor hastane koridorunda insan dışkısına basıyor bu ülkede.
  • gördün mü nihat efendi,

eğer sen hadis rivayet kültürüne sırtına yaslayıp din diye bin versiyonu olan hikayeleri anlatırsan, delillerin kurandan değil de rivayetten olursa,

peygamber vefat ettiğinde yazılı hadis sayısı bir kaç taneyi geçmiyorken, sen sanki oradaymış gibi uzun uzadıya hikayeler anlatırsan,

bunu yaparken "ya olay bu şekilde olmadıysa" diye çekinmezsen,

din adamı olarak adaletsizlikten, yoksulluktan, eşitsizlikten, kula kul olmamaktan bahsetmeyip, ağlıyorduu gülüyorduuu tadında takılırsan,

arada yaptığın sıradan ve doğru bir tespit de böyle insanların gözüne batar işte.

normal.
  • evde ayakkabıyla dolanıyorum. kocam kızıyor. sana ne ben temizliyorum diyor ve o anda konuyu kapatıyorum.

ps. amerikada birkaç ay bir aileyle kaldım. evde ayakkabıyla gezmenin doğru olacağını söylediler. botlarla yasayamayip babete bağlamıştım. halbuse terlik giyerken kızmışlar ve lütfen ayakkabılarını giy demişlerdi. rahat değil koyayım demiştin türkçe. öyle de garip bir anım vardr.
  • saçma sapan konuşulan bir başlık.

sen sokakda yürürken adamın balgamına, köpeğin bokuna, lağımın suyuna, araba yıkamacının deterjanlı suyuna basıyormusun. bunlar eve geldiğinde eve taşıyormusun?

bu gerçekten kültürle alakalı. allah'ın arabı, bedevisi çölde ayakabısını çıkarıyor mu çadırına girerken?

sen sokağını temizliğine güveniyorsan girersin, güvenmiyorsan girmezsin.

ama misafirliğe gelirken a ayakabısını çıkarıp çantasından b ayakıbısını giyen kadını farklı yere koyuyorum. selam olsun o arada kalmışa.
  • 751 yılına kadar bizim kültürümüzde senin gibilere yer yoktu ona bakarsan...
    hey yavrum hey. çölden gelmiş, şamanı yerinden etmiş, gevrek gevrek ötüyor...
  • diyelim ki haklısın. peki, kuzene yürümek var mı kültürümüzde?
hesabın var mı? giriş yap