• evet böyle bakınca da hoş geliyor insana.

fakat umur bugay'ın kapıcılar kralı filminde de uyguladığı, her çeşit insanı barındıran ve aslında toplumun bir örneği olan apartman sakinleri üzerinden, herkesin seyretmekten kendisini alı koyamayacağı bir hikaye yaratmasından ibarettir bizimkler dizisi. kötü değildir, elbette işin uzmanları daha detaylı bir analiz yapabilirler, tıpkı başlık sahibinim araf teorisi gibi.

ancak ben araftan ziyade hepimizin hayatının bir tasviri olarak görüyorum. eğer dizideki olayları monoton ve sonuca ulaşmayan şeyler olarak görüyorsanız, e bizim hayatlarımız da böyle değil mi?

tabi tutar da hayatın kendisi araf derseniz, o kısmını bilemem.
  • ilk bölümde hatırladığım kadarıyla almanya'dan geliyorlardı trenle. demek ki almanya dünya imiş. orda ölüp arafa gelmişler. tren de tabut metaforu olarak kullanılmış. valla ben ikna oldum.
    dıııt dıtdıt dıttırıdıııt dırıdııııt dırıdıııt.
  • dizinin ilk bolumu hala canli bir sekilde hatirliyorum. apartmanda degil, istasyon'da (sanirim sirkeci olmali) geciyor, aile almanya'dan turkiye'ye tren ile geliyordu.

olmamis teori.
  • dizinin asil karakteri halisi unutmusunuz. adam gayet gercek dunyada takiliyordu yumusak yumusak.
  • bu durumda halil'in sürekli çevresini "iblis" diye tanımlaması da özel bir anlam kazanıyor. halil efendi bence dizide kilit role sahip,kendisinin azazel'in alegorisi olma ihtimali var.
  • bayılıyorum böyle teorilere. 20 sene diziyi apartman hayatında hayatını devam ettiren insanların öyküsü diye izliyorsun, sonra böyle bir şey çıkıyor ve diziye artık başka bir gözle bakıyorsun.

bir ara vaktim olursa, ash ketchum'un aslında ilk bölümde atladığı şelale yüzünden komada olduğunu yazacağım ama üşeniyorum ben de mesela. üşeniyorum.
  • senaristin bu kadar derin düşünerek yazdığını sanmıyorum. hatta okursa buraları, oha ben bunu neden düşünemedim niye aklıma gelmedi diyebilir
  • çok güzel yapılmış ve ekşi sözlükte özlediğimiz bir analizdir. verdim şüku'nu.

yalnız, yazar muhtemelen bir yerde araf ile arafat dağını karıştırmış.
hesabın var mı? giriş yap