şükela:  tümü | bugün
 • bjj çoğu dövüş sporuna karşı üstünlük sağlamış bi spor ve öğrenmek-ustalaşmak çok uzun zaman alıyor.amaç rakibi yere düşürüp submission yapmak.böyle olunca standart bi strikerın (muay thai-boks-kick boks vs.) pek fazla şansı kalmıyor.neyse asıl merak ettiğim nokta bjj vs wrestling(güreş) .çoğu kişi güreşin daha etkili olduğunu düşünecek. bence güreş çok üstün körü ve bi güreşçinin bi bjj grapplera karşı pek şansı yok.

  edit:güreşte boy ve kilo faktörlerinin etkisi büyük ama bjj için aynı şey söylenemez 1.60 cm boyunda ufak tefek mor kuşak bi kızın iri yarı arkadaşı çok rahat boğduğunu gördüm.keza güreş takedownları yine güreş gibi üstün körü.double leg için kafasını sokan bi güreşçi çok rahat guillotine choke pozisyonuna düşebilir.
 • mücadele sporlarındaki tüm disiplinleri karşılaştırmak, çeşitli hamlelere karşı ürettiklerini, karşı hamle seçeneklerini incelemek mümkündür ama şunu yapan bunu yapanı indirir demek hatalı olacaktır.

  özetle bu da tüm diğer disiplinlerde olduğu gibi iki kişinin mücadelesini tekniklerine ya da aldıkları eğitimlere indirgemeye çalışan bir karşılaştırmaya dönüşecek muhtemelen ama benim diyeceğim şu alır hayır öbürü üstündür demek doğru olmaz.

  tek söylenebilecek kavrama, boğuşma temelli tekniklerin vuruş temellilere göre avantajlı olduğudur ama vuruş temellilerin en kısıtlı olanlarından boksun bile iyi bir temsilcisi eğer boks maçı yapmadığının farkında ise ve biraz tecrübesi varsa kavrama temelli disiplinlerden bir çoğunun temsilcisine üstünlük sağlayabilir.

  reaksiyon süresi, çeviklik, güç, dayanıklılık, boy, kol boyu, ağırlık bunlar hep teknikten bağımsız kişiye ait özellikler ve çoğu zaman belirleyici bunlar olur.

  bir de son olarak hadi bjj özel isim kısaltması diyelim de taraflardan güreşçi yabancı sanırım malum yarışmaya wrestling adına katılmış.
 • wrestling yazdığına göre girdi yazarken de ingilizce yazmamız lazım sanırım, neyse.

  profesyonel olarak düşünmüyorsanız güreş sizin işinize her türlü daha fazla yarar. sokakta çomarın biri üstünüze koşarken yere düşürüp submission yapmaya kalkarsanız götüyle gülerler size *

  güreşte de kulakların kepçe olma riski var, başlamadan uyarayım *