şükela:  tümü | bugün
 • bipolar junction transistor. deneylerde yakılası.
  (bkz: bipolar transistor)
 • (bkz: npn)(bkz: pnp)(bkz: electronics)***
 • (bkz: transistor)
 • gerilim yükseltme oranı mos türü transistörlere göre daha yüksek, çalışması için gereken baz akımı, dolayısıyla güç harcaması da daha yüksek olan transistör.
 • aradaki kanalı çok kısa tutulan iki diyotun sırt sırta ya da kafa kafaya vermesiyle oluşturulan transistördür. fetler kadar geniş bir uygulama alanlarının olmayışının sebebi, baz kısmından akım geçmesi ve bu akımın özellikle mikro çiplerde gereğinden fazla ısınmaya sebep olmasıdır. bu yüzden çiplerde bu kısımdan hemen hiç akım geçirmeyen daha farklı transistörler kullanılır. bjt ler daha çok üzerinden "fazlaca" akım geçen ve bazdaki akımın yarttığı ısınmanın önemsiz olduğu daha büyük güç devrelerinde kullanılır. öss ye çalışmaktansa oturup bjt le çalışan radyo yapmaya çalışmak manyakçadır.
 • bjt açılımı bipolar junction transistör dür . türkçeye çevirmek istersek bipolar jonksiyon transistör (çift kutuplu jonksiyon transistör).

  transistör ailesinin en basit yapılı elemanıdır. p tipi ve n tipi yarıiletken maddeden oluşur.(bkz: yariiletken). iki p tipi yarı iletkenin arasına ince bir hat olarak n tipi konularak oluşturulanına pnp tipi bjt denir. aynı mantık ile npn tipide vardır. transistörün tipi akımın yönünü belirler.(bkz: npn pnp) ayrıca bu yarıiletkenler farklı şekillerde bir araya getirilerek farklı transistörler elde edilir ör: fet, mosfet, jfet, mesfet, cmos vs..

  bjt ler de üç uç bulunmaktadır bunlar collector (kolektör) , emitter (emetör) , base (baz). bu kutuplar ortaklaşa veya tek başlarına varyasyonlarla elektronik devrelerinde kullanılır. bu kutuplara uygulanan gerilim bjt nin en için kullanılacagını belirler.

  örneğin: baz-emetör devresinde bu iki kutup arasına uygulanan gerilim 0.7 volt dc oldugunda bjt çalışma noktasındadır ve iletimdedir, bu şekildeyken elektronik yükseltme (amplifikatör , amplifier) devresi olarak kullanılabilir. bunun anlamı verilen ac akımı yükselterek çıkarır.
  aynı kutuplara 0.7 volt gerilimin altında bir gerilim uyguanırsa bjt satürasyon bölgesine girer yani kolektörden emetöre akım geçmez, bu durumdayken mantıksal anahtarlama devrelerinde kullanılır (logic switch)

  matematiksel ve fiziksel olarak transistör ailesinin en basit formüllerine sahip elemanıdır. örnek olarak ß=ic/ib formülü verilebilir. formüldeki ß ise yanda verilen formülden çekilerek bulunur akım kazancı oranıda denilebilir. ( ic= kolektör akımı, ib= baz akımı). elektronik devrede akım gerilimleri v.s. hesaplanırken kirchhoff yasalarından yararlanılır. (bkz: kirchhoff yasası)

  elektronik i dersinde diyotlardan sonra ilk öğrendiğimiz yariletken elemandır.(bkz: transistör) bu konuda anlatılabilinecek çok daha ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır fakat sözlük okurlarının ve yazarlanırın canını sıkmak istenmemektedir.ancak ben elektronik okuyorum veya canım sıkıldı öğrenmek istiyorum diyenler için aşağıdaki linkler tavsiye olunmaktadır:

  (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/bjt) (bkz: http://tr.wikipedia.org/…_jonksiyon_transist.c3.b6r )

  edit: hile yapmayın :) birde düzelttim orayı :)
 • beta denilen değerlerinin gerçekte pek bi halta yaramadığı komponenttir.

  çömez bir elektronikçiyseniz, ben ampliyi böyle tasarladım beta 100 olacak falanca transistör uyar dediyseniz sıçtınız.

  çünkü o transistörlerden bi avuç alın, betalarının 50 ile 150 arasında değiştiğini göreceksiniz.

  bu nedenle bu aletlerle ampli kurarken emitter feedback resistor denilen bir direnç kullanılır, bu direnç emitterle toprak arasına atılır. beta oynamalarına karşı ampliyi kompanse eder ve kazanç değişimini sıfıra yakın hale getirir.

  ha diyeceksiniz ki mosfette de aynı şey var, piyasada ampli yapacak mosfet buluyosanız bana da haber verin.
 • yarınki ecd quizinin konusu olup, gece gece "ne alaka hıaammınaa gecenin bu saatinde sol framede bjt" diyerek ilahi güçlerle olan ilişkimi gözden geçirmeye sevketmiştir şahsımı.