şükela:  tümü | bugün
 • güvenli e-ticaret'e bir adım daha yaklaşıldığının göstergesidir.

  kredi kartı bilgilerinizi sadece bkm express'e emanet ederek, bkm express altyapısını kullanan herhangi bir alışveriş sitesinden güvenli bir şekilde alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

  bu tarz (paypal, ipara vs.) gibi ödeme yöntemlerinin kullanılabilitesi olması için mağazaların bu yöntemleri entegre etmesi şart.
 • alışveriş siteleriyle bangır bangır kampanya yapan bankaların "internet alışverişlerinizde kart bilgilerinizi paylaşmadan güvenle alışveriş yapın" diye sunduğu ödeme sistemi.

  bankaların pazarlama gücü sayesinde muhtemelen kullanım oranı artacak, rakiplerini iyice küçülttükten sonra da işletmelerden binbir türlü ücret talep etmeye başlayacaktır.

  e-ticaret siteleri için gereksiz üyelik katmanı, kullanılabilirlik problemleri yaratırken avantaj olarak chargeback riskinden kurtulmayı getirebilir, ki bu da paypal, pay-u, ipara gibi rakiplerinde zaten olan bir şeydir.

  her zamanki gibi türk bankaları sektördeki ödeme çözümleriyle ortak çalışıp entegrasyonu geliştireceğine, kendine yontacağı bir sistem geliştrimiş. hayırlı olsun.
 • chargeback riskinin birçok ödeme sisteminden daha az olduğunu düşünüyorum. çünkü her alışverişte sms olarak şifre göndermesi ve kredi kartı kullanıcısının bu şifreyi onaylaması chargeback riskini daha da aşağılara düşerecektir. chargeback e-ticaret işi yapan bir çok firmaların korkulu rüyasıdır sanırım. kullanıcılar da bu konuda bilinçlenmeli ve alışveriş siteleri kullanırken 3d secure kullanmaya özen göstermeli. evet diğer yöntemlere göre zahmetli, ancak emin olun chargeback ile uğraşmak daha zahmetli.

  edit:

  son kullanıcının ilk kez alışveriş yapacağını düşünürsek, ürünü seçecek, ödeme metodunu seçecek, express ödemeyi seçecek, tekrar kayıt olacak (e-ticaret sitesinde doldurulan formlar yetmiyormuş gibi) kredi kartı bilgilerini onaylayacak ve ilk alışverişini gerçekleştirecek. internetten ürünü seçme karar verme süreci (20-30) dakika sürerken, ürünü satın alma süreci de bir bu kadar olacak. yani bir ürünü alırken, 40-60 dk arası vakit harcayacak kişi. bu gerçekten yorucu. ayrıca bkm express kendi sanal posunu değil, sizin sanal posunuzu kullanıyor. ortalığı pek silip süpüreceğini düşünmüyorum. firmanın hedef kitlesi farklı olabilir, ancak şu an için sadece sürekli internetten alışveriş yapan ve sürekli kredi kartı bilgilerini yazmak istemeyen kişiler için kolaylık olacaktır.
 • denedikten sonra yorumlarıma devam etmek istiyorum.

  kredi kartımın sadece 10 hanesini giriyor olmak iyi
  tc kimlik no'mu her seferinde tekrar girmem gerekmesi anlamsız
  usability açısından korkunç, call to actionlar yetersiz ve yanlış yerdeler, hata mesajları yine yanlış yerde çıkıyor.
  kampanya ve duyurular alanı pek çok marketingciyi kalp krizine sokabilecek düzeyde.
  her bankayı desteklemiyor olması ve benim bunu kredi kartını kaydetmeyi deneyinceye kadar görememem de bütün bunların üzerine tüy dikiyor (örneğin hsbc kartıyla gelen kullanıcı üye olup, mailına gidip üyeliğini aktive edip, login olup, tc kimlik no ve cvv'yi girip kaydedene kadar kartının desteklenmediğini görmüyor).

  çok özensiz olarak, muhtemelen deadline'a yetiştirmek için alelacele yapılmış bir frontendi var gözüküyor. yapan kişilerin biraz checkout optimization öğrenmesi lazım. bankalar tarafından banka kafasıyla yapıldığını tahmin ettiğim için (bankanın online şubesinden fatura ödeyecekken zorlanırsan alternatifin çıkıp veznede sıra beklemektir, o yüzden küfrede küfrede işlemi tamamlarsın, eticaret'te böyle değil). baya bir çekilip çevrilmeden önce işletmelere kazandıracağı ek satıştan daha çok cart abandonmenta yol açacağını düşünüyorum, ve kullanan şirketlerin cart abandonment ortalamalarıyla bkm express cart abandonmentını karşılaştırıp sitede tutup tutmamaya ona göre karar vermelerini öneriyorum.

  not: chargeback türkiye'de işini düzgün yapan işletmeler için şu anda çok büyük bir pain değil. en azından benim yakından takip ettiğim işletmelerde.
 • bkm'nin pilottan sonra nihayetinde kullanıcılara açtığı hizmetidir.

  sadece kart sahipleri için değil iş yerleri için de büyük avantaj sağlayacak bir sistemdir, bkm express üyesi olup sitelerine kolayca entegre edip online işlem yapabilecekler.
  şimdilik 5 adet site bkm express ödeme yöntemini kabul ediyor, kısa sürede türkiye'nin önde gelen tüm alış veriş siteleri de dahil olacak.

  eğer kullanım amacına ulaşırsa ileride geliştirilip çok daha etkin bir sistem olacaktır.
 • başarılı olursa ki altyapısı çok sağlam gibi görünüyor, türkiye e-ticaretinde devrim niteliğindeki yenilik.

  kısacası paypalun türk versiyonu.

  umarım paypal gibi alışveriş sonrası yaşanan sorunlarda da destek verir ve piyasadaki e-dolandırıcılar yola gelir.
 • iş bankası'nın bana mail atarak haber verdiği, online alışverişlerde ödeme kolaylığı ve güvenliği sağlayacak olan sistem. bence geç bile kalındı bu adımın atılmasında, yine de güzel oldu.

  nedir bkmexpress?

  https://www.bkmexpress.com.tr/…headerlinks/info.bkm
 • türkiye dışındaki sitelerde çalışmayacak, paypal'ın türkiye versiyonu

  yine de iş bankası sağolsun beni de bilgilendirip üye yaptı buna, artık 25 bin (öhüm öhüm) limitli platinum kartımın numarasını sağda solda kullanmama gerek kalmadı.
 • paypal'ın türk versiyonu olduğunu fark eden ilk 500 kişiye ödül dağıtmış sistemdir.

  tebrikler müthişsiniz.
 • internet alışverişlerinizi hızlı, kolay ve en önemlisi güvenilir kılan, devrim niteliğindeki sistem.