şükela:  tümü | bugün
  • "entry gammaz modulu [cok geli$mi$]"te bulunan, bahsi geçen entryi ispiyonlamak icin makul bir sebep.
  • eğer bkz, boş bkz ise kullanılmaması gereken bir ispiyon sebebi. boş bakınız bulunca ya doldurmak ya ukte vermek ya da "böyle bir başlığın sözlükte barınmasını istemiyorsanız" hiçbir şey yapmamak ve ne olursa olsun boş bkz görünce bu ispiyon sebebini kullanmamak gerekir.
  • bu ispiyonu gerektiren (hatta hakli bicimde sildiren)bkz kriterlerinin iyice incelenmesi gereken bir ispiyon gerekcesidir. zira bkz yapma cirpini$lari ile degi$ik formatta yapilmi$ "$ekilli bkz" arasindaki fark irdelenmelidir (aha vereyim plase bir bkz, hem de en hatalisindan buyrunuz: bkz: hatali entry ornekleri). bu parantez icinde yer alan "bkz: ..." formatli bkz fasilitesi, elbette ki standart bir bkz degildir, bilerek ve isteyerek oraya "akilli bkz i$areti" kullanilarak akilli bkz $eklinde verilmi$tir, ama yanli$ midir, degil midir tarti$ilacaksa, i$levini goruyor, istenilen yere okuyani "bkz"latiyorsa (ki evet), o zaman bence dogrudur, hatta ortama $ekil alengir veren gorunmez bkz formatinda quote ve yorum veren ve cogu bo$ bkz'lardan daha cok saygi hurmet hak etmektedirler. ama eger yonetim kadromuz derse ki, "karde$im normal bkz ile akilli bkz'i birbiri icinde kullanip $ekil yapma", derim ki eyvallah, bir bkz icin birbirimizi mi kiracagiz...
  • *
  • amaç bakınız fasilitesi kullanmak değil de parantez açıp içine herhangi bir kelime yazıp iki nokta üstüste koyarak devam etmek olsa bile entrynin silinmesi için bir gerekçeymiş bu, ben bugün bunu gördüm.
  • eskiden tek bakınız verme formatı olan parantez içinde bakınızın (ki bakınız yazmıyorum, yazarsam hatalı olur aman) doğru kullanımının da bir süredir -ne süredir onu bilemiyorum anlamıyorum- dahil olduğu ispiyon sebebi.
  • bir takım insanların* ısrarla ne kadar anlayı$ özürlü olduğunu kanıtlayan ispiyonlama sebebi...

$öyle ki,

aynı cümle içerisinde hem böyle hem de (bkz: böyle) bakınız'lar varsa, kimileri* bu ikinci $eklin extra emphasis için olduğunu nedense bir türlü anlayamayıp*, ispiyon üzerine ispiyon kasıyorlar...

aferin (!)
  • yanlış şekilde yorumlanan, yanlış algılanan bir ispiyon sebebi.

mesela,

- geçenlerde (bkz: ahmet mekin) amca bizi yemeğe davet etti. muhabbetimizi çok sevmiş.

gibi bir entry ispiyonlanıyor, siliniyor. saçma olan, eskiden bkz'lar böyle kullanılıyordu. görünmez bkz, akıllı bkz falan gibi teknolojiler yoktu. onun eski bir entry olduğu tarihinden bellidir. o zaman fazla kurcalamamak, "aman ispiyonlamışlar sileyim" dememek gereklidir, sözlüğü kitap gibi tek formata oturtmamak lazımdır.

insanları entry'leriyle yalnız bırakın. o entry, ona aittir, onu temsil eder, onu bağlar. bkz'ı yanlış kullanmışsa (ki belki böyle kullanmayı seviyor) birileri ona derler "hödük, yanlış kullanmış vesayirre" diye. kimse çıkıp da, "nasıl bir yer burası, herkesin kendine göre bkz tarzı var ya", "burayı tek tipleştiren sokan kimse yok mu yahu" falan demez.

ayrıca bu tür bkz'lar siliniyorsa; "hani hatırlarsınız ya hehehehehe", "yav ben de şaşşırdım kardeşeeeeeeem" gibi akıllı(!) bkz'larla dolu entry'ler hepten, tastamam uçurulmalıdır, yazarları bile sözlükten atılmalıdır.

akıl fikir ve kendime de sabır diliyorum.
  • ispiyon etme arzusuyla yanan bir suserin, zaman zaman baltayı taşa vurduğu ispiyon nedeni.