şükela:  tümü | bugün
 • ulaşım için farklı bir alternatif sunan seyahat sitesi. bir nevi organize edilmiş otostop. kazan kazan mantığıyla çalışıyor. sizin arabanız var ve yola çıkacaksınız diyelim, ben de aynı güzergahın yolcusuyum fakat arabam yok. bu durumda tren, otobüs ve uçakla gitmenin yanı sıra sizinle de gidebilirim. işte bu site bizim birbirimizi bulmamızı sağlıyor.

  http://www.blablacar.com/
 • türkiye'de neden yapılmadığını düşündüğüm harika sitedir. şehirler arası yolculuklarda otobüs ve trene doğrudan, uçağa da kısmen alternatif olacak "araba paylaşma" mantığı buraya da gelmeli!

  misal istanbul'dan atina'ya gideceksin, giriyorsun blablacar.com'a, bakıyorsun kim varmış, ne kadar istiyormuş. referanslarını kontrol ediyorsun. sonra telefon numarasını alıyorsun, kişiyi arayıp konuşuyorsun, anlaştıysan sözleşiyorsun.

  ben madrid-valencia arasını buradan bir arkadaşın arabasıyla 15 avro'ya girmiştim. arabada 4 kişiydik, hepsi de çok tatlı insanlardı. otobüse binsem 25 avro'ydu.

  uzun lafın kısası, haydin lan girişimciler!

  birkaç sene sonra gelen edit: adamlar türkiye pazarına girdiler ya la!
 • avrupa'da ülke içi ulaşımda en ucuza getirebileceğiniz ve bu haftasonu iki defa kullanmış olduğum ulaşım yoludur. prosedür şöyle işliyor: başlıktaki adrese girip gideceğiniz yeri belirliyorsunuz oraya kimler, ne zaman gidiyorlar öğrenebilirsiniz ve ucuz bir miktarda para ödeyerek yol alabilirsiz. sürücüyle veya arabadakilerle aynı dili konuşabiliyorsanız çok zevkli bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. sitede sürücülerin numaralarına da ulaşabilirsiniz ki iletişim için en iyi ve garanti yol budur.

  türkiye'de böyle bir şeye rastlamadım ama olsa mükemmel bir girişim olabilir.
 • türkiye pazarına girişi için webrazzi üzerinden iş ilanı açan fransa merkezli araba paylaşma servisi. blablacar ismi servis kullanıcılarının kendilerini konuşkan olarak tanımlayıp tanımlamamasından geliyor. yolculukta sessizliği tercih edenler ‘bla’, yol sohbetsiz geçmez diyenlerse ‘bla bla’ olarak adlandırılıyor.
 • türkiye pazarına girecek araç paylaşım servisi.*
  korsan taksi muamelesi göreceği kesin bakalım bunu nasıl aşacaklar.
 • amerikada da lyft olarak adlandırılan benzer bir sistem mevcuttur. bu arabaların önüne tanınmak için pembe bir bıyık figürü takılıyor. aslında bizde de sakallı, bıyıklı bir figür konabilir.
 • yurtdışına çıktığınızda veya erasmus yaptığınızda mutlaka bir gözatın. mesela bulunduğunuz yer roma diyelim. kalkış yeri roma seçiyoruz ve varış yerini boş bırakıyoruz. fiyatları en yüksekten en düşük seviyeye sırala dediğimizde gidebileceğimiz en uzak yerler çıkıyor. kendinize böyle bir plan yapabilirsiniz fakat mutlaka arabanın sürücüsü ile mesajlaşın.
 • carpoolingin daha pahalı tanıtılanı