• dc universe içindeki en güçlü karakterlerden biri. büyücü shazam tarafından kendisine verilen güçleri kötü kullandığı için 10.000 yıl esaret edilmiş ve galaksinin en ucra yıldızına yollanmıştır. dünyaya geri dönebilmek için 5.000 yıla yakın uçtuğu söylenir. ayrıca bir anti-kahramandır. yukarıda yazan bir iki yorum içinde "kahraman" olarak bahsedilmiş, yanlıştır. süpermenden duruma göre güçlü olabilir çünkü black adam'ın gücünün kaynağı büyüdür. büyü, süpermen'in kripton taşından sonraki en büyük zayıflıklarından biridir. kaptan marvel (dc shazam)'dan önceki seçilen kişi black adam'dır. kendisi antik mısırlıdır. güçleri tasvir edilirken eski mısır tanrılarının kullanılması sebebi güçlerinin kaynağının tanrılar olmasıdır. bu arada güçleri şöyledir:

-shu'nun dayanıklılığı; black adam mısır tanrısı shu tarafından bahşedilen güçle neredeyse hiç yorulmaz, acıkmaz, susamaz. yüzlerce yıl boyunca yemeden, içmeden, nefes almadan yaşayabilir.
    -horus'un hızı; göklerin tanrısı olan horus tarafından bahşedilen hız sayesinde black adam çok yüksek hızlarda uçabilir, koşabilir, yerçekimine dayanabilir.
    -amon'un gücü; amon antik mısırda tanrıların tanrısıdır ve bu gücü black adam'a verilmiştir. black adam rahatlıkla süpermen ile boy ölçüşebilir.
    -thoth'un bilgeliği; bilgelik bölümü biraz karmaşık ama black adam'da bilinen evrendeki her canlıyla iletişim kurabilecek zekaya sahiptir. hemen herşey hakkında bilgi sahibidir. ayrıca black adam'ın hep çok kaslı ve normal ortalama insandan iri yapılı çizilmesinin sebebi budur. zekanın fiziğe etki etmesi temelli farklı bir ırk gibi düşünün.
    ayrıca süper işitme gibi insan üstü duyuları vardır.
    -aton'un gücü; shazam gücünü black adam'dan geri aldıktan sonra black adam yaşam enerjisini büyüden değil ışığın, güneşin tanrısı olan aton'dan almıştır. bu sayede elektrokinezi gücü kazanmıştır. gücünü de besleyen bu ışığı manipüle ederek rakipine yıldırımlar saçabilir.
    -mehen'in cesareti; eski mısırda mehen, güneş tanrısı ra'nın gece yolculularında -firavunun mezarında bulunan- amduat'a sarılı halde gezen yılan tasvirli kuruyucu tanrıydı. firavun'un da ra ile mehen eşliğinde ölümsüzlüğe yürüdüğü söylenir. black adam'ın cesareti de buradan gelir. fiziksel ve psikolojik bir çok saldırıya çok rahat dayanabilmesini sağlar. psimon gibi telekinesi ile beyin eriten süper kötüler bile black adam'a yaklaşamaz. ayrıca mehen tarafından kutsandığı için black adam ölümsüzdür. çok ağır yaralanmalardan kurtulabilir.
    -büyü gücü; black adam antik mısır tanrıları tarafından büyü gücüyle donatılmıştır. çeşitli amaçlar için bu gücü kullanabilir. misal bu sayede isterse gücünün bir bölümünü istediği kişiyle paylaşabilir, onu da kendi gibi güçlendirebilir.
    -black adam birebir dövüşte vandal savage tarafından geliştirilen dhritishastra ustasıdır, bu dövüş sanatı o kadar karmaşıktıdır ki öğrenebilmek için birden fazla yaşam döngüsü gerektirir. bu bölümü batman fanlarını kudurtabilir lakin birebirde düvüş yeteneği sayesinde batman'i büyü gücü kullanmadan rahatlıkla dövebilir.

bu kadar güce rağmen nedir zayıf yönleri diyorsanız eğer onlar da şöyledir:

-sihire karşı tamamen savunmasızdır. eğer kendi gücünden büyük bir sihir gücü ile karşılaşırsa black adam dayanamaz.
    -aslen black adam bir insan olduğu için günümüz dünyasında binlerce yaşındadır fakat orta yaş insan görünümündedir. gücünün kaynağı eskiden büyücü shazam iken artık antik mısır tanrılarıdır. eğer tanrılar gücünü alırsa black adam anında toza, fosile dönecektir.

filmde ise trailer üzerinden eski mısırda köle zamanları, ailesinin katledilişi gibi çizgi roman detayları görünüyor ki bu beni mutlu etti biraz. izlemeden yorum yapmanın bir ekşi geleneği olduğunu bildiğimden yorum yapmayacağım. film çıksın, görüşelim dostlar.

alt edit;
    öncelikle özelden yorum yazan güzel arkadaşlara teşekkür ederim. filmi biraz geç izledim, kusura bakmayın.

biraz spoiler içerebilir, spoiler alert
    .
    .
    .
    öncelikle film özelinde black adam başarılı şekilde tasvir edilmiş. kesinlikle çok güçlü, hızlı, çevik ve herşeyin farkında. bu durum çok hoşuma gitti. ayrıca cast konusunda (bkz: dwayne johnson) seçimi kesinlikle çok doğru seçimdi.
    görsel :))))
    karakterin anti-kahraman özelliği güzel şekilde işlenmiş. insanları ölüme sürüklerken tek bir an bile düşünmemesi, kendi kişisel fikirleri doğrultusunda kararlar vermesi gibi tipik özellikleri bir noktadan sonra rahatsız eder gibi olsa da aslında black adam tam olarak budur. black adam kahraman değildir.

ekşi sözlük hiçbir sikimi beğenmeme timi ise yine şaşırtmamış ve ergen tayfa marvel aşkıyla dc filmini olabildiğince yere vurmak için elinden geleni yapmış. arkadaşlar öncelikle bir konuda çok net bir şekilde haklısınız. dc filmlerini wb gerizekalıları ve bir kaç mal yönetmeni yüzünden yıllardır ilerleyemedi, filmlerinden bütünlük kurulamadı, watchmen tadında bir şey gerçekten çıkmadı, belki düzelir diye umuyoruz fakat götümüzdeki kıllar ağaracak be abi. fakat sinemada da gerçekten zor işlenecek karakterleri var dc'nin. kahramanları kadar en az düşmanları da gerçekten akıl doludur. 50.000 yıldan fazladır yaşayan vandal savage'ı bir filme sığdırmak, bir koca game of thrones sezonunu kısa film yapıp anlatmaya benzer.

senaryo içinde hatalar vardı, en basitinden bana saçma gelen ve hatta komik gelen şeylerden biri tacı çocuğa vermesi gibi basit meselelerdi. dc'nin mevzusu da bu, karakterlerin gerçek gücünü hissettiremiyor. superman vücut çalışmak için gezegen kaldırıyor ve black adam bu adamla rahatlıkla kavga edebilecek güçte diyorum ve konuyu burada kapatıyorum.

aksiyon sahneleri ile alakalı saçma yorumlar okudum, arkadaşlar adam güçlü, hızlı, çevik, uçuyor, büyü gücü var. böyle bir anti kahramanla alakalı nasıl bir film çekmek gerekiyordu? e tamam madem en doğrusunu siz biliyorsunuz, buyrun çekin derler adama.

ayrıca (bkz: psikopatizm) isimli yazara teşekkürler, açıklamasının altına imzamı atarım: (bkz: #144258300)

daha teknik konulara girmek istemiyorum çünkü her ne kadar film özelinde inceleme yapsam da boşa anlatıyor olacağım. malum dc'deki bir kaç "beyinsiz", hanry cavill'in artık süperman olmayacağını, dc evrenine reboot geleceğini açıkladılar. umarım yine aynı mallığı yapıpta birbiriyle hiç alakası olmayan, bağımsız solo filmler çekmezler.

öte yandan eğer ki gerçekten filmler size çok sıkıcı geldiyse dc animasyon serilerini takip edebilirsiniz. orada gerçekten güzel işlenen dc evrenleri var. ayrıca "young justice" ve "justice league 2001 yapımını izleyebilirler.

okuduğunuz için teşekkür ederim.
  • ilgi manyağı olduğundan şüphelendiğim, özel mesaj yolu ile artistlik yapmayı seven ve maalesef aile terbiyesi almamış bir tip.

sanal mecra için bu kadar egolu olması sıkıntılı.
  • sözlükteki varlığı beğenmediği entry sahibine hakaret etmekten ibaret olan en hafif tabiriyle aileden terbiye almamış bir oluşum. kendisi dahil kimseye faydası yok.

sözlüğün bekası açısından ;

(bkz: engelle)
    (bkz: başlıklarını engelle)
  • yaşadığı ülkeyi ve yöneticilerini tanıyamamış karaktersiz kişilik
  • --- spoiler ---

madem bu esmer kız çok zekiydi neden suratında füze patlayıp burnu kanamayan adama film boyunca döne döne demir çubuk atmaya kalkıştı.

--- spoiler ---
  • sıfır beklentiyle gitmeme rağmen beni yine de hayal kırıklığına uğratabilmiş filmdir. öyle sahneler vardı ki bunları gülmeden nasıl çekebilmişler dedik, diyalogların büyük çoğunluğunu herhangi bir ortaokul öğrencisi daha iyi yazarmış çok ciddiyim.

--- spoiler ---

şehrin göbeğinde birden kılıçlı iskeletler diriliyor, bunu gören halk anında oh yeah şu zopaylan döveriz bunları kafasına giriyor. bu arada milyonluk bir şehrin hepsi tek bir sokakta bekliyor, havada tanrılar çarpışırken halı falan satmaya devam ediyorlar. batman’in superman’i lavabo ile dövmesini özleyeceğim hiç aklıma gelmezdi lan. öyle kötü bir film.

--- spoiler ---
  • fragmanlardaki uçağın kanadına yumruk atma sahnesi filmde yok muydu ben mi hatırlamıyorum?
  • filmde gösterilen ve çizgi romanda farklı olan bazı şeylere değineyim.

--- spoiler ---

dr. fate kaskını taktığı anda zihnen nabu olur. onun kontrolü altına girer. büyü ustası olan nabu'dur. kaskın taşıyıcısı sadece bir bedendir, araçtır. atom smasher filmde "kaskı taktığında ele geçirilmiş gibi oluyor." diye bir replik kullanmıştı ama buna şahit olmadık. iron man gibi kaskını çıkarıp taktı adam. kent nelson'ın nabu'ya, farklı bir karaktere dönüştüğünü görmedik. kent nelson olarak izledik hep.

hawkman ise her öldüğünde reenkarnasyon geçirir ve dünyada rastgele bir yerde yeniden doğar. aynısı hawkgirl için de geçerli. ikisinden biri her öldüğünde, veya ikisi birden öldüğünde uzun yıllar boyunca birbirlerini ararlar ve içgüdüsel olarak kavuşmaya çalışırlar. bu yüzden dr. fate'in hawkman'in ölmesini istememesi, kendini feda etmesi gereksizdi. anlaşılan hawkman'in bu özelliğini de filmde yok saydılar.

black adam asla "shazam" demez. çünkü eğer bu kelimeyi söylerse 5000 yaşında olduğu için aniden yaşlanır ve toza dönüşür. görsel
    buna çizgi romanlarda ve animasyon filminde şahit olmuştuk. filmde bunu da yok saymışlar.

ayrıca güçlerini oğlundan alma gibi bir muhabbet yok. eski orjinine göre büyücü bunu şampiyonu olarak seçiyor fakat sonradan güçlerini kötüye kullanmaya başlayınca pişman olup hapsediyor. güncel olarak değiştirilmiş orjininde ise black adam'ın yeğeni şampiyon olarak seçiliyor. o ise yeğenini öldürerek güçlerini çalıyor. (shazam deyip dönüşeceği anda yeğenini öldürüyor.görsel) yani black adam bildiğiniz pislik, kötü bir insan. asla iyi birisi değil. sadece kendini düşünür.

--- spoiler ---

eminim aklıma gelmeyen başka detaylar da vardır. aklıma geldikçe editlerim.
  • filmi yapılmaya aşırı müsait bir karakter. karakter yapısı olarak sinemaya uyarlandıkları haliyle venom, joker ve solo filmi olmasa da first class sonrası x-men serisini taşıyan karakterlerden olan magneto'ya çok benziyor.

köken hikayesi birkaç kere değişti ama ben en güncel olanı kullanacaklarını düşünüyorum çünkü modern hikayesindeki kölelik, zalimlere başkaldırı gibi temaları günümüzde çok revaçta.

black adam özellikle son 10 yıldaki haliyle iyice anti kahramana evrildi. karakter zaten hiçbir zaman "salt kötü" olmadı. mesela ailesini öldüren, zorba köle tacirlerine ve tiranlara karşı savaşacak kadar iyi bir karakter ama bunu yapacak gücü elde etmek için kendi tek akrabası olsan öz yeğenini öldürebilecek ve sonra kendisi tirana dönüşebilecek kadar kötü bir karakter. muhtemelen filmde joker ve venom'da olduğu gibi karakteri daha sempatik hala getirmek için ikinci kısımdaki kötülükleri biraz daha törpüleyerek daha fazla anti kahraman tarafını vurgulayacaklar. zaten fragmanda da "iyilik için savaşıyorum ama kitabına göre oynamıyorum" mesajı veriliyor, günümüz sinema seyircisi seviyor bunları. zaten rol de dwayne johnson'a verildi. dwayne johnson'ı düğün videosunda oynat yine bir milyar gişe yapar.

beni asıl mutlu eden sinemada hiç göreceğimizi pek düşünmediğim justice society of america'ya da yer verilmesi. doctor fate ve hawkman'i bir kenara bırakıyorum, cyclone özellikle şaşırttı. dünyada muhtemelen bu karakterin tek hayranı benim. dc 10 yıl önce new 52'ye geçerken rafa kaldırmıştı karakteri, bir daha da görmedik. belki çizgi romanlara da geri döner kızıl fırtınam.
  • dünyadaki 3-5 cyclone hayranından biri olarak filme heyecan duymamın en büyük nedeni kızıl saçlarıyla, beyaz teniyle, çilleriyle sevimlilikte bir doruk noktası olan cyclone karakterinin filmde yer almasıydı.

ama tabii ki hollywood “kızıl mı? o zaman zenci birini cast edelim” politikasını sürdürdü. aslında bekliyordum ama konsept çizimlerin çizgi romana sadık kaldığını görünce belki bu sefer olur mu dedim. sonuç olarak olmadı, bir kızıl daha sosyal adalet savaşlarında düştü. benim de bu filme ilgim aynı oranda düştü.

hatta twitter’da bir başka beyaz ve kızıl karakterlerin zencileştirilmesi gayet ırkçı yaklaşımlarla kutlanıyor belli kesimlerce. ama muhtemelen buradaki ırkçılığa dikkat çekenler ırkçı ilan edilecek çünkü abd’nin geçmişte yaptığı hayvanlıklar.
hesabın var mı? giriş yap