şükela:  tümü | bugün
  • eskişehir in ihtiyacı olan kahveci.

kahveci demek az kalıyor aslında. mükemmel iki insan. abi kardeş. kahve sever. eskişehir in en güzel kahvelerini aşkla yapıyor sanırım. beş ay kadar önce açılmış. müşterilerimizden bol bol duyduk, en sonunda dün akşam uğrama fırsatımız oldu. baktım baktım bulamadım sözlükte adına başlık. "cık cık" dedim. neyse.

aklınıza gelmeyecek demleme yöntemleri -soğuk demleme dahil, star wars temaları, el işi masaları, gramla ölçülen, derecelerle demlenen kahveleri, metal süzgeçleri ve en önemlisi samimiyetleri. pek anlamasam bile, üç bardak kahve tattım beni davet eden güzel hanım sayesinde. ben french press insanıyım. kahve içmemişim bugüne kadar. ha bir de tea latte ikram ettiler çıkarken, "behey" dedim içimden. dışımdan teşekkür ettim pek tabii.

endüstriyel kahvelerden, hızlı tüketimden bıkmış, samimiyet ve kaliteli kahve arıyorsanız bir uğrayın derim. kahveniz demlenirken sohbet etmeyi, "bu ne şimdi?" demeyi seviyorsanız, ahanda burası orası işte. öyle yani. eskişehir de haller gençlik merkezinin bir arka sokağında, ara sokakta. bir gidin, deneyin. sonra teşekkür edersiniz.
  • eskişehir'de taze ve kaliteli kahve arayanların ilk tercihi olması gereken mekan. taze kahve çekirdeği temin etmek de mümkün.
  • eskişehir'de kendine ait küçük ama samimi mekanının dışında birçok cafe ve bara, başka illerde de kimi mekanlara kahve veren; ürün çeşitliliği (aklıma gelenler : sidamo, supreme, excelso, yirga cheffe, costa rica vs.) ve demleme teknikleri bakımından (cold brew, v60, aeropress vs.) türkiye'de az sayıda bulunan kaliteli "coffee brew" mekanlarından biri.

öyle kahve evi tadında dandik ama büyük çaycı mekanı değil, sıcak ve içten servisiyle, dost canlısı çalışanlarıyla bildiğin arkadaş evi tadında takılabileceğiniz, basit ama şahane dekoruyla (özellikle star wars veya retro elektronik cihazlardan hoşlanıyorsanız..) oturduğunuz yerden kalkmak istemeyeceğiniz küçük bir kahve kavurma ve demleme istasyonu diyebilirim.
  • mekan eskibağlar‘da ve batıkent‘e de yeni bir şube açacaklar.

eğer siz de bir yaz günü sokağı ve kaldırımları işgal eden bu tatlı ve minik kahvecide akşama doğru içeceğinizi yudumlarsanız -bir ihtimal- elinde pizzasıyla dükkanına doğru gelen işletmecinin yere tükürmesine şahit olabilirsiniz.

ve şimdilerde istanbul kahve festivali‘nde hünerlerini göstermektedirler, sanırım.
  • eskişehir'in hipster mekanı. enteresan bir yerde aslında tam bir çay ocağı olacakken müthiş bir girişimcilik örneği ile kahve makinesine para yatırıp dünya kahveleri satarak şimdilerde para basmaktadır.

5 liraya o kahveleri içemezsiniz lan hiçbir yerde, kıymetini bilin.
  • işletmecilerinden biri varuna cafe del mundo'nun eski personel şefi olan mekan. hala da varuna'lara kahve hazırlama eğitimi vermeye gitmektedir.

samimiyettir, güzel müziklerdir (gerçi güzel müzik bir spotify tıkı uzaklıkta ama kulak yoksunu eskişehir mekan işletmecilerimiz bunu bile becerememektedir.), salaşlıktır.

menü yoktur -varsa da ben görmedim- siz siparişi almaya gelen arkadaşa nassı bir şey istediğinizi söylersiniz, o en güzelinden ayarlar getirir.
  • gittim, gördüm, denedim. başlık hep eş dost yorumu ile dolmuş, oraya tesadüfen gitmiş eskişehir'de yaşamayan birisi olarak bende eleştirilerimi yazayım.

çekirdekler fena değil bazıları bana göre bir tık fazla kavrulmuş, drip için metal filtre kullanmaları tabii ki eksi puan. kendilerini daha fazla geliştirmeleri lazım. eskişehir'e tekrar yolum düşerse yine giderim. kahveye hep destek tam destek.

tanım: eksikleri olan güzel mekan.