şükela:  tümü | bugün
 • eskişehir in ihtiyacı olan kahveci.

  kahveci demek az kalıyor aslında. mükemmel iki insan. abi kardeş. kahve sever. eskişehir in en güzel kahvelerini aşkla yapıyor sanırım. beş ay kadar önce açılmış. müşterilerimizden bol bol duyduk, en sonunda dün akşam uğrama fırsatımız oldu. baktım baktım bulamadım sözlükte adına başlık. "cık cık" dedim. neyse.

  aklınıza gelmeyecek demleme yöntemleri -soğuk demleme dahil, star wars temaları, el işi masaları, gramla ölçülen, derecelerle demlenen kahveleri, metal süzgeçleri ve en önemlisi samimiyetleri. pek anlamasam bile, üç bardak kahve tattım beni davet eden güzel hanım sayesinde. ben french press insanıyım. kahve içmemişim bugüne kadar. ha bir de tea latte ikram ettiler çıkarken, "behey" dedim içimden. dışımdan teşekkür ettim pek tabii.

  endüstriyel kahvelerden, hızlı tüketimden bıkmış, samimiyet ve kaliteli kahve arıyorsanız bir uğrayın derim. kahveniz demlenirken sohbet etmeyi, "bu ne şimdi?" demeyi seviyorsanız, ahanda burası orası işte. öyle yani. eskişehir de haller gençlik merkezinin bir arka sokağında, ara sokakta. bir gidin, deneyin. sonra teşekkür edersiniz.
 • eskişehir'de taze ve kaliteli kahve arayanların ilk tercihi olması gereken mekan. taze kahve çekirdeği temin etmek de mümkün.
 • eskişehir'de kendine ait küçük ama samimi mekanının dışında birçok cafe ve bara, başka illerde de kimi mekanlara kahve veren; ürün çeşitliliği (aklıma gelenler : sidamo, supreme, excelso, yirga cheffe, costa rica vs.) ve demleme teknikleri bakımından (cold brew, v60, aeropress vs.) türkiye'de az sayıda bulunan kaliteli "coffee brew" mekanlarından biri.

  öyle kahve evi tadında dandik ama büyük çaycı mekanı değil, sıcak ve içten servisiyle, dost canlısı çalışanlarıyla bildiğin arkadaş evi tadında takılabileceğiniz, basit ama şahane dekoruyla (özellikle star wars veya retro elektronik cihazlardan hoşlanıyorsanız..) oturduğunuz yerden kalkmak istemeyeceğiniz küçük bir kahve kavurma ve demleme istasyonu diyebilirim.
 • mekan eskibağlar‘da ve batıkent‘e de yeni bir şube açacaklar.

  eğer siz de bir yaz günü sokağı ve kaldırımları işgal eden bu tatlı ve minik kahvecide akşama doğru içeceğinizi yudumlarsanız -bir ihtimal- elinde pizzasıyla dükkanına doğru gelen işletmecinin yere tükürmesine şahit olabilirsiniz.

  ve şimdilerde istanbul kahve festivali‘nde hünerlerini göstermektedirler, sanırım.
 • eskişehir'in hipster mekanı. enteresan bir yerde aslında tam bir çay ocağı olacakken müthiş bir girişimcilik örneği ile kahve makinesine para yatırıp dünya kahveleri satarak şimdilerde para basmaktadır.

  5 liraya o kahveleri içemezsiniz lan hiçbir yerde, kıymetini bilin.
 • işletmecilerinden biri varuna cafe del mundo'nun eski personel şefi olan mekan. hala da varuna'lara kahve hazırlama eğitimi vermeye gitmektedir.

  samimiyettir, güzel müziklerdir (gerçi güzel müzik bir spotify tıkı uzaklıkta ama kulak yoksunu eskişehir mekan işletmecilerimiz bunu bile becerememektedir.), salaşlıktır.

  menü yoktur -varsa da ben görmedim- siz siparişi almaya gelen arkadaşa nassı bir şey istediğinizi söylersiniz, o en güzelinden ayarlar getirir.
 • gittim, gördüm, denedim. başlık hep eş dost yorumu ile dolmuş, oraya tesadüfen gitmiş eskişehir'de yaşamayan birisi olarak bende eleştirilerimi yazayım.

  çekirdekler fena değil bazıları bana göre bir tık fazla kavrulmuş, drip için metal filtre kullanmaları tabii ki eksi puan. kendilerini daha fazla geliştirmeleri lazım. eskişehir'e tekrar yolum düşerse yine giderim. kahveye hep destek tam destek.

  tanım: eksikleri olan güzel mekan.
 • eskişehir'de fiyat/performans olarak içebileceğiniz en iyi kahveleri barındıran kahveci. o kadar iyi ki çevresinde bir sürü taklidi açılmış.
 • çekirdeğini kendi öğütür, toptancıya bırakmaz. bu yüzden tarzını koruyabilen bir mekan. ayrıca itina ile emek sömürüsü yapılarak toplanmış her yöreden kahveyi evde de içebiliyorsunuz. öğütüp satıyorlar efendim. güzel kahve.
 • kusura bakmayın ama kendine 3. nesil kahve dükkanı diyen bir mekan olarak çekirdeğini kendisinin öğütmesi(belki de kendi kavuruyor denmek istenmiştir) övgü konusu olabilecek bir durum değildir. çekirdeğini bir zahmet kendisi öğütecek zaten. starbucks da kendisi öğütüyor çekirdeği. mesele kendisinin kavurup kavurmadığı ki ben eskişehir' i bırakın bursa ve istanbul' da dahil olmak üzere kendisine 3. dalga kahveci deyip de çekirdeğini kendisi kavuran çok az mekan gördüm. bildiğim kadarıyla coffee sapiens ve coffeetopia çekirdekleri kendisi kavuruyor.

  mekana gelirsek hoş bir konsept olmakla birlikte pek konforlu bir mekan değildi. öyle oturayım kitap okuyayım denecek bir yer değil benim için. he, adamların böyle bir derdi, iddiası yoktur belki. kaldı ki olmak zorunda da değil, ben kendi beklentim doğrultusunda yazıyorum bunu. kahve sunumları çok hoştu onu belirteyim. kedd coffee' nin sahibinin arkadaşım olması sebebiyle bir dönem çok sık gittiğim eskişehir' de genelde kedd' de içerdim kahvemi ama black cat de hoş bir kahve dükkanıdır. kedd coffee de dahil olmak üzere ve bu sözlüğe yazdığım, övdüğüm, sık gittiğim ve çok sevdiğim kahve dükkanlarının 3. dalga kavramının hakkını ne kadar verdikleri bence tartışılır.

  edit: kedd' in sahibi arkadaşıma sordum, black cat, kahvesini kendisi kavuruyormuş. takdir ettim. ayrıca muhtemelen o çekirdeği kendileri öğütüyor yazan arkadaş da kendileri kavuruyor demek istemiştir. kötü kavuruyorlar demiyorum ama kötü kavuruyor bile olsalar kendi adıma yine takdir ederim. böylece kendi tatlarını yaratarak gerçekten butik bir kahve dükkanı olurlar ki sanırım şu anda da öndelerdir benzerlerinden.