şükela:  tümü | bugün
 • gösterime girdiği vakit müzikleri hans zimmer imzalı diye seyre gidilen film. afrika'nın kara kaderini kullanarak duygu sömürüsü yapmaya çalışıldığı, hele bir de "bakın durum şöyle şöyle vahimdi, biz o yüzden gittik karıştık işlerine" türünden sahneleri-diyalogları bolca olduğu için amerika'nın klasik propagandasının bir ürünü daha olduğu anlaşılan film. filmde seyircinin derinden etkilenmesi kaçınılmaz olan açlık, sefalet ve ölüm görüntüleri ilk sahnelerde bolca kullanılmış, düzenledikleri operasyon haklı çıkarılmaya çalışılmış. birçok sahnede tekrar tekrar geçen söz ise "kimseyi ardımızda bırakmayız"... evet, amerikan ordusu girip de daha çok karıştırdığı yerlerden çıkarken kendinden olan kimseyi ölü ya da diri ardında bırakmıyor; ama ya karşı taraftan olanların âkıbeti?... film işte bir tek bunu iyi anlatmakta, güya kurtarılmaya gidilen sivillerin nasıl da iki ateş arasında kaldığını ve iki tarafça da kıyıma uğratıldığını ortaya sermekte. ama filmin müzikleri apayrı bir konu. kurguya ne dersek diyelim, müzikler insanı alıp götürüyor.

  (bkz: gortoz a ran)
  (bkz: hunger)
  (bkz: still)
  (bkz: synchrotone)
 • görsel efektleri zamanına göre ne kadar iyi ve övgüyü hak ediyorsa, senaryo ve alttan verilmeye çalışılan kahraman amerikan askeri imajı o kadar yerilmeye layık ilginç bir filmdir.
 • şu filmin yorumlarına dahi bakınca cahil olmanın ne zor iş olduğunu bir kez daha açıklayan film.

  bilindiği üzere solcusu, sağcsı, dincisi, türkü kürtü, türkiye’de yaşayanların takriben %95’i amerikan ordusu düşmanıdır. ancak bunu bilen ve saygı duyan birisi olmama rağmen şu filmin geçtiği olaya ilişkin böylesine abuk yorumlar gerçekten insanın umudunu kırıyor geleceğe dair.

  1990-1991 yıllarında kuveyt’i sebesiz ve haksız yere hukuksuzca işgal eden irak’ı (biz de tüm dünya ile beraber dalıyorduk ancak bugünlerde nasıl bir tedrisattan geçtikleri ortaya çıkan yıldızlı insanların çekinceleri ile yapamadık) dize getiren abd ve birleşmiş milletler, 1992’de somali’de yaşanan iç savaşın yarattığı açlığa müdahale için somali’ye asker çıkardı.

  belki unutanlarınız vardır, türk ordusu da bu operasyona katıldı hatta 3 kez saldırıya uğradı ancak zaiyat vermedi. (hep merak etmişimdir askerlerimiz orada somali’lerce öldürülseydi bizim insanımızın şimdiki tepkisi ne olurdu bu filme).

  abd bir süre ortamı izledikten sonra asıl sorunun ilk başlarda müttefik belledikleri savaş lordlarının babası sayılan aidid olduğuna karar verdi ve ona cephe alınca işler karıştı. tüm bu olayları gene geçiyoruz.

  şimdi sonuca gelirsek, bu çatışma sonucunda kaybedilen askerler yüzünden abd bir süre bu tür olaylarla ilgilenmemeye askerini tehlikeye sokmamaya karar verdi. peki ne oldu sonucunda:

  - 1994 ruanda soykırımına kimse müdahale etmedi.
  - bosna savaşına bu karardan vazgeçilene kadar kimse müdahale etmedi.
  - somaliye halen kimse müdahale etmiyor, bizim başbakanımız hariç

  birde yazmışlar neden ordaydı amerikan askerleri diye. ya kardeşim aç oku ne diye ordaydı kim naapsın siktiğimin somalisini. adam senin gibi turkcell'e mesaj atıp 5 lirayı kimse yok mu derneğine bağışlamıyor somali için. yardım edecekse ordusunuda gönderiyor, adam gibi dağıılsın malzemeler, itin kopuğun eline geçmesin, kimse kimseyi öldürmesin diye, sen hala neden ordaydı diyorsun. ayrıca sende ordaydın, zırhlı tugayın oradaydı.

  http://t3.gstatic.com/…5g6fikl38oglm-2falkon08rbsyi

  http://i106.photobucket.com/…kish army/tsk_zma3.jpg

  umarım amerikan ordusuna muhtaç kalmazssınız. 2. dünya savaşındaki fransızlar, ingilizler, hollandalılar, ruslar, çinliler, belçikalılar ve diğerleri gibi..
 • çok duygusal bir samimiyetsizlik ürünü.
 • tipik amerikan savaş filmlerindendir ve izlemek cidden zaman kaybıdır.
  tek yanlı amerikan bakış açısıyla çekilmiş bir film izleyecekseniz rambo serisi çok daha iyi bir alternatiftir bence.
  spiderman'da, the rock'da, forrest gump'da, saving private ryan'da gördüğünüz abd bayrakları ve amerikan yanlısı ucube milliyetçilik bile sizi boğuyorsa; bu filmi hiç izlememelisiniz o vakit.

  platoon çok daha kaliteli bir savaş filmidir meraklıları için.
 • orlando bloom için izlemek istiyorsanız uzak durun. sadece 3-5 sahnede görünüyor. filmdeki en t.şaklı karakteri eric bana canlandırmış.
 • --- spoiler ---

  bu filmde sonlara doğru bir yerlerde hummer ile gezinen bir ekip vurulur vurulur da ölmez, böyle hareketleri ağırlaşır, yüzlerine bir dalgınlık ifadesi gelir, elleri yüzleri kan olur ama şöför ve bir tip daha sanırım çavuş vs. ölmezler, sanki inadına ölmüyoruz alıştık vurulmaya der gibidir sahne ve yüz ifadeleri, bu parçalar itibariyle malkoçoğlu kurgularıyla yarışır film, yer yer onu geçer.

  --- spoiler ---
 • adını saygıyla andığımız bir komutanımız sürekli kara şahin düştü filmini izlediniz mi izlemediyseniz muhakkak izleyin derdi, iç güvenlik harekatında bu filmden alınacak dersleri anlatır dururdu, artık adam filmden nasıl etkilenmişse iki lafından biri buydu
 • (bkz: classic)

  10 / 10.