şükela:  tümü | bugün
 • zimmerman ve michael brown olaylarindan sonra amerika'da baslayan toplumsal harekettir. zencilere esit davranilmadigina ve polis zorbaligina dikkat cekmeye calisir. amerika'da zencilerin katildigi cogu protestoda kesinlikle boyle bir pankart vardir.
 • the atlantic dergisi haziran 2016 sayisindan alintidir.(amerika)

  2013 yilinda beyazlarin ortalama varligi $140,000'dan daha fazla bulunmustur.bu ispanyol irkindan gelenler icin $14,000 ve zenciler icin $11,000'dir.

  ev sahibi olma orani beyazlar icin %72,ispanyollar icin %45,ve zenciler icin %42'dir.

  bir arastirmaya gore bir yerlesim alanindaki insanlarin,mahalle yani,%10 ya da daha fazlasi zenci ise,o mahalledeki evlerin degerleri dusmektedir.

  e simdi sen zenci olsan kizmaz misin? evet zencilerin de hatalari var.yok degil.fakat kizmaz misin?
 • artık kullanılması eşitlik değil siyah ırkçılığı anlamı taşır. ulan sen gidip "all lives matter" diyemiyorsan ve hala black lives matter diye ortalıkta dolanıyorsan neren eşitlikçi senin? oldu olacak beyaz tenlisiniz diye utanıp özür falan da dileyin he?

  yıllar sonra gelen edit: fikrim hala aynı. siyahlara ekstra eziyet eden polislere verin cezaları, ibretlik edin alayını, diğerleri de akıllansın. niye gidip bu sloganı kullanayım? biz ki dünyanın ilk siyah savaş pilotunu * çıkarmış bir imparatorluktan kurmuşuz bu cumhuriyeti.

  siyah, beyaz, sarı, kırmızı... hepsi birdir bizim için. eşitlik ve pozitif ayrımcılık kavramlarını aynı anda savunamazsınız. yok öyle yağma.
 • amerika'da neredeyse her yerde duvarlarda, arabaların üzerinde görebileceğiniz anlamlı slogan.
  black is beautiful
 • abd nin her yerinde gorebilirmismisiz yok artik. bu kadar da desteksiz sallanmaz siyahilerin yogunlukta yasadigi bolgelerde bile rastlamadigim irkci bir slogan.
  (bkz: all lives matter)
 • başına hetşeg koyup defalarca yazınca stanford'a sokan şey.

  ingilizce kaynaklar:
  http://time.com/…ahmed-stanford-black-lives-matter/
  http://www.telegraph.co.uk/…iting-blacklivesmatter/

  türkçe kaynak:
  http://www.pervinkaplan.com/…-stanford-a-girdi/2766

  lakin ahmed aynı zamanda white house yemeklerine daver edilen tedx konferansları veren, halihazırda başarılı bir kimseymiş diye de belirtiliyor.
 • black lives matter (siyahların hayatı önemlidir) adlı sivil toplum hareketi, beyaz polisler tarafından öldürülen siyah amerikalı sayısının artması sonucunda ortaya çıkmıştır. harvard üniversitesi’nde profesör nancy krieger öncülüğünde yapılan bir araştırma da polis tarafından öldürülen 15 yaş ve üzerindeki siyah ve beyazları karşılaştırılmış. krieger tarafından siyah erkeklerin güvenlik güçlerince öldürülme riskinin beyaz erkeklere göre 5 ila 19 kat daha fazla olduğu belirtilmiş. farkın kesinlikle çok büyük olduğunu söyleyen krieger, bu ölümlerden bazılarının önlenebileceğini belirtmiş. araştırma sonunda, polis kaynaklı ölümlerin bir kamu sağlığı sorunu olarak ele alınması çağrısı yapılmış: ölümlerin kamu sağlığı üzerinde büyük etkisi olduğu, toplumda travmaya neden olduğu ve aileleri etkilediği açıklanmış.
 • yok canım, cidden mi?

  (bkz: #92559212)

  america's dirty war, kill whitey! (america'nın kirli savaşı; beyazlara ölüm)

  bütüne bakmaz ve ayrıntılara takılırsanız gerçeğin tümünü kaçırırsınız.

  iq farkının bir başka ifadesi : ırklararası suç savaşı ; siyahlar beyazlara karşı, beyazların siyahlara karşı işlediği suçlardan 50 kat daha fazla suç işliyor.

  --- spoiler ---

  most victims of race crime — about 90 per cent — are white, according to the survey “highlights from 20 years of surveying crime victims,” published in 1993.

  (bkz: https://www.ncjrs.gov/pdffiles1/bjs/144525.pdf)

  almost 1 million white americans were murdered, robbed, assaulted or raped by black americans in 1992, compared with about 132,000 blacks who were murdered, robbed, assaulted or raped by whites, according to the same survey.

  blacks thus committed 7.5 times more violent inter-racial crimes than whites even though the black population is only one-seventh the size of the white population. when these figures are adjusted on a per capita basis, they reveal an extraordinary disparity: blacks are committing more than 50 times the violent racial crimes of whites.

  according to the latest annual report on murder by the federal bureau of ınvestigation, most inter-racial murders involve black assailants and white victims, with blacks murdering whites at 18 times the rate that whites murder blacks.
  --- spoiler ---

  google tercümesi

  1993'te yayınlanan “20 yıllık suç mağdurları izleme araştırması” anketine göre çoğu ırk suçu mağduru - yaklaşık yüzde 90 - beyaz.

  aynı ankete göre, 1992 yılında siyah amerikalılar tarafından yaklaşık 1 milyon beyaz öldürülmüş, soyulmuş, saldırıya uğramış veya tecavüze uğramış, beyazlar tarafından öldürülmüş, soyulmuş, saldırıya uğramış veya tecavüze uğramış yaklaşık 132.000 siyah bulunmakta.

  böylece siyahlar, beyaz nüfusun sadece yedide biri olmasına rağmen, ırklardan kaynaklanan suçları beyazlara göre 7.5 kat daha fazla işledi. bu rakamlar kişi başına göre ayarlandığında, olağanüstü bir eşitsizlik ortaya koyuyor: siyahlar, beyazların şiddet içeren ırkçı suçlarının 50 katından fazlasını işliyorlar.

  federal soruşturma bürosu tarafından yapılan cinayet hakkındaki en son yıllık rapora göre, ırklararası katliamların saldırganları çoğu siyah ve kurbanları beyaz, siyahların öldürme oranın, beyazların 18 katı.

  bazı yazarlar rakamların eski olduğundan bahsetti yıl 2013, https://eksisozluk.com/img/9kqly643

  zenci ailesinin çözülmesi sonucu zencilerin içine düştüğü acınası duruma yıllar öncesinden dikkat çeken bir araştırma : (bkz: https://web.stanford.edu/…an's the negro family.pdf)

  bütün bu sorunların altında iq diferansiyeli yatıyor. (bkz: la griffe du lion)

  https://reharmonized.an-earful.com/…eat-white-hero/

  (bkz: https://www.unz.com/…fredson-iq-summary-picture.png)

  (bkz: https://www.semanticscholar.org/…cc1b03560/figure/5)

  ------------------------------------------------------

  ırklar arası evlilik.

  may 19, 2017
  ıs love colorblind?

  by steve sailer
  published in national review, july 14, 1997

  https://isteve.blogspot.com/

  --------------------------------------------

  zencilerin zencileri köle olarak satmaları üzerine;

  (bkz: https://www.bbc.com/news/world-africa-53444752)