• slayer'in istanbul'da verdiği konserde, seyircinin uzun süre çalınması için bağırdığı bir parçadır. yanlız olayı ilginç kılan, binlerce kişinin aynı anda "black magic" diye bağırmasının yarattığı ve vardığı sonuçtu. olay şu şekilde gelişmişti:

"blek mecik! blek mecik! bleh mecih! blah macig! blah macunk! lahmacun! lahmacun!"
  • blokflüt ile çalması zevkli olan parça.
  • ünlü şair eric cantona, bir dost meclisinde kendisine sorulan "insanın içini cızlatan şarkılar" anketine black magic bkz.sini vermiş. hatta hızını alamamış "kerry king soloya duranda kendimi yakasım gelir" diye de devam etmiş...
  • bu sene 8 mile’in 20. yiliydi, eminem’in 50. yasiydi, rock and roll hall of fame induction falan darken sene 2002’ymiscesine dinledim teenage crushim zat-i sahanelerini. black magic en sevdigim sarkilarindan biridir (en sevdigim 50 sarkisi falan var). ılk ciktiginda bi hafta dinlemistim on repeat, simdi de shuffle’da cikar ara ara. zaten skylar grey ile olan duetleri bambaska. tragic endings falan da cok kalp. neyse sadede geliyorum…

bu sarkinin soyle bir kismi var:

we're an unlikely pair (yeah)
    like two different nike airs
    but ı'm the same size she wears (jordans)
    so ı think we're soulmates though (yeah)

dun halinin ortasina oturmus ful konsatrasyon koca bir dag camasir katlarken bu kisimda bi durdum. “he didn’t just say what ı think he did, did he?” seklinde bi tepki verdim. sizlerle onu paylasacagim.

soulmate burada yazildigi sekliyle ruh esi demek. sarkinin sozlerine farkli websitelerinden bi baktim her yerde ayni sekilde yaziyor “soulmate.” fakat soulmate’i telaffuz ettiginizde “sole mate” ile ayni sekilde ediyorsunuz. ve sole ayak tabani demek. bir onceki cumlede, “ı’m the same size she wears,” ayni numara ayakkabi giyiyoruz diyor. ayak tabanlari ayni buyuklukte oldugu icin taban esi de oluyorlar yani. demem o ki hem soulmate hem sole mate olarak anlamli bu kisim—fakat buna dair bir not yok lyrics’te.

soz konusu baska bir sanatci olsa mabadimdan uydurdugumu dusunurdum ama bu eminem’in yapmadigi bir kelime oyunu degil zaten. ayni sarkida dragon (draggin’) var mesela ama bu not edilmis.

sonuc olarak iki senedir dinliyorum sarkiyi, elde çorap yatakta otururken halıya takılı kalmak benzeri bir animda farkettim sunu. kim bilir daha neleri var da farkinda degiliz.
    <3

edit: surada yazilmis. fenerbahece’ye thanks.
  • hakan utangaç'ın bohçacı nidasıyla anons ettiği şarkıdır: blakmaecüüüü!!!!
  • slayer, show no mercy albümünün 6. şarkısı. birçok coverı mevcuttur. pentagram bu şarkıyı popçular dışarı albümünde "slaaayeeerr... show no mercy!!.. blaaacckk magiicc" şeklinde sunduktan sonra söylemiştir.. iyide etmiştir.
  • popçular dışarı albümünde hakan utangaç'ın tom araya'dan kat be kat daha iyi söylediği muhteşem parça. ayrıca hemen ardından hız kesmeden rotten dogs'a girerek seyircileri olası bir katliama yönlendirmeleri de bir o kadar ilginç. nan black magic ile çoşmuş bünye'ye rotten dogs verilir mi?! yıkarlar orayı.
  • jarvis cocker'ın jarvis isimli albümünde yer alan baya iyi bir şarkı. keyifli bir from the basement versiyonu da vardır şurda.

i woke up in the morning
    and all the bells were ringing
    my eyes could see the glory
    baby

could hear the song they're singing
    you only get to see the light
    just one time in your life
    oh, black magic
    that blows your mind away
    and takes you somewhere that you wanna stay
    you only get to stay one day
    oh, that cold black magic