şükela:  tümü | bugün
  • içerisinde milyonlarca ayrı nota içeren midi bestelerdir.

1942 yılında besteci conlon nancarrow'un piyanistlerin ritmik olarak kompleks müzikleri çalabilmekteki sınırlı yeteneklerinden daralıp delikler açılmış kağıt ruloları girdi olarak kabul edip çalan bir makina satın alması, insan eli ile çalınması imkansız derecedeki kompleks müzikal besteleri çalabilme imkanına sahip olarak, günümüzdeki elektronik müzik sanatçılarının öncüsü olmuştur.

mozart'ın eserlerinde bile döneminin aristokratları tarafından bir insanın bir günde idrak etmesi gerekenden çok daha fazla nota içerdiğini düşünmelerini hesaba katarsak, günümüzde midi teknolojisini kullanarak insan eli ve belki kulağı için çok kompleks gelecek bestelerin çalınması için oluşturulan eserlere black midi denir. black midi, ismini notasyonun insan gözü ile okunamayacak kadar kara olmasından alır.
  • güney londra’dan pek gizemli bir grup. haklarında online bilgi bulmak çok zor. ben kexp’te izlemiştim bu akşam da canlı izleyeceğim. gürültülü ve cayır cayır müzik yapıyorlar. kexp performansları göz kamaştırıcı.
    https://youtu.be/tmn1uueivva

giglerini ilan bile etmiyorlar. günübirlik geliyor çalıyor ve gidiyorlar. çok genç ve hayli cool’lar.
  • black midi'yi canlı izlemek bir efsanenin başlangıcına tanıklık etmek gibiydi. çok fazla konser takip ederim ama nicedir böyle performans, böyle âhenk, böyle devrim niteliğinde müzik dinlemedim. inanılmaz bir âhenk var. davulcu başka dünyadan, world class bir ritm şefi. vokal ian curtis'in 2020 versiyonu gibi, deli bakışlı riffleriyle sarkilara yon veren bir arkadaş. gitarist desen bana bir jonny greenwood. basçı son derece kendi halinde ve muhtesem âhengin bir parçası. (ileride degisebilecek tek eleman :)

nirvana'yı izleyememiş olmanın bir nevi tesellisi gibiydi black midi'yi kariyerlerinin başında izlemek. artık takipteyim. çok, çok büyük olacaklar.
  • grup olanını değil ama müzik türü olanını biliyorum.

kısaca pianoda çalınması imkansız olacak kadar çok nota bulunduran bestelere diyebiliriz. genelde elle çalınabilecek kadar az notayla başlayan bu besteler sonraları saniyebaşı piyanodaki her notayı hızlıca çalarak bilgisayarınızı çökertebilirler. anlatımı zor, youtube'da aratınca daha iyi anlaşılır.

black midi bestelerini çok seviyorum. her notanın normalde kaotik bir ses çıkarmasını beklerken çoğu zaman gerçekten çok canlı bir sesler bütününü duyuyorum. güçlü bir bilgisayarım olursa ve müzik kulağımı geliştirirsem ben de black midi yapmak isterim.
  • grup olanı yeni gitar müziğidir. önümzüdeki yıllarda dünyaya damgasını vuracaktır.
  • ilk ve en yeni albümleri "schlagenheim" adıyla 21 haziran tarihinde çıkan ingiliz gencecik gençlerin deneysel rock grubudur.

albüm eleştirileri ve yorumları çok iyi olduğu yönünde.
  • anam bu nee, bebelere bak sen. biraz icsellestirelim anlayalim su albumu sonra yine yorum yapariz ama ilk izlenimler olumlu ve heyecan verici.
  • 15 yıl önce the mars volta, 10 yıl önce swans, 5 yıl önce this heat dinlediğim günkü gibi heyecanlandıran grup. experimental post-punk, no wave ve math-rock üçgeni sınırlarında yürüyen grup. 2010'ların en orijinal deneysel rock albümüne imza atmış olabilirler. veya yeni bir tür buldular belki henüz haberimiz yok. belki 2020'lerde çoğu grubu etkileyecek, müziğe yön verecek bir albüm yaptılar. o potansiyelde tınlıyorlar ama henüz emin değilim.
  • mercury prize performanslarini izlerken agzim acik kaldi resmen. gitarist biraz fazla sapitmis sonralara dogru, gitari yere birakip takla atmalar filan.. sakin oglum sakin.. ama topluluk olarak yumruk yagmuru gibi bir sounddd yaratmislar. vokal-gitaristin manik vokalleri bir yana ritim gitarist olarak yaptigi isler de bir sahane.

buyrun:

http://www.youtube.com/watch?v=rc3lsw_xtwi